ادامه واکنش‌ سیاستمداران آمریکایی به استعفای وزیر دفاع

مهر نوشت: مقامات مختلف آمریکایی به استعفای وزیر دفاع آمریکا واکنش نشان دادند.

نانسی پلوسی، رئیس احتمالی آینده مجلس نمایندگان آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ”از استعفای ژنرال متیس شوکه شدم و از تاثیری که این استعفا روی کشور می‌گذارد و پیامی که برای نظامیان دارد.“

وی افزود: ”نظامیان ما به وزیر متیس به عنوان یک فرمانده چشم دوخته بودند، و حالا او دارد آن‌ها را ترک می‌کند. این یک موضوع بسیار جدی برای کشورمان است.“

سناتور چاک شومر نیز گفت: ”وزیر متیس، یکی از معدود نمادهای قدرت و ثبات در این دولت بود. هر آنچه نشانه ثبات و قدرت و دانش است، در حال ترک این دولت است.“

وی تصریح کرد: ”دولت هم اکنون دچار هرج و مرج و آشفتگی شده است. این هفته یکی از آشفته‌ترین هفته‌هایی است که من تاکنون در دولت آمریکا دیده ام و به طرز حیرت آوری، آنها، یعنی رئیس جمهور ترامپ می‌خواهد این هفته را با تعطیلی دولت به پایان رساند.“

جیمز متیس روز پنجشنبه، یعنی یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ با دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، تشکیلات سیاسی آمریکا را بهت زده کرد، از سمتش کناره گیری کرد. دقایقی قبل از آنکه پنتاگون نامه استعفای متیس را منتشر کند، ترامپ در صفحه اش در توئیتر نوشت وزیر دفاع وی، پایان ماه فوریه بازنشسته خواهد شد. وی نوشت: ”ژنرال متیس به من در واداشتن متحدان و کشورهای دیگر به انجام تعهدات نظامی خود کمک زیادی کرد. وزیر دفاع جدید به زودی معرفی خواهد شد. من از او به خاطر خدمتش بسیار تشکر می‌کنم.“

سناتور مارکو روبیو یکی از اعضای حزب جمهوریخواه نسبت به کناره گیری ماتیس گفت: بر همگان آشکار است که ما در مسیری قدم برداشته‌ایم که نتیجه‌ای جز آسیب رساندن به امنیت کشور را نخواهد داشت و بیشتر به توانمندی دشمنان ما ختم می‌شود.

سناتور مارک وارنر سناتور حزب دموکرات نیز گفت: یک جزیره باثبات توسط سیاست های ترامپ با هرج و مرج مواجه شده و ما نسبت به چنین سیاست‌های ریاکارانه رئیس جمهور بسیار نگران هستیم.

سناتور لیندسی گراهام از حزب جمهوریخواه در اعتراض به کناره گیری ماتیس گفت: من نسبت به چنین تصمیمات عجولانه ترامپ برای کناره گیری وزیر دفاع و خروج تمام نیروهای نظامی آمریکا از سوریه هشدار می‌دهم زیرا نتیجه این سیاست‌ها چیزی جز به خطر انداختن امنیت کشور نخواهد داشت.

گراهام در ادامه افزود: آمریکا نباید نیروهای خود را از افغانستانخارج کند زیرا احتمال وقوع حمله یازده سپتامبر دیگری در آمریکا بسیار است.

وی در صفحه توییتر خود خطاب به ترامپ نوشت: من بر این باورم که شما در حال انجام همان اشتباه هستید که باراک اوباما در کشور عراق انجام داد و این اقدامات به‌ مراتب بدتر از رفتارهای سیاسی رئیس جمهور سابق است.

سناتور مایکل مک کانل از ایالت کنتاکی که عضو حزب جمهوریخواه است و رهبری اکثریت سنای ایالات متحده را بر عهده دارد درباره کناره گیری وزیر دفاع این کشور گفت: من بسیار نگران آینده امریکا هستم زیرا تمام افرادی که مخالف سیاست‌های ترامپ رفتار می‌کنند راهی جز خروج و کناره گیری از دولت ندارند.

همچنین ریاست جمهوری افغانستان به تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن شماری از نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داد.

هارون چخانسوری سخنگوی اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تاثیری بر امنیت کشور نخواهد داشت.

وی افزود: خروج چند هزار نظامی خارجی از افغانستان تاثیری بر کشور ما که ارتش افغانستان در حال حاضر بر امنیت آن مسلط است، ندارد. 

شایان ذکر است که دو مقام آگاه در وزارت دفاع آمریکا روز پنج شنبه اعلام کردند که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا حدود ۷۰۰۰ نیروی نظامی این کشور را از افغانستان خارج می کند.

این رقم در واقع نیمی از مجموع ۱۴ هزار نیروی نظامی آمریکایی است که هم اکنون در افغانستان حضور دارند.

یک مقام آگاه در این باره گفت که ترامپ تصمیم مزبور را همزمان با تصمیم برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه اتخاذ کرده است. این اقدام احتمالاً یکی از نخستین گامها برای پایان دادن به مداخله آمریکا در جنگ ۱۷ ساله افغانستان است.

2352311

کد خبر 1214830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =