نفتی‌ها قیمت نفت در سال آینده را چند پیش‌بینی می‌کنند؟

ایران در حالی با پیش بینی نفت ۵۵دلاری به استقبال سال آینده می رود که دیگر کشورهای نفت خیز نیز پیش بینی‌های خود در خصوص قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرده‌اند .

مونا مشهدی‌رجبی: پیش بینی قیمت نفت برای کشورهای نفت خیز یکی از مهمترین ابزارها برای مشخص شدن جهت‌گیری‌های اقتصادی است چرا که میزان ورودی و خروجی درآمد از محل نفت را مشخص کرده و در نتیجه دخل و خرج دولت‌های وابسته به نفت را روشن می‌کند.

از طرفی این فاکتور می‌تواند در تعیین نرخ رشد اقتصادی کشور و حتی نرخ تورم هم بسیار اثر گذار باشد. موقعیت ایران در این حوزه اما با دیگر کشورهای نفت‌خیز متفاوت است چرا که ایران با تحریم نفت امریکا مواجه است. هشت کشور از تحریم نفتی ایران معاف شده اند اما با این حال هنوز ایران نمی‌تواند تمام و کمال حسابی بر نفت باز کند چرا که کاهش درآمدهای نفتی در اثر تشدید تحریم ها گریزناپذیر خواهد بود.

دیگران چه می گویند؟

 طبق مطالعات انجام شده و به نقل از رسانه‌های کشور قطر، این کشور پیش بینی خود در مورد قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را تغییر داده است. قطر پیش بینی کرده است در سال ۲۰۱۹ میلادی متوسط قیمت هر بشکه  نفت در بازار جهانی برابر با ۶۶ دلار خواهد بود در حالیکه  وزارت نفت کشور قطر پیشتر متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را برابر با ۶۹ دلار اعلام کرده بود. قطر انتظار دارد در این سال تقاضای نفت در کشورهای اروپای غربی، ژاپن و چین هم کاهش پیدا کند. قطر متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۸  میلادی را برابر با ۶۹ دلار پیش بینی کرده است که نسبت به برآورد قبلی  این کشور ۳ دلار کمتر است.

به گزارش خبرآنلاین، با این حال عربستان سعودی به وضعیت بازار خوش‌بینانه تر می‌نگرد و به مردم نوید افزایش میزان توان مالی دولت برای پرداخت هزینه های جاری کشور را داده است. عربستان اعلام کرده است در سال ۲۰۱۹ میلادی متوسط قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی برابر با ۷۸ دلار خواهد بود و عربستان در نظر دارد با حداکثر ظرفیت خود تولید کند.  

بانک مرکزی کشور امارات هم در  روزهای آخر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده است متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال جدید برابر با ۶۵ دلار خواهد بود و با این قیمت نفت، اقتصاد این کشور کوچک عضو شورای همکاری خلیج فارس می تواند شاهد افزایش نرخ رشد اقتصادی باشد.

منابع خبری کشور بحرین متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۶۸ دلار پیش بینی کرده اند و اعلام کردند که با حداکثر ظرفیت نفت به تولید ادامه می دهند.  

انتظار غیراوپکی‌ها چیست؟

روسیه که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غیر اوپکی نفت در  دنیا است متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۷۰ دلار پیش بینی کرده است ودر نظر دارد میزان تولید خود را به بالغ بر ۱۱.۵ میلیون بشکه در هر روز برساند. این در حالیست اداره اطلاعات انرژی امریکا متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۷۲ دلار و صندوق بین المللی پول برابر با ۶۸ دلار برآورد کرده است. اما سیتی بانک امریکا که هر ساله قابل اعتماد ترین پیش بینی قیمت نفت را ارایه می دهد، متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۶۰ دلار اعلام کرده است. این بانک  بر این باور است که اوپک  به همراه روسیه و دیگر تولید کنندگان اوپکی امریکا را ترغیب خواهند کرد تا با حداکثر توان تولید کند و خود مابقی نیاز بازار را تامین می کنند. این بانک پیش بینی می کند در سال ۲۰۱۹ میلادی بازار نفت بازاری بسیار پر نوسان خواهد بود زیرا اصلی ترین بازیگران این بازار منافع مشترکی ندارند و سیاست‌های مختلفی را نیز  در پیش خواهند گرفت.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1215964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =