جزییات طرح یارانه کالاهای اساسی در سال ۹۸

فارس نوشت: طرح تعیین تکلیف وضعیت «یارانه کالاهای اساسی در سال ۹۸» در مجلس شورای اسلامی تهیه شد.

طرحی با عنوان تعیین تکلیف وضعیت یارانه کالاهای اساسی در سال ۹۸ در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی کلید خورد.

در همین رابطه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۴ میلیارد دلار به صورت سالانه برای کالاهای اساسی کشور یارانه تخصیص پیدا می‌کند که با قیمت ۴۲۰۰ تومان به دست مردم برسد. 

وی افزود: متاسفانه قیمت مذکور به صورت واقعی بدست مردم نمی‌رسد و قیمت‌ها خیلی بیشتر از اینها است. 

پورابراهیمی ادامه داد: در بودجه سال ۹۸ کل کشور هم دولت پیش‌بینی کرد که همین ۱۴ میلیارد دلار را در نظر بگیرد اما صحبت ما این است که اگر قرار باشد ۱۴ میلیارد دلار ارز در لایحه بودجه ۹۸ قید کنیم و دولت هم این را تخصیص دهد اما مردم کالا را دو برابر گرانتر خریداری کنند این چه حکمت و کاری است. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: ما به دولت گفته‌ایم یا باید نظارت به قدری دقیق باشد که زمانی که خرده‌فروشی‌ها وقتی کالا به مردم می‌فروشند قیمت عرضه متناسب با ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد اما گر نتوانست این کار را انجام دهد ما براساس آن طرح ارائه خواهیم کرد. 

وی در همین رابطه خاطر نشان کرد: در صورتی که دولت نتواند به صورت جدی درخصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی داشته باشد ما در مجلس طرحی را ارائه خواهیم کرد.

 پورابراهیمی افزود: البته این طرح با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد صورت گرفته است که براساس آن مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد در کالاهای اساسی که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول می‌شود در قالب کارت اعتباری به مردم ارائه کنیم. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توضیح جزئیات طرح مزبور خاطرنشان کرد: براساس طرح ذکر شده خانوار کارت اعتباری داشته باشد که هرگاه بخواهد کالای اساسی خریداری کند قیمت آزاد آن در فروشگاه وجود داشته باشد قیمت ارز آن کالا هم کاملا مشخص است یعنی قیمت ارز ترجیحی و قیمت بازار آزاد آن مشخص است یعنی اگر به عنوان مثال برنج کیلویی ۴ هزار تومان برای ارز ترجیحی می‌شود اما ۹ هزار تومان مربوط به بازار آزاد می‌شود؛ بنابراین مردم آن ۴۲۰۰ تومان را از جیب خود می‌دهند و مابقی که مربوط به بازار آزاد می‌شود را از کارت اعتباری خود استفاده می‌کنند. 

وی در ادامه تشریح جزئیات طرح ذکر شده عنوان کرد: براساس این طرح این سرانه مصرف هم به عدالت نزدیک است و هم جلوی قاچاق را می‌گیرد چرا که حجم عظیمی از کالاهای ما در حال قاچاق هستند یعنی با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود و پس از با قیمت کلان قاچاق می‌شود به عنوان مثال شکر را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌کنند آب به آن اضافه کرده تبدیل به نبات می‌کنند و به قیمت ۱۳ هزار تومان صادر می‌کنند آیا برنج را با ارز دولتی تغییر داده و تبدیل به مواد غذایی کرده و آن را با قیمت‌های بالاتر صادر می‌کنند. 

پورابراهیمی همچنین یادآور شد: در واقع حجم زیادی از کالاهای اساسی مصرف نمی‌شوند بلکه با تغییراتی قاچاق می‌شوند بنابراین برای جلوگیری از قاچاق، توزیع رانت در اقتصاد ایران و جلوگیری از عدم عدالت این طرح تهیه شده است. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر هر کسی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتری می‌گیرد، گفت: مثلا هر کسی که برنج بیشتری بخورد یارانه بیشتری می‌گیرد و این عادلانه نیست اما براساس طرحی که در مجلس تهیه شده است آن عدد اعتباری ثابت می‌ماند و برای هر چیزی که لازم بود تخصیص می‌باید. 

۲۱۴۲۱۲

کد خبر 1216491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =