۳۸ نفر
۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹
چه نوع بویی در تهران به مشام می‌رسد؟

بحث در مورد منشأ بو در تهران همچنان داغ بوده و کارشناسان به دنبال یافتن سرمنشأ آن هستند.

به گزارش خبرآنلاین، بحث اول درباره این است که این بو ناشی از فاضلاب است یا پالایشگاه؟ حتی مردم در فضای مجازی داستان گوگرد را نیز به آن افزوده و از آتش‌فشان دماوند هم صحبت می‌کنند.

یکی از کارشناسان اعلام کرده است که قطعاً بوی گوگرد نیست و داستان آتش‌فشان دماوند درست نمی‌تواند باشد.{لینک}

اما باید به یک نکته توجه کرد و آن اینکه چه بویی به مشام می‌رسد؟

آنچه اغلب مردم آن را حس می‌کنند بویی شبیه بوی توالت است که بسیار آزاردهنده است.

ساکنان اطراف پالایشگاه با بوی پالایشگاه آشنا بوده و می‌دانند که بوی منتشرشده امروز در تهران نمی‌تواند متعلق به پالایشگاه، دست‌کم از نوع معمول آن باشد. اگر بعداً این مورد تائید شود، به این معنا است که باید مواد شیمیایی بی‌سابقه‌ای باشد که استشمام شده است.

از سوی دیگر فاضلاب ۱۶ نوع بوی بد دارد.{لینک}

اما بویی که در حال حاضر حس می‌شود بیشتر به آمونیاک می‌خورد.

گفتنی است آمونیاک Ammonia با فرمول شیمیایی NH۳، در هوای شهرها و مجاورت توالت‌ها وجود دارد.{لینک}

 این گاز از هوا سبک‌تر، بی‌رنگ و بوی آن تند و زننده و در صورت اختلاط با هوا و گرم شدن و همچنین با تحت‌فشار قرار گرفتن قابلیت انفجار دارد . خنثی‌سازی آن با آب پودری صورت می‌گیرد این گاز باعث تحریکات چشم، بینی و مجاری تنفسی انسان می‌گردد و بی‌هوش کننده و سرفه آور است حتی در سطح پوست تولید سوختگی می‌کند وجود یک الی ۵ درصد این گاز به مدت ۱ ساعت تولید مرگ می‌کند .
شخصی که دچار مسمومیت با این گاز شده باشد عرق شدید می‌کند که باید به هوای آزاد منتقل شود و چشم و پوست و محل‌های آلوده را با آب زیاد شستشو داد همچنین هرگونه لباس آلوده را از تن وی خارج نمود .
 از تجزیه و تخمیر محصولات انسانی یا حیوانی و بعضی مواد به وجود می‌آید. وجود این گاز درون چاه باعث کمبود شدید اکسیژن و مشکل تنفسی نیز می‌شود. این گاز درجاهایی که برای دفع فضولات انسانی حفرشده به وجود می‌آید.{لینک}

اما گاز دیگری نیز در چاه وجود دارد که به سولفید هیدروژن معروف است.

این گازها در اثر سوختن ناقص موادی مانند مو و پشم و گوشت و مواد حاوی گوگرد به وجود می‌آید . بوی این گاز شبیه بوی تخم‌مرغ گندیده است . مقدار خیلی کم این گاز را می‌توان با حس بویایی تشخیص داد درجاهایی که تدریجاً استشمام شود حس بویایی را فلج می‌کند .
یک درصد این گاز شدیداً خطرناک است و تا ۲ درصد این گاز را می‌توان تشخیص داد درجایی که مقدار گاز در چاه زیاد باشد تخلیه گاز باید با وسایل ضد جرقه انجام گیرد . اگر گاز در محیط سربسته‌ای از داخل چاه نشت کند امکان مسمومیت وجود دارد . شخصی را که برای مدتی از این گاز تنفس کرده باید به هوای آزاد انتقال داد و در صورت عدم تنفس اقدام به دادن تنفس مصنوعی و اکسیژن نموده و مصدوم را به بیمارستان منتقل نمود . چاه‌هایی که گوگرد و یا آب گوگرد دارد قابلیت انفجار آن شدید است و تنفس آن باعث تحریک شدید دستگاه تنفسی شده و تنفس را سریع می‌کند و گاز بیشتر تنفس می‌شود که بسیار سمی است و باعث مرگ می‌گردد. این گاز از تجزیه و تخمیر مواد شیمیایی به وجود می‌آید .

به گفته کارشناسان اگر هنگام نصب سیستم فاضلاب از «شترگلو» و سایر هدایت‌کننده‌ها و موانع برگشت بو استفاده نشود و یا سوپاپ اطمینان در مناطق تعریف‌شده مستقر نشود، ممکن است براثر ازدیاد و یا گرفتگی لوله‌ها، تولید گاز زیاد شده و به‌اصطلاح از جایی بیرون بزند.

آقای کلانتری مدیرکل محیط‌زیست استان تهران هم صحبت از ترکیبات شیمیایی موسوم به مرکاپتان می‌کنند که معمولاً شرکت گاز به شبکه گاز تزریق می‌کند اما ظاهراً مسئولان اداره گاز آن را تائید نکرده‌اند.

گفتنی است مرکاپتان‌ها نوعی از سولفیدهای آلی هستند که به‌طور گسترده‌ای در محصولات نفتی وجود دارند و اغلب موجب کاهش کیفیت محصول نهایی آن‌ها می شوند. به همین دلیل حذف ترکیبات سولفوره از هیدروکربن های نفتی که در صنایع نفت و گاز به عملیات شیرین سازی مشهور است، به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

البته بوی مرکاپتان شبیه گوگرد بوده اما کارشناسان نمی توانند بوی موجود در تهران را از نوع گوگردی بدانند.

بوی استشمام شده در تهران شبیه بوی منتشر شده در فرودگاه بین المللی در اطراف تهران است که کارشناسان، دامداری و نیز فاضلاب شهری را عامل آن اعلام کردند.{لینک}

لازم به ذکر است مدیرکل روابط عمومی فاضلاب تهران نیز گفته است: «تاکنون هیچ گزارشی از ترکیدگی شبکه فاضلاب اعلام نشده است و با توجه به شیب‌دار بودن کانال های فاضلاب اگر ترکیدگی روی داده بود باید از نقطه ای دیگر فاضلاب بیرون می‌زد در حالی که این اتفاق تاکنون نیافتاده است.{لینک}

صرف‌نظر از گرفتن یک نتیجه قطعی، باید منتظر شد تا ببینیم کارشناسان رسمی چه می‌گویند اما مردم با دماغشان این بو را تشخیص داده و می‌دانند که زنندگی آن قابل‌تحمل نیست.

