کدام خودروها در هفته اخیر کاهش قیمت داشتند؟

هر چند خودروسازان نزدیک به یک میلیون خودرو را در ماه‌های اخیر پیش فروش کرده‌اند اما بازار خودرو همچنان در وضعیتی غیرعادی است.

یک فعال بازار می‌گوید: پیش فروش خودرو نتوانست تاثیری در متعادل شدن قیمت خودرو در بازار به جا بگذارد.

 سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرآنلاین افزود: دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا به دفعات دست به پیش فروش خودرو زدند اما این پیش فروش‌ها نتوانست قیمت‌ها را متعادل کند چرا که مدت‌دار است.

 وی اضافه کرد: پیش فروش کوتاه مدت در فاصله یک ماه و ۱۰ روز می‌تواند بازار را متعادل کند اما وقتی پیش‌فروش طولانی مدت است بازار تاثیری نمی‌گیرد.

سعید موتمنی ، رییس اتحادیه نمایشگاه داران

 وی در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت بازار خرید و فروش در شرایط کنونی گفت: بازار به شدت راکد است از یک سو قدرت خرید به شدت کاهش یافته است و از سوی دیگر بازار در بلاتکلیفی است و نمی‌داند بالاخره نتیجه تصمیمات درباره قیمت خودرو چه خواهد شد.

 وی اضافه کرد: وقتی ما از رکود حرف می‌زنیم، خودروسازان از رونق صحبت می کنند چرا که می‌گویند صف‌های طولانی برای پیش خرید خودرو شکل گرفته است این در حالی است که ما با مشتری واقعی سر و کار داریم و خودروساز با سرمایه‌گذار.

 موتمنی در توضیح این مطلب افزود: در حقیقت ۹۹ درصد از خریداران خودرو در  پیش‌فروش‌های صورت گرفته در ماه‌های اخیر مصرف‌کننده واقعی خودرو نبودند و تلاش دارند با حفظ قدرت خرید نقدینگی خود از فاصله قیمتی کارخانه و بازار بهره‌برداری کنند اما به دلیل مشخص نبودن وضعیت قیمت‌ها حتی حواله‌ها که تا چند ماه پیش به وفور خرید وفروش می‌شد، امروزه دیگر خریدار ندارد.

 این فعال بازار خودرو از کاهش قیمت خودروهای مونتاژی در بازار طی هفته اخیر خبر داد و گفت: یکی از مهمترین مشکلات عدم عرضه و ناکافی بودن عرضه خودروها بود اما در چند روز اخیر وضعیت بهبود یافته است.

 او از توقف طرح تحویل خودروها به صورت انبوه به شرکت‌ها در دو هفته اخیر خبر داد و گفت: برای برخی از کسانی که ثبت نام کرده بودند و اتفاقا نتوانسته بودند در موعد مقرر خودروهایشان را تحویل بگیرند، دعوتنامه رفته است از این رو وضعیت بازار با بهبود اندکی روبرو شده است. وی گفت: بازار خودروهای مونتاژی امروزه وضعیت بهتری دارند و برای خودروهایی مانند پراید و پژوپارس و ... که مصرفی تلقی می شوند نیز خرید و فروش به کف رسیده و تغییرات قیمتی در مسیر کاهش آغاز شده است. 

 او در پاسخ به این سئوال که وضعیت بازار خودرو را چگونه پیش بینی می کنید، گفت: اگر خودروساز بتواند به تعهداتش عمل کند و پیش‌فروش‌ها را به موقع تحویل دهد بی‌تردید بازار متعادل خواهد شد در غیر این صورت مشکلات ادامه خواهد یافت.

 موتمنی ابراز امیدواری کرد که با مشخص شدن قیمت‌های جدید بازار به تدریج خود را پیدا می‌کند. او گفت: در ماه‌های اخیر بسیاری از همکاران ما اصلا خرید و فروش و معامله‌ای نداشتند و بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم اصلا رونقی ندارد. به گفته وی تعداد خریداران از فروشندگان در بازار به مراتب کمتر است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1219098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =