روی دیگری از ماجرای آوارگی پناهندگان ایرانی در صربستان

رویای فرار به اروپا، برای ایرانی‌هایی که در صربستان پناهنده شده‌اند بحرانی بزرگ به وجود آورده.

نیو صدر- داستان تلخ پناهندگی صدها ایرانی در صربستان از تابستان سال پیش شروع شد؛ زمانی که شرط سفر با ویزا ایرانی‌ها به این کشور لغو شد، جمع زیادی از ایرانی‌ها با رویای فرار به اروپا خود را به بلگراد رساندند و حالا شاید رویایشان منجر به مرگشان بشود.

مرداد سال ۹۶ دولت صربستان اعلام کرد که به هدف جذب گردشگران روادید کشورشان برای ایران و هند لغو شده.

آن‌ها توضیح دادند که ورود گردشگران ایران و هند و سرمایه‌گذاران بالقوه این کشورها، فضای اقتصادی مطلوبی را برای صربستان ایجاد خواهد کرد و باعث رشد مناسبات دو کشور می‌شود. در همان زمان دراگان تئودورویچ سفیر صربستان در ایران گفت: «توریست‌هایی که به صربستان می‌روند مهمان مردم صربستان خواهند بود. اخلاق صرب‌ها به ایرانی‌ها شبیه است. توریست‌های ایرانی که به صربستان می‌روند از نظر تکریم و احترام مطمئن باشند، چون دو کشور با هم دوست هستند. من مطمئنم که گردشگری در بخش‌های فرهنگی، وزرشی و اقتصادی به دو کشور کمک می‌کند.»

صربستان خیلی زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت به هدف خود رسید، به طوری که در اسفند ۹۶ شرکت هواپیمایی «ایران ایر» اولین پرواز مستقیم تهران- بلگراد را برقرار کرد. پس از اولین پرواز، همه پروازهای این شرکت هواپیمایی تا ماه تیر ۹۷ به سرعت رزرو شدند. تقاضای سفر به صربستان چنان بالا بود که به زودی خبری راجع به تصمیم‌گیری یک شرکت هواپیمایی دیگر برای برقراری پرواز مستقیم از تهران به بلگراد منتشر شد.

اما خیلی زود صرب‌ها فهمیدند که هدف بخشی  زیادی از سفرکنندگان به صربستان گردشگری نبوده و دلیل افزایش پروازها به کشورشان موضوع دیگری بوده؛ پناهندگی و فرار به اروپا.

پناهندگی ایرانی‌ها در یک قدمی اتحادیه اروپا به روایت آمار

این موضوعی است که گزارش‌های ماهانه سازمان ملل درباره آمار پناهندگان کشور صربستان آن را تایید می‌کند. آخرین گزارش ماهانه مرکز پناهندگی سازمان ملل نشان می‌دهد که در یک ماه اخیر ۷۵۲ نفر در صربستان درخواست پناهندگی داده‌اند که ۹درصد این افراد ایرانی بودند.

ردیف

نام کشور

درصد از تعداد کل پناهندگان صربستان

۱

افغانستان

۵۴

۲

عراق

۱۳

۳

ایران

۹

۴

پاکستان

۷

۵

سوریه

۷

البته این آمار برای دوره‌ای است که دولت صربستان دیگر قانون خود مربوط به لغو صدور ویزا برای ایرانی‌ها را لغو کرده، پیش از این آمار تعداد پناهجویان ایرانی در بلگراد بسیار بیشتر از این بود. این آمار برای دی تا فروردین ماه سال پیش از این قرار بود:

ردیف

نام کشور

درصد از تعداد کل پناهندگان صربستان

۱

پاکستان

۲۵

۲

ایران

۲۱

۳

افغانستان

۱۹

۴

عراق

۱۵

۵

سوریه

۹

به طور کلی از مرداد تا فرودین ماه سال ۹۶ ( اولین سال اجرای قانون لغو صدور ویزا برای ایرانی‌ها) ۶۵۹ ایرانی در صربستان درخواست پناهندگی‌ دادند و ۹۰درصد این افراد از طریق قانون منع صدور ویزا وارد این کشور شدند. جمعیت کم‌تری هم از طریق مقدونیه و بلغارستان به شکل زمینی وارد صربستان شدند.