۵۶۵۶

کد خبر 1218824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  قطعا بوی فاصلاب انسانی است که به دلیل مدیریت غلط منتشر شده و حالا کسی مسوولیت آن را بر عهده نمی گیرد. بیایید یکبار هم شده بگویید بلد نیستید مدیریت کنید و بروید پی کارتان واسه همیشه
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   2 1
   یک سؤال ، به نظر شما ساخت شبکه فاضلاب برای تهران واجب تر از ساخت مترو برای آن نبود؟
 • CA ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  225 1
  بلاخره گند کار یه جایی بالا میاد و به معنای واقعی کلمه اومده!
 • بی نام IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  70 9
  امروز دی اکسید گوگرد دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق. ریزتر از دو نیم میکرون هر سه ناسالم بودن و بالای ۱۵۰ طبق أمار سایت بین المللی ودر چنل.بی خود تقصیر فاضلاب اینا نندازین آقای کلانتری گفتن بنزین‌ها ناسالمه.طفره نرید از این موضوع حیاتی
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  19 32
  یه بشکه بوتیل مرکاپتان می دونه کل تهران را بد بو کنه
 • محمدرضا IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  27 3
  بوی بد را چند روزی است با همان مشخصاتی که در گزارش آمده است در خیابان ملارد سر آسیاب هم استشمام می کنیم ببینم از چاه توالت نیست چرا که فاضل من تا تهران سی میلیمتر است این بوی گاز احتمالا از کشتی است .و هشدار آمیز لطفا مسئولان قبل از هر اتفاق ناگواری دست به کار شوند.
 • US ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  21 15
  سلام از آنجا که در آلوده ترین محله تبریز یعنی محله کوجووار زندگی می‌کنیم و تجربه بوهای آلوده را داریم (آخرین بار یک ماه پیش چندین روز بوی نامطبوع می‌امد) به احتمال زیاد بوی تهران هم باید مربوط به پالایشگاه باید باشد، لطفا بررسی کنید. www.dana.ir/news/1434151.html/پالایشگاه-تبریز-و-پخش-بوی-کلم-فاسد---آیا-نفتی-ها-اجرای-پروژه-های-زیست-محیطی-را-کلید-می-زنند-
 • محمدرضا IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  102 2
  چند وقتی هم با این سرگرم باشید.
 • مهدی IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  31 1
  این بو تو شهر ابهرم حس میشه. خیلی عجیبه و نمیدونم این بو ربطی به اون بوی منتشره داره یانه. ابهر خرمدره و شهرک های اطرافش
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  48 2
  این بو همان بوی اطراف فرودگاه امام خمینی است و چندین سال است که اکثر شهرک های اطراف اسلام شهر با این بو زندگی می کنند و هیچ کسی به این معضل رسیدگی نکرده است، شاید خواست خدا بوده که امروز این بو کل پایتخت را فرا بگیرد تا مسئولین به فکر باشند.
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  35 3
  من اسلامشهر زندگی می کنم. این بوی فاضلاب هست شک نکنید فاضلاب انسانی هم هست. پشت احمد اباد همین بو می آد. توی فرودگاه هم همین بو می اومد. حالا برگشت خورده رفته بالا شهر.
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  21 4
  آزمایشات شیمیایی
  • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
   5 12
   بچه خوب، از کی تا حالا آزمایش شیمیایی بوی فاضلاب انسانی میده ؟؟؟
 • رضا US ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  16 2
  امیدواریم مسئله بوی بد امنیتی نشود.
 • کژال IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  6 0
  چند وقتی هست که بوی نامطبوع فاضلاب، تو محدوده میدان ازادی و پایانه اتوبوس رانی هم استشمام میشه ولی کسی رسیدگی نمیکنه
 • مهندس م ش از آمریکا US ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  22 21
  قبل از زلزله گاز‌های زیرزمینی خارج میشوند و معمولاً این گازها در آبهای زیر زمینی‌ حل میشوند. اما چون ابها زیر زمینی‌ تهران کم شده گاز‌ها خارج شده‌اند. در تاریخ زلزله ایران این اتفاق بوی بد قبل از زلزله شده. احتمال بالا نشانه زلزله است. لطفا بررسی کنید.
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  20 0
  رنگ سمت مثبت هاتون به راحتی قابل تشخیص نیست لطفا"رنگ تیره تری استفاده کنید واقعیت رو واضح تر ببینیم ممنون که حاصل عبارت رو هم درست کنین بعضی مواقع جواب درست رو که تایپ میکنی میگه کلید امنیتی رو درست نزدید دلمون به همین گیر دادن و غر غر کردن توی ستون نظرات حوشه اینو هم از ما نگیرین این ورزا ذلخوشی ما عوام نادان خیلی کم شده عزیزان سایبری
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  7 0
  ژان والژان با سیستم اگوی پاریس آشنا بود شاید از بین بازمونده هاش و نوه نبیره هاش مهندس ابفای واردی هم باشن یه سر بیاد اینجا ببینه با این همه پول انشعاب که از ما شهرداری گرفت چرا سیستم دفع اگوی تهران هم پس زده بوهاش رو تو تهران بزرگ منتشر کرده لطفا" همه چیزو ول کنین به این موضوع مهم برای سلامت ما پیر پاتال های مشرف به موت بپردازید یا ارتباط چاه ها رو سه فوریتی قطع کنین حداقل زلزله 5 ریشتری نصف تهران رو دچار فرو نشست نکنه میگین نه از دفتر جایکا ژاپن در تهران بپرسید توضیح میده . ممنون اگر پیگیر بشین.
 • س IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  24 1
  هر چه زودتر تا از قيمت خونه و اپارتمان كم نشده بفروشين و مهاجرت كنيد.از ما گفتن.
 • حمید IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  57 0
  این بوی سوءمدیریت و بی مسئولیتی است
 • نگار IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  28 8
  آخه تهران هم جای زندگیه ؟ اه اه هوای بد بوی بد
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  29 0
  بوی فساد و تورم
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  36 0
  ... این بوی رفتن افراد بی عرضه از صحنه ی مدیریت کل کشوره... کار بلد نیستن... گند زدن و دارن میرن پی کارشون... بوش دراومده...
 • احمد IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  0 0
  این بو، شباهت هایی داره با بویی که عموماً اطراف ترمینال کاراندیش شیراز منتشر میشه. بوی اطراف ترمینال کاراندیش شیراز رو ناشی از کارخانه روغن نباتی میدونستن.