ترامپ طرح بولتون و پمپئو درباره سوریه را رد کرد

واشنگتن پست به نقل از منابع مطلع گزارش داد ترامپ طرح دو نفر از مقامات ارشد دولت خود درباره سوریه با محوریت ایران را رد کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به تشریح اختلافات میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با دو نفر از مقام‌های ارشد دولت وی درباره راهبرد واشنگتن در سوریه پرداخت.

واشنگتن‌ پست نوشت مقام‌های ارشد آمریکایی قرار است طی روزهای آینده نشستی در کاخ سفید برای رایزنی درباره راهبرد آمریکا در سوریه برگزار کنند. به زودی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز برای گفتگو در همین مورد راهی ترکیه می‌شوند.

به گفته منابع مطلع، در رایزنی‌های مذکور صحبتی از طرح بولتون و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه به میان نخواهد آمد. بولتون و پمپئو از طرح مذکور با محوریت گسترش حضور آمریکا در سوریه برای مقابله با ایران پاییز گذشته رونمایی کردند.

یک مقام آمریکایی گفت: «این راهبرد با محوریت ایران هیچ‌گاه مورد تأیید رئیس‌جمهور قرار نگرفت.»

واشنگتن پست همچنین به نقل از منابع آگاه افزود سال گذشته (۲۰۱۸) نیز برخی از مشاوران جنگ‌طلب رئیس‌جمهور متنی را آماده کرده بودند که آمریکا را متعهد به حضور بلندمدت در سوریه می‌کرد تا اهدافی مانند شکست داعش، گذار سیاسی (سوریه) و خروج ایران (از سوریه) برآورده شود. این یادداشت چند هفته پیش به ترامپ ارائه شد، اما او هنوز آن را امضاء نکرده است.

پیش از این ترامپ به مشاوران خود هشدار داده بود که خواستار خروج فوری از سوریه است. اما بولتون و پمپئو ظاهراً مانند دیگر مشاوران کاخ سفید بر این باور بودند که رئیس‌جمهور از این خواسته خود کوتاه آمده است و (به همین دلیل) همچنان به ارائه طرح‌های سخت‌گیرانه درباره سوریه ادامه دادند تا اینکه با اعلام تصمیم ناگهانی خروج از سوریه مواجه شدند.

واشنگتن پست ادامه داد: به عنوان مثال مایک پمپئو در ماه اکتبر در خصوص ضرورت حضور بلندمدت آمریکا در سوریه گفت: «شکست داعش که زمانی اولویت (حضور ما) در سوریه بود، همچنان اولویت اصلی است. اما هم‌اکنون دو هدف دیگر نیز به این اولویت اضافه شده است. این دو هدف عبارتند از: حل‌وفصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه و همچنین خروج همه نیروهای تحت حمایت ایران از این کشور».

به تازگی منابع خبری اعلام کردند آمریکا تمام نیروهای خود را از سوریه خارج خواهد کرد. به گفته این منابع، این تصمیم توسط شخصِ ترامپ گرفته شد. همچنین روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات دولتی آگاه اعلام کرد آمریکا در تدارک خروج کامل نیروهای خود از سوریه است. به نوشته این روزنامه آمریکایی، این اقدام، راهبرد آمریکا در خاورمیانه را دچار آشفتگی می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز در توییتی خبر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر خروج کامل نیروهای این کشور از سوریه را تلویحا تایید کرد و نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما برای ماندن در آنجا بود». این تصمیم رئیس جمهور آمریکا مخالفت‌های زیادی را در دولت وی برانگیخت.

رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور پیش از این نیز بارها مدعی شدند که واشنگتن به زودی نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند، اما پس از مدتی اظهارات خود را تکذیب کردند و خروج نیروهایشان از سوریه را مشروط به خروج ایران از این کشور کردند.

5252

کد خبر 1219165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =