معافیت ۹۰ روزه آمریکا به عراق برای خرید برق و گاز از ایران

تسنیم به نقل از پرس‌تی‌وی نوشت: آمریکا معافیتی ۹۰ روزه به عراق داد تا همچنان به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد . 

آمریکا به عراق معافیتی ۹۰ روز از تحریم هایش علیه ایران داده تا به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد و نیازهای انرژی خود را برطرف سازد .
مقامات ارشد نزدیک به مذاکرات در روز پنجشنبه گفتند که یک هیئت نمایندگی از مقامات عراقی سعی داشتند با پایان یافتن معافیت ۴۵ روزه قبلی، دوباره آن را تمدید کنند .
معافیت موقتی از این تحریم‌ها، زمانی اضافی به عراق می دهد تا در مورد راه های پرداخت پول واردات گاز طبیعی و انرژی از ایران با ارزی غیر از دلار تصمیم بگیرد، بدون اینکه از تحریم های آمریکا تخلف کرده باشد .

معافیت صادرات برق و گاز به عراق


عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در ۱۱ دسامبر گفت که دولت بغداد یک هیئت نمایندگی به واشنگتن می فرستد تا راههایی برای معافیت از تحریم‌های ایران پیدا کنند .
 رئیس شرکت دولتی گاز جنوبی عراق گفت که عراق حداقل به دو سال زمان نیاز دارد تا تولید گاز خود را تقویت و واردات از ایران را متوقف کند .  
او گفت:« تولید فعلی گاز عراق برای تامین نیازهای نیروگاه‌های برق کافی نیست، بنابراین هنوز هم از ایران گاز وارد می‌کنیم. ما حداقل ۲۴ ماه زمان برای راه‌اندازی پروژه‌های جدید گازی و آغاز تولید نیاز داریم ».
آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که عراق می‌تواند تا ۴۵ روز گاز طبیعی و انرژی از ایران وارد کند، به شرطی که پول آن را به دلار پرداخت نکند. تحریم‌ها علیه  نفت بخش نفت ایران در پنج نوامبر اجرایی شدند .
طبق مفاد قرارداد بین تهران و بغداد، ایران باید به صورت تدریجی و طی سه مرحله روزانه ۳۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی  به بغداد صادر کند .
تجارت بین ایران و عراق ۱۲ میلیارد دلار است ولی بغداد تحت فشار آمریکا برای متوقف کردن معامله با تهران قرار دارد .
ایران در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری عراق است و عراق علی رغم تحریم های آمریکا در ماه های اخیر مبادلات تجاری خود را با جمهوری اسلامی افزایش داده است .
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق ماه گذشته گفت که این دو کشور همسایه قرار است تجارت خود را به ۲۰ میلیارد دلار در سال افزایش دهند .
او گفت :عراقی ها به گاز طبیعی، برق، مواد غذایی و مواد صنعتی ایران نیاز دارند. اگر این صادرات متوقف شود، نه تنها ایران بلکه برای عراق هم مشکلاتی به وجود می آید .

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 1214754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =