مراقبت‌های ویژه در ایران با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟

دبیر انجمن علمی مراقبت‌های ویژه با اشاره به  چالش های فعلی بخش  های مراقبت کشور ، نیاز ضروری کشور به تخت های مراقبت های ویژه گفت:  در حال حاضر بشدت باکمبود پرستار بالینی با تجربه برای بخش مراقبت های ویژه و کمبود وسایل تشخیصی و درمانی پیشرفته در این زمینه مواجه هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، امید مرادی مقدم در آستانه برگزاری ششمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه اظهار داشت: این کنگره به مدت سه روز از ۱۹ تا ۲۱ دی ماه سال جاری در دو نوبت صبح و عصر در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.
او افزود: محورهای این همایش شامل نحوه اداره بخش مراقبت ویژه، تهویه مکانیکی، ARDS، انتقال فراورده های خونی، سپسیس، تغذیه در بخش مراقبت ویژه، MODS، دیالیز ‌در بخش مراقبت ویژه، درمان اختصاصی و متمایز هر بیمار در بخش مراقبت ویژه،مراقبت بیماران بدحال مغزی در بخش مراقبت ویژه، پایش پیشرفته همودینامیک، نحوه جابجایی بیماران بدحال، تازه های مراقبت ویژه بعد از جراحی قلب، ECMO، میکروسیرکولاسیون، مراقبت مراحل انتهایی زندگی، بیماریهای اندوکرین در بخش مراقبت ویژه است.

او اعلام کرد: هشت کارگاه نیز با موضوعات پنتاگلوبین، اولتراسوند، مایع درمانی، CRRT،PEG، TPN، تهویه مکانیکی، کاپنوگرافی در این کنگره برگزار می‌شود.
 دبیر انجمن علمی مراقبت‌های ویژه ادامه داد: این کنگره دارای ۱۰۰ سخنران خواهد بود و ۴۰۰ نفر نیز عضو پنل هستند .هفت سخنران خارجی از اساتید و صاحبنظران برجسته از ایالات متحده آمریکا، کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه در این کنگره حضور می‌یابند.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ارتباط با بزرگترین چالش‌ها و مشکلاتی که مراقبت‌های ویژه کشور با آن مواجه است، گفت: جمعیت ایران روز به روز در حال افزایش بوده و از طرفی با معضل سالمندی مواجهیم به طوری که طبق بررسی‌های به عمل آمده طی ۱۵ سال آینده ایران جزو چند کشور دنیاست که گرفتار افزایش سالمندی می‌شوند.
 مرادی مقدم بیان داشت: افزایش سن، افزایش بیماری‌های متعدد را به همراه خواهد داشت و این مسئله نیاز روز افزون به تخت های آی سی یو را نشان می دهد همچنین ایران جزو کشورهایی است که حوادث مختلف از جمله حوادث رانندگی  در آن بالا بوده و این موضوع نیز نیاز به تخت های آی سی یو را نشان می‌دهد.

او با اشاره اینکه به طور متوسط ۱۰ درصد از تخت های بیمارستانی باید اختصاص به تخت های مراقبت ویژه ای داده شود، گفت: در حال حاضر ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که اگر ۱۰ درصد از این تخت‌ها در نظر گیریم رقمی معادل ۱۲ هزار تخت Icu می‌شود ولی اکنون ۷ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در زمینه مراقبت‌های ویژه داشته و ۵ تا ۱۵ هزار مورد نیز کمبود داریم.
 این فوق تخصص مراقبت های ویژه خاطرنشان کرد: همچنین در حال حاضر با کمبود پرستار بالینی با تجربه برای بخش مراقبت های ویژه و کمبود وسایل تشخیصی و درمانی پیشرفته در این زمینه مواجه هستیم. همچنین دپارتمان آموزشی مراقبت های ویژه مستقل به غیر از یک مورد در دانشگاه علوم پزشکی یزد نداریم درحالی‌که مراقبت ویژه یک رشته چند تخصصی است و باید تشکلی برای آن وجود داشته باشد.

دبیر انجمن علمی مراقبت‌های ویژه گفت: آی سی یو یک فرآیند است و باید این فرآیند مدیریت شود و هیچ جای اشتباهی در آن وجود ندارد بنابراین توجه به ارتقای این حوزه می تواند در جهت خدمت رسانی بیشتر و بهتر به مردم موثر واقع شود.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1218241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =