۳ نفر
۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

اقتصاد آنلاین نوشت: دبیرکانون انبوه سازان با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده همراه با کاهش تولید، قیمت مسکن افزایش یابد راه حل کنترل بازار مسکن را ورود آسیب‌شناسانه دولت در بازار برای رفع موانع کسب‌وکار عنوان کرد.

 فرشید پورحاجت گفت: همانطور که پیش‌بینی میشد وضعیت مسکن در کشور بسیار پیچیده شده است و دلیل آن عدم سیاستگذاری مناسب برای تعادل بخشی به بازار مسکن است.

وی ادامه داد: باید بپذیریم که تحریم‌ها اثر خود را گذاشته‌اند، درست مثل همان اتفاقی که در سال ۹۱ پس از شروع تحریم‌ها افتاد و ساخت و ساز از حدود۱۳۰ میلیون متر مربع در سال۹۶ به ۵۰ میلیون مترمربع شدت کاهش یافت.

پورحاجت قوانین نامناسب و خلق‌الساعه را دلیل دیگری برای رکود بازار مسکن عنوان کرد و افزود: ما خود نیز با افسارهایی مثل قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی، قانون پیش‌فروش ساختمان و حتی قانون نظام مهندسی، تحریم را تشدید کردیم و به نوعی یک سری تحریم داخلی به وجود آوردیم.

وی با بیان اینکه گام دوم تحریم‌ها از دی ماه آغاز شده و باید برای مقابله با آن تدابیری اندیشیده شود، گفت: باید موانع کسب‌وکار به خصوص ماده ۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم از میان برداشته شود.

دبیر کانون انبوه سازان تاکید کرد:  نباید گفته شود که برای مسکن متقاضی وجود ندارد بلکه به نقل از رییس کمیسیون عمران مجلس ۴میلیون متقاضی برای مسکن وجود دارد اما مسئله این است که این متقاضیان توان خرید ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود ثبات بازار ارز باز هم سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن روانه نشده‌است، گفت:با افزایش قیمت مسکن این دلارهای خانگی که مردم ذخیره کرده‌اند به اندازه‌ای نبوده که بتوان آن را در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کرد.

وی با پیش‌بینی اینکه قیمت مسکن در ماه‌های آتی با همین روند افزایش خواهد یافت، تاکید کرد: من کاهش قیمتی برای مسکن متصور نیستم مگر اینکه دولت و مجلس با ورود به بازار مسکن با یک آسیب‌شناسی درست همانند اقداماتی که در بازار ارز انجام داده‌اند قیمت‌ها را کنترل کنند.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1216991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =