توضیح دادستان تهران درباره تحقیق از متهمان سانحه دانشگاه آزاد: رئیس علوم و تحقیقات و ۲ معاون او بازپرسی شدند

میزان نوشت: دادستان تهران در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات گفت: تحقیقات دادستانی روز گذشته تا عصر ادامه داشت دیروز ازدو معاون و رئیس دانشگاه تحقیقات توسط بازپرس صورت گرفت.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در مصاحبه‌ای با رادیوتهران آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات را تشریح کرد وگفت: تحقیقات دادستانی روز گذشته تا عصر ادامه داشت دیروز ازدو معاون و رئیس دانشگاه تحقیقات توسط بازپرس صورت گرفت.

دادستان تهران در ادامه گفت: مسئولان دانشگاه و به خصوص رئیس دانشگاه، چون در شهریورماه آمده است اذعان دارد که در حوزه‌های نظارتی آنطور که باید و شاید فرآیند منظمی را پیش بینی نکرده بودند لذا چند تن از مدیران را عزل کردند از اینکه دانشگاه آزاد خودش به این موضوع ورود کرده اگر چه دیر بوده، ولی باز تشکر می‌کنیم که خودشان دراین قضیه ورود کردند.

وی افزود: تحقیقات امروز ادامه پیدا خواهد کرد و دو نفر افرادی که بازداشت بودند همچنان بازداشت هستند از پلیس خواسته ایم که زودتر ونهایتا تا شنبه گزارش را اعلام کند این حادثه چندین علل می‌تواند داشته باشد بخصوص اینکه راننده فوت شده و ما باید از طریق تحقیقات محیطی وبه اظهارات مصدومان تکیه کنیم.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه عللی ممکن است در وقوع این حادثه نقش داشته باشد گفت: نقص فنی اتومبیل و اینکه عنوان شده که معاینه فنی نداشته و مصدومان هم گفته اند که راننده در زمان حادثه عنوان کرده که ترمز ندارم؛ دوم خود اتومبیل‌ها بوده که از قدمت برخوردار بوده و جاده‌ای بوده که کمتر به آن توجه شده ما در تصادفات به جاده، خودرو و عامل انسانی توجه می‌کنیم؛ در این حادثه نیز موضوع جاده و خودرو جای توجه دارد، در جاده‌هایی که با شیب همراه است و حالت کوهستانی دارد یا دارای علامت‌های هشدار دهنده است حتما برای راننده‌ها لازم است در اینجا پلیس به لحاظ مقررات نمی‌تواند وارد دانشگاه شود و باید این امر توسط خود دانشگاه انجام می‌شد.

دادستان تهران تاکید کرد: ما بیشتر به موضوع پرونده رسیدگی می‌کنیم خیلی از رسانه‌ها به مسائل مختلفی در رابطه با دانشگاه آزاد پرداخته اند، ولی آنچه امروز مورد تاکید ماست نقش جاده، مسئولان و امکانات پیش گیرانه و همچنین اعمال نظارت به این موضوع و تبیین نقش راننده در این موضوع است.

وی دامه داد: کارشناسان مجربی برای این موضوع تعیین شدند که زمان می‌برد پلیس هم مجوز خواسته که در رحوزه‌های فنی و محیطی تحقیات جداگانه‌ای انجام دهد که دستوراز سوی دستگاه قضایی صادر شد ملاک ما نظر کارشناس است.

دادستان تهران گفت: تحقیقات پیشرفت خوبی داشته است دانشگاه آزاد همکاری خوبی داشته وامروز هم تحقیقات ادامه خواهد داشت. همچنین تحقیقات در رابطه با چگونگی ورود این شرکت حمل و نقل به دانشگاه آزاد آغاز شده و تحقیقات باید دقیق و منصفانه باشد تا حقی از کسی ضایع نگردد. کارمندی که وظیفه نظارت بر این شرکت را بر عهده داشته قرار شده که در این چند روز آینده شناسایی و به دادسرا فراخوانده شود.

جعفری دولت آبادی با اشاره به آخرین آمار فوتی‌ها و مجروحان گفت: فوتی‌ها ۱۰ نفر هستند که تعدادی از اجساد به خانواده‌ها تحویل داده شده است، تعداد مصدومان تا دیشب ۱۷ نفر گزارش شده و بازپرس در دو سه روز گذشته تلاش کرد که با همه کسانی که قادر به صحبت هستند صحبت کند آن‌ها هم گفته اند به حدی حادثه شدید بوده است که ما فقط لحظه واژگونی را به یاد داریم. 

دادستان تهران گفت: ما حوادث زیادی در طول سال‌های گذشته داشته‌ایم که حوادث مشابه زیادی رخ داده است. یک جریان رسانه‌ای شکل می‌گیرد لذا باید این حادثه را به یک فرصت پیشگیرانه و ایمن سازی تبدیل کنیم چرا که جان شهروندان و سلامت آن‌ها برای نظام اسلامی کاملا اهمیت دارد.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه پیشگیری باید یک مساله ملی در کشور تلقی شود بیان کرد: دستگاه‌ها نباید به این موضوع بخشی نگاه کنند، در حادثه پلاسکو شاهد بودیم که چنین موج رسانه‌های نیز در آن زمان رخ داد، اما سپس این موج فرونشست؛ ما در دادسرای حقوق عامه این اقدامات پیشگیرانه در رابطه با موضوع ساختمان و در دادسرای راهور بخش‌های پیشگیری از تصادفات را اعمال می‌کنیم، اما دادستانی به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و دستگاه‌ها وظیفه ذاتی دارند که در مورد ایمن سازی و سلامت مراجعین و شهروندانی که یا مستقیم و یا غیرمستقیم به آن‌ها خدمات می‌دهند راه‌های ایمنی را فراهم کنند.

دادستان تهران در ادامه تصریح کرد: اگر یک ساختمانی که قدمت آن زیاد و در حال ریزش است نباید اجازه دهند که حادثه رخ دهد و سپس بگویند ما مقصر نبودیم؛ بنابراین همه ما باید از حادثه اتوبوس علوم تحقیقات باید درس بگیریم و از امروز تصمیم بگیریم که در حوزه‌های مختلف خدمت رسانی به مردم اگر نقصانی داریم برطرف کنیم.

وی افزود: واگذاری خدمات به دستگاه‌های خصوصی رافع مسئولیت مدنی و حتی کیفری مسئولان دولتی نخواهد بود و این هشدار ما را جدی بگیرند بنابراین همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی که مستقیما و یا غیرمستقیم خدمت رسانی به مردم، مراجعین و پرسنل خود را دارند باید در حوزه‌های خدمت رسانی به خصوص اگر توام با خطر باشد احتیاط لازم را داشته باشند. 

42231

کد خبر 1216796

برچسب‌ها