عقب‌نشینی صداوسیما/ تبلیغات مؤسسات کنکوری نصف می‌شود

به دستور معاون سیمای رسانه‌ملی تبلیغات مؤسسات کنکوری در شبکه‌های مختلف تلویزیون به نصف کاهش یافت.

به گزارش خبرآنلاین، صداوسیما ساعاتی پیش در بخش‌نامه‌ای مهم به شبکه‌های مختلف تلویزیونی دستور داد، تبلیغات مؤسسات کنکوری در شبکه‌های مختلف تلویزیون به نصف کاهش یابد. به طوری که سیدمرتضی میرباقری معاون سیما با توجه به برخی انتقادات نسبت به آثار سوء حجم بالای برنامه‌های تبلیغات مؤسسات کنکوری دستور داده شبکه‌های مختلف تلویزیون مدت زمان این برنامه‌ها را به نصف کاهش دهند. همچنین آگهی‌های بازرگانی با موضوع برنامه‌های کنکوری‌ مهم تا هفتاد درصد کاهش خواهند یافت.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که طی سال‌های اخیر گروه زیادی از کارشناسان موافق با حذف کنکور نسبت به حجم بالا و عجیب تبلیغات موسسات کنکوری در صداوسیما انتقاد داشتند. 

همزمان خبرآنلاین ۱۲ آبان ماه، طی گزارش اقدام به معرفی برنامه‌های تبلیغاتی و کنکوری صداوسیما پرداخت. 

بر اساس محاسبات خبرآنلاین و طبق تعرفه‌های مشخص‌شده صدا و سیما برای برنامه‌های تبلیغاتی کنکور، جمع کل ۱۳ برنامه در یک‌ساعت، دو میلیارد و ۲۸۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و جمع کل ۱۳ برنامه در یک‌ماه، ۵۷۶ میلیارد و ۹۷۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای این نهاد درآمد داشت.

رسانه‌ای ملی که شبکه آموزش را با شعار «عدالت آموزشی» راه انداخت؛ اما این عدالت حالا تبدیل به فرصتی برای موسسات کنکور و تبلیغات آنها شده بود تا درآمدزایی عجیب و غریبی را برای صدا و سیما رقم بزند. تبلیغاتی که درآمدش به مزاج صدا و سیما خوش آمده و بقیه شبکه‌ها را هم درگیر کرده است؛ دو، سه، چهار، پنج، استانی و .. .

این s آموزش‌ها و مشاوره‌ها شامل حدودا ۱۳ برنامه (۱۲ برنامه در سیما و یک برنامه رادیویی) است که هر روز یا به‌جز جمعه‌ها یا روزهای فرد پخش می‌شود و به‌صورت میانگین ۲۵۲ برنامه در ماه مربوط به برنامه‌های آموزشی و تبلیغاتی کنکوری است.

متن کامل گزارش خبرآنلاین را اینجا بخوانید

ادامه واکنش‌ها به تبلیغات موسسات کنکوری در صداوسیما
پس از آن برخی نمایندگان مجلس نیز وارد گود شدند و نسب به پخش بیش از حد آگهی‌ها و تبلیغات موسسات کنکور در رسانه ملی هشدار دادند. تا جایی که میر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اقدامات موسسات کنکور و حیاط خلوت آنها در صداوسیما گفت: اینکه این موسسات به هر دری می زنند که به حیات شان ادامه دهند به این دلیل است که می دانند راهشان غلط است، آنها می دانند به غلط و ناحق صداوسیما را اشغال کرده اند.سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات تاکید کرد: مسئولان صداوسیما می دانند که این روش اشتباه و برخلاف سند تحول بنیادین و اهداف تعلیم و تربیت است اما بازهم به این روش ادامه می‌دهند چراکه اینها تبدیل به بنگاه اقتصادی شده اند .

پس از نمایندگان مجلس، برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش هم به جمع منتقدان این رویکرد پیوستند. به طوریکه مرتضی نظری، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به اصرار صداوسیما بر تبلیغ کتاب‌های کمک‌درسی در شبکه‌های مختلف، اظهار کرد: تبلیغات محصولات مؤسسات کنکور و کمک‌درسی در صداوسیما و همچنین برگزاری آزمون‌های متعدد در مدارس، نظام آموزشی کشور را دچار کژ کارکردی و مسمومیت تربیتی کرده است.

وی ادامه داد: علیرغم تلاش‌های مجدانه وزارت آموزش‌وپرورش در خصوص اجرای سند تحول بنیادین، متأسفانه شاهد بمباران تبلیغاتی کتاب‌های کمک‌درسی به‌صورت مستمر از شبکه‌های صداوسیما هستیم که این نوع تبلیغات مانع تحقق اهداف تربیتی سند و اعوجاج و انحراف در مأموریت‌های تحولی وزارت آموزش‌وپرورش شده است.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به ارسال نامه وزیر آموزش‌وپرورش به صداوسیما در مورد توقف تبلیغات بدون مجوز هرگونه محصولات آموزشی در شبکه‌های مختلف اظهار کرد: در این خصوص جلسه‌ای با مدیران صداوسیما داشتیم و آن‌ها درآمد حاصله از این تبلیغات را بسیار ناچیز عنوان می‌کردند که با توجه به حساسیت موضوع تربیت و مهارت‌آموزی دانش آموزان انتظار می‌رود بخش بازرگانی صداوسیما، از این درآمد ناچیز در ثانیه‌های طلایی تبلیغات بگذرد و با برخوردی مسئولانه‌تر به دغدغه‌های تربیتی خانواده‌ها پاسخی شایسته بدهد.

۴۲۴۲

کد خبر 1214324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =