سودان در آستانۀ تظاهرات میلیونی/ ۱۹ نفر کشته شدند

مقامات سودان اعلام کردند که از زمان آغاز تظاهرات در نوزدهم دسامبر تاکنون ۱۹ تن کشته شده‌اند که دو تن از آن‌ها نیروی امنیتی هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بشاره جمعه، سخنگوی دولت سودان اعلام کرد که از ۱۹ دسامبر که تظاهرات علیه وضعیت اقتصادی در این کشور آغاز شد تاکنون ۱۹ تن کشته شده‌اند که دو تن از آن‌ها از نیروهای امنیتی هستند. همچنین ۲۱۹ تن در این تظاهرات زخمی شده‌اند.

این درحالی است که مخالفان سودانی می‌گویند تاکنون ۲۲ تن در این تظاهرات کشته شده‌اند.

از ۱۹ دسامبر اعتراضات در شهرهای مختلف سودان به ویژه خارطوم علیه وضعیت اقتصادی شروع شده است.

عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان دوشنبه در اولین اظهارات خود از آغاز اعتراضات متعهد شد که اصلاحات واقعی برای تضمین بهبود وضعیت شهروندان انجام دهد.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست به خاطر تنش‌ها و خشونت‌ها در سودان به این کشور سفر نکنند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تنش‌ها میان دولت و مخالفان در سودان و خشونت‌ها در مرزهای بین چاد و سودان و مناطق مجاور با سودان جنوبی همچنان ادامه دارد.

در حالی که قرار است سودانی‌ها امروز جمعه تظاهرات میلیونی در اعتراض به وضعیت اقتصادی برگزار کنند، رئیس‌جمهور سودان برخی کشورهای ابرقدرت را به تلاش برای بهره‌برداری سیاسی و اقتصادی از این اعتراضات متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سودان (سونا)، قرار است امروز(جمعه) مردم سودان در ادامه اعتراضات خود به وضعیت وخیم اقتصادی و معیشتی تظاهرات میلیونی برگزار کنند.

سودان از ۱۹ دسامبر شاهد اعتراضات گسترده مردمی علیه اوضاع معیشتی است. در جریان این تظاهرات و درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان تاکنون نزدیک به ۲۰ تن کشته و صدها تن زخمی شده‌اند.

در همین راستا، عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان برخی کشورهای ابرقدرت را به بهره برداری سیاسی و اقتصادی از تظاهرات مردم این کشور متهم کرد.

وی گفت: این کشورها به دنبال سلطه‌جویی و به زانو درآوردن مردم و نظام‌ها و کشاندن آن‌ها به مسیر تحقق منافع خود هستند.

۵۲۵۲

کد خبر 1216964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سعید IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
    1 0
    مگه ادم بخاط مشکلات اقتصادی و معیشتی اعتراض میکنه