عملیات کربلای۴ برای فریب دشمن بود؟

عملیات کربلای ۴ با رمز محمد رسول‌الله در محور ابوالخصیب به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ انجام شد اما با آغاز عملیات مشخص شد که ارتش عراق در آمادگی کامل به سر می‌برد و عبور سریع از اروند امکان ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، «کربلای ٤» یکی از غم‌بارترین عملیات‌های جنگ هشت‌ساله ایران و عراق بود. قرار بود منطقه «ابوالخصیب» تصرف شود و بصره را از ناحیه جنوب تهدید کند؛ ولی دشمن هوشیار و انگار منتظر بود و در همان ساعات اولیه آسمان اروند را با منورها مثل روز روشن کرد.

رزمندگان ایرانی در همان وضعیت به عملیات ادامه دادند. غواصان به آب زدند؛ قصدشان عبور از اروند بود تا خطوط دشمن را بشکنند؛ اما دشمن عراقی آن‌چنان از کربلای ٤ خبر داشت که نام عملیات «پاتک» به «تک» ایران را هم انتخاب کرده بود؛ «حصاد الاکبر» یا همان «دِروی بزرگ».

این عملیات همچنان یکی از پرحرف‌وحدیث‌ترین عملیات‌های جنگ است. هنوز هم پس از گذشت ۳۲ سال از آن، هستند افرادی که ترجیح بدهند درباره «کربلای ٤» صحبت نکنند؛ اما بسیاری از فرماندهان و دست‌اندرکاران جنگ، چه در ایران و چه در عراق، درباره آن زیاد گفته‌اند. بااین‌حال، همچنان گفتنی‌ها درباره «کربلای ٤» زیاد است. 

محسن رضایی امروز جمعه هفتم دی ماه ۹۷ در توئیتی نوشت: «با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم. عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او».

محسن رضایی

محسن رضایی1

اما «مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی» روایت دیگری دارد. او در خاطرات دهم دی‌ ماه ١٣٦٥، آماری از شهدا و مجروحان را از قول «علی شمخانی» ارائه می‌دهد و می‌نویسد: «آقای شمخانی اطلاعات لازم را درباره نتایج عملیات شکست‌خورده کربلای چهار داد؛ خیلی بدتر از آنچه تابه‌حال گفته بودند. نزدیک به ‌هزار شهید و سه‌هزارو ٩٠٠ مفقودالاثر داشتیم که اکثر آنها را باید شهید حساب کرد و حدود ١١‌هزار مجروح که حدود نصف آنها سرپایی معالجه شده یا می‌شوند».

تحلیل های زیادی درباره چرایی تلفات و خسارات عملیات کربلای ۴ بیان شده است. سردار «علایی» نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه مانند برخی فرماندهان و مقامات دیگر نتیجه این عملیات را برای ایران «شکست» می‌داند. اما بیشترین دلیلی که برای شکست در کربلای ٤ مطرح می‌کند، «لو رفتن» آن است. البته او در کتاب «روند جنگ ایران و عراق» از ضرورت‌های «کربلای ٤» هم نوشته: «با توجه به شرایط کشور در سال ١٣٦٥ و نبود هیچ‌گونه طرح سیاسی برای پایان جنگ، ایران چاره‌ای جز اجرای یک عملیات بزرگ و مهم در جبهه‌های جنگ زمینی نداشت... در زمان برنامه‌ریزی برای کربلای ٤ تصور این بود که یک عملیات گسترده و موثر می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد و دولت عراق را به پذیرش شرایط ایران برای پایان جنگ وادارد. طبیعتا پذیرش شرایط ایران از سوی عراق، منجر به سقوط سیاسی رژیم بعثی می‌شد». سردار علایی البته در یکی از مصاحبه های خود به خبرآنلاین گفت:همه عملیاتهای ما لو رفته بود. مگر عملیاتی داشتیم که لو نرفته باشد؟

موضوع لو رفتن عملیات کربلای ۴ مسئله ای نیست که فقط طرف های ایران از آن سخن بگویند.  سرهنگ «وفیق السامرایی»، مسئول وقت اطلاعات ارتش عراق در کتاب «ویرانی دروازه شرقی» نوشته که «نیمه دوم سال ١٩٨٦ (تابستان تا زمستان ١٣٦٥) تلاش‌های اطلاعاتی‌اش را بسیار شدید و فراگیر و متمرکز» کرده؛ دلیل آن هم معلوم است: شکست عراق در عملیات والفجر ٨ که منجر به فتح فاو در زمستان ١٣٦٤ شده بود.

نوشته‌های او نشان از اعتماد به نفس بالای عراقی‌ها در شب عملیات دارد. «السامرایی» آنچنان به خودشان و اطلاعاتشان اعتماد داشته که در ساعت و زمانی که حدس می‌زده حمله نیروهای ایرانی آغاز شود، برای اصلاح موی سر به آرایشگاه می‌رود.

شاید زنده ترین تصویری که در ذهن ما ایرانی ها از عملیات کربلای ۴ وجود دارد، مربوط به شهدای غواص است. اردیبهشت ١٣٩٤، وقتی اعلام شد پیکرهای شهدای غواص مربوط به این عملیات وارد کشور شده‌اند، یاد کربلای ٤ دوباره در کشور زنده شد. غواص‌هایی که با دستان بسته، به‌دست بعثی‌ها به شهادت رسیدند و بر پیکرهایشان هنوز سیم‌هایی که با آنها دست‌هایشان بسته شده بود، خودنمایی می‌کرد. پیکر این غواصان به همراه ۱۰۰ رزمنده گمنام دیگر طی مراسمی در روز ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ در تهران و از میدان بهارستان تا معراج شهدا تشییع شدند. موضوعی که حتما در یاد و خاطره آقای رضایی نیز زنده است. 

محسن رضایی در توییت خود به افرادی طعنه زده که در بیان رویدادهای دفاع مقدس از جمله عملیات کربلای 4 بخشهایی از مدیریت جنگ را زیر سوال می برند. صرفنظر از لحن محسن رضایی که می توان آن را نپسندید،مجموعه عملیاتهای دفاع مقدس در برابر دشمنی انجام گرفته که بسیاری از کشورهای شرق و غرب دنیا ، او -صدام حسین - را حمایت می کردند. رزمندگان ایرانی با کمترین امکانات ممکن در برابر ارتشی می جنگیدند که از طرف امریکا و اروپا حمایت می شد و اتحادجماهیرشوروی نیز امکانات جنگی در اختیار عراق قرار می داد.

رمندگان دفاع مقدس و فرماندهان انها که بسیاری شان به شهادت رسیده اند، با وجود اشتباهاتی که ممکن است کم و بیش در کارنامه شان ثبت شده باشد، با افتخار جنگیده اند.

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1217015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد GB ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  باسلام ودرود فراوان برشهدای جمهوری اسلامی..همه رزمندگان ونیروهای عملیات کننده متوجه شدند که عملیات لو رفته ودشمن با تمام تجهیزات منتظر نیروهای ما بود....واگر فشار امثال هاشمی نبود عملیات صورت نمی گرفت آنها بعنوان تصمیم گیر نیروها را مجبور به عملیات کردند.وکربلای پنج هم بخاطر به دست آوردن شهدا بود نه اینکه عملیات اصلی بوده
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  158 4
  چقدر تاسف باره که ...
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  261 2
  جوانهای دسته گل مردم را شهید کردند بعد ادعای های عجیب دارند مثل این یکی که برادر محسن میگه. تا روز قیامت و داوری خداوند حکیم
 • رضا IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  185 1
  یعنی ما بعد از چندین سال قبول نداریم , عملیات کربلای ۴ عملیات سالانه ما بود و لو رفته بود . هنوز قبول نداریم , اصل عملیات کربلای ۴ و ۵ از نظر مکانی اشتباه بوده است .
 • محمدرضا OM ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  230 1
  جوری میگن که انگار اصلا فرماندهان جنگ هر کاری کردن وحی منزل بوده و اصلا خطایی در جنگ نشده . بیش از ۳ هزار شهید و بالای ۱۰ هزار زخمی فقط برای گول زدن .؟؟؟؟!!!! ...
 • حمید IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  172 0
  یاد تمام شهدا خاصه کربلای 4 و پسر عموی خودم گرامی باد
 • علی CH ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  220 2
  ... یاد تحلیل های موشکافانه و دقیق آقای محسن رضایی در زمان حمله امریکا به عراق بخیر. ی...
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  197 1
  13 هزار شهید و مجروح دادیم برای فریب دشمن ؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  184 3
  به نظر آقای رضایی کلا عملیات هایی را که شکست خوردن همه برای فریب دشمن بوده.... هیچ گونه اشتباهی هم ایشون مرتکب نشده!! برادر من این همه خسارت ... را اسمش را میگذاری فریب دشمن!!!! ...
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  155 1
  کسانی که جنگیدند و شهید شدند ماجور هستند و در این نکته هیچ بحثی نیست.. اما سوال ما از آقای رضایی این است که برای یک عملیات فریب این همه کشته دادیم؟ مگر مشخص نبوده که عملیات لو رفته؟ چرا ادامه دادید؟ موضوع این بود که خود شما به فرماندهان اصرار کرده بودین که باید عملیات انجام بشه.. همون اصراری که در قضیه خیبر و رفتن به جزایر مجنون اتفاق افتاد.... جزایری مصنوعی که هیچ ارزش نظامی نداشت... نمی دونم چجوری می خوای جواب خون شهدا رو بدی
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  134 5
  پس شهدای غواص که دست بسته شهید شدند برای فریب دشمن بود. آقای رضایی فاین تذهبون؟!، هدفت چیه؟! چرا بعد از مرحوم هاشمی که واقعا حق بزرگی گردن ایران و جمهوری اسلامی دارد شما و ولایتی و برخی دیگر را چه شده که سخنانتان طور دیگری شده است
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  133 2
  با تمام احترامی که برای آقای رضایی قائل هستم ولی من به عنوان یک جوان قبول نمیکنم که 13000 نفر تلفات به خاطر هیچ بوده و فقط قصد فزیب داشتید. ان شاالله در محضر حق پاسخ گو باشید
 • مهدی IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  116 1
  این همه کشته ، فریب بود؟!!!!!
 • NL ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  134 2
  جناب محسن خان رضایی... اگر حرف شما راست باشد یعنی شما نزدیک پنج هزااار نفرداز جوانان و غواصان پاک و مظلوم رو به استقبال مرگ فرستادید که فقطططط رد گم کنی کرده باشید؟؟؟؟؟؟ جان عزیزان مردم اینقدر بی ارزش بوده یعنیی؟؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  108 2
  جناب رضایی ؛هزاران جوان از بهترین جوانان این مملکت در کربلای 4 شهید شدن فقط برای فریب دشمن؟؟؟؟ یعنی شما به کشته شدن این جوانان بنام یک تاکتیک جنکی یاد می کنید؟؟؟ واقعا اگر این چنین است جای بسی تاسف است
 • اسی IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  99 2
  من باید بگم برای سردار متاسفم که کشته شدن بیش از 7 هزار وزخمی شدن حدود 6هزار نیرورا فریب دشمن می نامد
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  93 0
  مرد حسابی اون همه جوان دسته گل ...
 • 92عطار IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  77 1
  سلام خود من یکی ازرزمندگان بهبهان هستم .که دراین عملیات چندشب قبل باتعدادی ازفرماندهان گروهان ها ودسته ها رفتیم دران منطقه ایی که قراربود به خط دشمن بزنیم توجیه شدیم وبرگشتیم.اما عملیات که شب اول لو رفت باتدبیر فرماندهان وخدارحمت کندسرهنگ حاج کمال صادقی فرمانده گردان ما گفتندعملیات لو رفته وما وارد عمل نخواهیم شد.یادم هست انموقع که ماعمق فاجعه رونمی دانستیم خیلی ناراحت شدیم وحتی بعضی ازرزمندگان ان شب خیلی گریه کردند.که وارداین عملیات نشدن.درودبیکران به همه شهدای والامقام عملیات کربلای 4خصوصا شهدای غواص.درود درود درود.
 • ناشناس IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  110 0
  عملیات فوق باعث به شهادت رسیدن عده کثیری ازبهترین جوونای باغیرت و عزیز کشورمون شد.بعضی از فرمانده هان و مسئولین این عملیات نمیخوان اشتباه استراتژیک شون رو بپذیرند.
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  117 1
  خدا همه شهدا رو غریق رحمت خودش کنه با این حرف ها دل مادران و پدران شهدا رو نسوزونید