بخش زیادی از این جمعیت ایرانی‌ها را مردان تشکیل می‌دهند و اکثر آن‌ها قصد سفر به آلمان را دارند.

پاسخ به چند سوال درباره ایرانی‌های حاضر در بلگراد

افزایش ناگهانی تعداد پناهندگان ایرانی موضوعی بود که از همان اول توسط سازمان اینفوپارک، سازمانی برای کمک به پناهجویان و همراهی آنان تا ورودشان به اروپای غربی، کشف شد به سرعت در رسانه‌های اروپایی هم پخش شد.

به طوری که روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه در این رابطه نوشت: برخی از این سرمایه‌گذاران بالقوه که از تهران به بلگراد سفر می‌کنند، پرواز برگشت‌شان را از دست می‌دهند و سپس یا در صربستان درخواست پناهندگی می‌دهند یا از طریق مسیر بالکان خود را به آلمان و فرانسه می‌رسانند.همین بحران باعث شد تا اینفومارک تحقیقی در رابطه با ایرانیان حاضر در صربستان انجام بدهند تا متوجه بشود آن‌ها به چه هدفی در این کشور پناهنده شده‌اند. در این رابطه آن‌ها مصاحبه‌های زیادی با پناهنده‌های ایرانی حاضر در صربستان انجام دادند و برای هر یک از این سوال‌ها پاسخی پیدا کردند:

*دلیل مهاجرت از ایران چه بود؟

تحقیق سازمان اینفوپارک در پاسخ به این سوال نوشته است: «بسیاری از ایرانی‌ها می‌خواهند به کشوری سفر کنند که وضعیت اقتصادی بهتری دارد و بتوانند در آن زندگی‌ بهتری داشته باشند.»

*آن‌ها چه کسانی بودند؟

اما پناهندگان ایرانی در مصاحبه‌های خود موضوعات دیگری را عامل پناهندگی خود اعلام می‌کردند؛ « بیشترین ایرانی‌های مهاجر را زن و شوهرهای جوان و مردان جوانی تشکیل می‌دهند که می‌گویند مسیحی، هم‌جنس‌گرا یا فعال سیاسی اپوزیسیون هستند. برخی هم از سهیم شدن در رفاه اروپای غربی به عنوان انگیزه‌شان نام می‌برند.»

*چرا صربستان؟

در واقع نتایج پرسش و پاسخ اینفوپارک نشان می‌دهد که هدف اصلی پناهنده‌های ایرانی اصلا زندگی در بلگراد نبوده و آن‌ها قصد سفر به دیگر کشورهای اروپایی را دارند. اکثر آنها گفته بودند که صربستان را «امن‌ترین و ارزان‌ترین» کشوری می‌دانند که بتوانند از طریق آن خودشان را به اروپای غربی برسانند.

«بسیاری از ایرانیانی که به عنوان گردشگر به بلگراد می‌آیند از دوره اقامت‌شان در این شهر استفاده می‌کنند تا با قاچاقچی‌ها ارتباط برقرار کنند؛ قاچاقچی‌هایی که می‌توانند آنها را از راه کرواسی، بوسنی، مجارستان یا رومانی به کشوری در اروپای غربی برسانند.»

مرثیه‌ای برای یک رویا؛ مرگ به جای زندگی در اروپا

اما گزارش‌های بعدی از وضعیت ایرانی‌ها در کمپ پناهندگی در صربستان نشان داد که «امن‌ترین و ارزان‌ترین» کشور برای تحقق رویای فرار به اروپا اصلا وضعیت خوبی برای مراقبت از صدها و یا شاید هزاران پناهنده ایرانی را ندارد.

در همین رابطه عصرایران در گزارشی از وضعیت این کمپ‌ها نوشته است: «فقط چند کمپ محدود در بلگراد و یکی در ورانیه ساختمان دارند که اصطلاحا هتل نامیده می‌شوند. سایر کمپ‌ها کانکس و چادر برای اقامت آوارگان دارند. این کمپ‌ها مجهز به وسایل گرمایشی خاصی نیستند برای همین بیشتر ساکنان کمپ حتی ماموران مسئول مرتب سرما می‌خورند. غذایی که در کمپ می‌دهند معمولا اندکی برنج سبوس‌دار پخته یا سوپ آبکی با یک نان کوچک است که به زحمت یک کودک را سیر می‌کند. سوپ‌های کمپ به قدری آبکی هستند که می‌توان حلقه‌های هویج نیم‌پخته آن را با انگشتان یک دست شمرد. برخی افراد بخاطر گرسنگی از دفتر پلیس بیسکوییت می‌دزدند. گوشت، یکی از نعمت‌های نایابی است که فقط در جشن شکرگزاری و کریسمس به پناهندگان می‌دهند. بیشتر ساکنان فقر آهن، فقر ید و دیگر عوارض ناشی از سوء تغذیه دارند.»

در کنار مسائل مشکل بزرگ‌تری هم پناهندگان ایرانی را نگران‌تر کرده؛ فرار از صربستان به اروپا اصلا کار راحتی نیست.

در همین رابطه هفته گذشته شبکه جهانی بی‌بی‌سی گزارشی از نحوه فرار ایرانی‌ها از صربستان به اروپا پخش کرد که نشان می‌داد این اقدام آنقدر خطرناک است که می‌تواند منجر به از دست دادن جان پناهندگان شود، اتفاقی که هفته گذشته افتاد و یک ایرانی به علت سرمای شدید هوا جان خود را از دست داد.

در همین رابطه یک پناهنده زن ایرانی به بی‌بی‌سی گفت: «هربار که اینکار را می‌کردیم با خودم می‌گفتم یا می‌رسم یا می‌میرم، بهتر از این است که اینجا بمانم...»

۴۲۲۳۷

کد خبر 1215229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  خلایق هر چه لایق
  • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   از فیلتر شکن استفاده کردی که پرچم یه کشور دیگه بیفته و بگی من خارج زندگی میکنم؟؟؟
 • عباس IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  80 25
  سلام،مگر شرایط کشور ما چه وضعیتی دارد که این پناهندگان حاضرند این وضعیت خفت بار و وحشتناک زندگی درآوارگی ورنج را بپذیرند ولی در ایران زندگی نکنند؟متولیان جامعه،جامعه شناسان ومسئولان فرهنگی جامعه این موضوع را بررسی وبرای جلوگیری از مهاجرت ایرانیان که عموما اقشار تحصیلکرده و توانمندجامعه هستند راهکاری ارائه دهند.اگر قرار است در دنیاجایگاه برتر علمی داشته باشیم باید به هرشکلی نیروهای توانمند علمی کشور را حفظ کنیم وارزش ومنزلت آنها را ارج نهیم.
  • ب IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   13 44
   کسی از شما نظر نخواست اخوی !
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   48 10
   نمیدونی چه خبره شما!!؟ بقیه که نرفتن هم مطمئن باشید نتونستن برن
 • US ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  حواسشون به مردم نیست درگیر مانور و این بساط ها کردن خودشون رو مردم هم به امان خدا
 • AE ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  0 0
  الان دیگه حسن روحانی مسئول این اتفاقات نیست؟!! کجایند مدعیان؟ ظریف کجاست؟
 • DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  35 2
  اينجا براي كار در رستوران ها البته نه آشپزي بلكه ظرفشويي كار در ساخت و ساز به عنوان كارگر دو پايه هست با ماليات 38 درصد و پرداخت 40 درصد حقوق به عنوان اجاره مسكن. به غربت خوش آمديد
  • DE ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   مالیا ت حقوق در آلمان 38 درصدنیست . ضمنا پناهنده تا اجازه کار بگیرد به او مسکن و حداقل حقوق و بیمه مجانی میدهند. خیلیها همین حداقل را هم در ایران ندارند. از آزادی و دردهای دیگر حرفی نمی زنیم . شما با پرچم آلمان ، جعلیات تحویل مردم نده !
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   1 0
   همچین دورورداشتی با پرداخت چهل درصد حقوق به عنوانکرایه خانه انگار نبودی تو این مملکت ببینی چه خبره. بیا یدور اینجا بزن تا بهت بگم. رفتی المان نشستی می خوای کسی نیاد جات تنگ شه.
 • مالک IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  32 11
  آن وقت افغانی هاداخل ایران ازادهستن وراحت میاند وهرکاری دلشون بخوادمیکننداماانجاچقدرسخت میگیرند
  • یاسین IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 1
   افغان هایی که مجاز و قانونی اقامت دارن هر سال باید برا گرفتن کارت شناسایی مالیات بدن هم به دولت هم شهرداری.هرسال باید برا گرفتن مجوز اشتغال کارت کار باید مالیات بدن به اداره کل کار و رفاه. هرسال باید برای تحصیل مالیات بدن به آموزش و پرورش. برای سفر به دیگر استان ها باید مالیات بدن و کارت موقت بگیرن. درکنار این گواهینامنه بهشون نمیدیم . یارانه نمیدیم . بیمه نمیکنیم یا با چندین میلیون بیمه میشن همین شماییی که برا یارانه ات مینالی اینا همونم نمیگیرن. اول تحقیق کن بعد کامنت بذار .من تعجب میکنم از اونایی که بهت مثبت دادن
 • من AU ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  42 3
  خود صرب ها پناهنده میشن به کشورهای دیگه. ببین مردم ما به چه تنگنایی خوردن که میرن صربستان.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  33 4
  اگه من تو مملکت خودم نتونم کاری کنم چطور میتونم تو کشور غریب از آدمهای غریبه انتظار داشته باشم جز اینکه همه چیزو از اونا گدایی کنم
 • GB ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  43 11
  من ۲۰ سال دارم به قول شما تو غربت زندگی میکنم خیلی هم راحتم هر وقت میام ایران بیشتر از ۳ روز نمیتونم بیشتر تحملش کنم، هر جا که دلت خوشه وطنت همونجاست. شما هم که وطن وطن میکنی چون نمیتونی بیای.
  • بی نام US ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   از این غربتا که با ماهی 5هزارتومن میتونی بخری؟ منم یکی از همین غربتا خریدم میتونم با هربار کلیک آی پی هر جایی که دلم میخواد رو انتخاب کنم
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   تو انقد دلت خوشه، چرا اعصاب خودتو با خوندن رسانه های ایرانی خرد میکنی
  • PT ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   وی_پی انت چیه راستی؟
  • Ali IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   ببین اقای بیگانه من هر دو تا داییم یکی اقامت کانادا یکی هم استرالیا رو داره.یکیشون سالی چند ماه اونور هست بقیش اینجاست.خونواده هر دو نفر هم ایرانن.خواستی ایمیل میدم با مدرک بهت اثبات میکنم.کسی شما رو هموطن خودش نمیدونه شما احتمالا از نژاد مهاجمین به کشور هستین که اینجور حسی دارین وگرنه چندین خونواده از اشناهای دور و نزدیک خودمون هستن که یا اقامت دارن یا در رفت و اومدن اما کسی ندیدم این حس شما را داشته باشه
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
  1 0
  بزرگترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانیه! وقتی برای کوچکترین حق و حقوق اولیه، سریع میگن، برید خارج کشور هرکاری دلتون میخواد بکنید، انتظار نداشته باشید بمونه و زور بشنوه میزنه بیرون! با اینکه با این نوع مهاجرت مخالفم ولی طفلی ها حق دارن