منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه «اسپیس»

ایسنا نوشت: پایگاه خبری "اسپیس"، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرد.

پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرده است.

تولد یک ستاره

تصویر زیر صورت فلکی "بَرساووش" را نشان می‌دهد که در آن نور آبی رنگ متعلق به گرد و غبار و گازهای میان ستاره‌ای است. این صورت فلکی ۱۰۰ هزار سال نوری از ما فاصله دارد و محل تولد ستاره‌های تازه متولد شده است. این ابرهای گازی "Herbig-Haro" نام دارند و ابرهایی هستند که در زمان یونیزه شدن گازهایی تشکیل می‌شوند که از ستاره های تازه متولد شده به وجود آمده‌اند. این ستاره تازه متولد شده "SVS ۱۳" نام دارد و در گوشه بالایی سمت چپ تصویر قابل رؤیت است. این تصویر توسط تلسکوپ فضایی "هابل" به ثبت رسیده است.

پرتاب فالکون ۹

درتاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی شرکت "اسپیس ایکس" موشک "فالکون ۹" را به فضا پرتاب کرد تا این موشک یک سیستم "جی‌.پی‌.اس" را برای "نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا" به مدار ببرد.

اولین تصویر از سمت دور ماه

 در تاریخ ۲ ژانویه ماه‌نورد "چانگ ای ۴"  با موفقیت روی ماه فرود آمد و توانست اولین تصویر خود از سمت پنهان ماه را به ثبت برساند. سمت پنهان ماه نیم‌کره‌ای از کره ماه است که به‌ طور دائمی از کره زمین روی‌ گردان است. این کاوشگر در حوضه قطب جنوب-آیتکن و منطقه"Von Karman crater" فرود آمد. این دهانه بسیار عمیق است و با این وجود این کاوشگر می‌تواند اطلاعات مهمی از سنگ‌های آنجا را در اختیار دانشمندان قرار دهد. اوشگر "چانگ‌ای-۴" سوار بر موشک "لانگ مارچ ۳بی"(Long March ۳B) از مرکز پرتاب ماهواره "شیچانگ"(Xichang) پرتاب شد.

فوران آتشفشانی قمر "آیو" مشتری

در روز ۲۱ دسامبر، در طول انقلاب زمستانی، چهار دوربین فضاپیما "جونو" تصاویری از فوران آتشفشانی قمر آیو سیاره مشتری ثبت کردند. آیو" نام یکی از قمرهای سیاره مشتری و یکی از اقمار گالیله‌ای است. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیله‌ای مشتری به این سیاره است. ین قمر از نظر اندازه اندکی بزرگ‌تر از ماه است و با ۴۰۰ آتشفشان فعال، آیو فعال‌ترین جرم از نظر زمین‌شناختی در سامانهٔ خورشیدی است. علت فعالیت آتشفشانی بیش از حد آیو انرژی و اثر جزر و مدی مشتری و سایر اقمار گالیله‌ای این سیاره بر این قمر است. این ماه در عین حال بالاترین چگالی را در میان قمرهای سامانه خورشیدی دارد.

شکار یک سحابی زیبا توسط هابل

 تلسکوپ‌ فضایی هابل به تازگی عکسی از یک سحابی منتشر کرده است که تصویری خارق‌العاده از فضای بین ستاره‌ای را نشان می‌دهد. ین سحابی در نیم کره جنوبی خود یک "متغیر دلتا قیفاووسی" به نام "RS Puppis" دارد. ک متغیر دلتا قیفاووسی به ستاره متغیری گفته می‌شود که در این کلاس قرار گرفته باشد. بین قدر مطلق و دوره تناوب نور این گروه ستارگان رابطه مشخصی وجود دارد. از این رو می‌توان به راحتی از طریق داشتن تناوب قدر ظاهری به قدر مطلق آن رسید و از طریق مقایسه، فاصله این ستارگان را بدست آورد. این کار روشی معمول در اندازه‌گیری فاصله بین کهکشانی است. ین ستاره یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های این کلاس است و متوسط درخشندگی آن ۱۵ هزار بار بیشتر از خورشید است.

اولین تصویر رنگی "آلتیما ثولی"

فضاپیمای رباتیک "نیوهورایزنز"(New Horizons) چند روز گذشته تصویر یک جرم کیهانی در کمربند کویپر موسوم به "آلتیما ثولی"(Ultima Thule) که دورترین فاصله‌ای است که بشر به آن رسیده است را برای دانشمندان ارسال کرد. نابراین تصویر، می‌توان دریافت که "آلتیما ثولی" قرمز است و شامل دو شی است که با قرار گرفتن بر روی هم، مانند آدم برفی شده‌اند.

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1220032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =