سرلشگر محمد باقری: قضاوت‌های ناعادلانه درمورد دفاع مقدس نباید تکرار شود/ واکنش به ماجرای توییت درباره کربلای ۴

ایرنا نوشت: رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نگاه های تعجیلی و قضاوت های ناعادلانه درمورد دوران دفاع مقدس نباید تکرار شود.

سردار سرلشگر «محمد باقری» امروز- سه شنبه- در حاشیه بازدید از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت که در موزه دفاع مقدس تهران برپا شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حوادث مربوط به دفاع مقدس در یک دوره تاریخی خاص و با پیچیدگی‌های فوق‌العاده بالا اتفاق افتاد از این رو با یک تحلیل قشری، خطی و تعجیلی به هیچ وجه نمی‌شود واقعیات دفاع مقدس را به خوبی بیان کرد.

وی به زوایای عملیات های کربلای چهار و پنج اشاره کرد و افزود: اینکه کسانی با یک عبارت کوتاه و با نگاه اولیه بخواهند در خصوص حوادث و عملیات‌های بزرگ دفاع مقدس اظهارنظر کنند، موجب می‌شود که کاستی، نقص و خطا به وجود آید.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: باید قدر دفاع مقدس، ایثارگری‌ها، شهادت‌ها و همه تلاش‌های دفاع مقدس دانست و با یک قضاوت تخیلی نسبت به این حادثه بزرگ نگاه کرد تا موجب دلسردی و نگرانی خانواده بزرگ شهیدان، ایثارگران و ملت بزرگ ایران نشود.

این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس ادامه داد: عملیات‌ها و زوایای مختلف دفاع مقدس باید در محافل علمی و دانشگاهی، با حضور پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس بررسی شود.

سرلشگر باقری اظهار داشت: در روزهای گذشته شاهد نمونه‌ای از این نگاه تعجیلی و بعضاً قضاوت نامناسب و غیرعادلانه بودیم که نباید این اتفاقات تکرار شود.

وی افزود: در عملیات کربلای چهار همه پیش‌بینی‌های لازم انجام و بیش از ۹ ماه کار اطلاعاتی، مهندسی و آماده‌سازی برای غافلگیری دشمن انجام شده بود؛ اما طبیعی بود که دشمن با برخورداری از پشتیبان‌های بزرگ، در اختیار
داشتن تصاویر ماهواره‌ای و بهره‌گیری از انواع اقدامات جاسوسی و اطلاعاتی به بعضی از عملیات‌های ما پی ببرد و بعضی از زوایای آن عملیات‌ها مورد اطلاع دشمن قرار بگیرد؛ اما این به معنی لو رفتن کل عملیات نیست که بتوان کل عملیات را لغو کرد.

سرلشگر باقری ادامه داد: عملیات کربلای چهار انجام شد و با این که توفیقاتی داشت، اما در مجموع، یک عملیات ناموفق بود. هنر بسیار بزرگ آن بود که در همان مراحل اولیه، عملیات قطع شود؛ لذا فقط حدود هفت درصد نیروهای رزمنده‌ای که برای عملیات آماده شده بودند، وارد عرصه شدند و مابقی نیروها ذخیره شدند و ظرف دو هفته عملیات بسیار بزرگ کربلای پنج طرح‌ریزی شد.

وی همچنین گفت: چون این عملیات در همان منطقه عملیات کربلای چهار صورت می‌گرفت و زیرساخت‌های مهندسی قابل استفاده بود، توپخانه‌ها مستقر و همه چیز آماده و پای کار بود تا با فاصله ۱۵روز، عملیات بسیار تأثیرگذار کربلای پنج انجام شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: در منطقه شلمچه خطوط دفاعی مستحکم دشمن شکست و آن‌قدر این عملیات پیش رفت که مستکبران با هراس از اینکه ارتش عراق زمین بخورد و بصره و بغداد توسط ایران تصرف شود، مقدمات قطعنامه ۵۹۸ را فراهم کردند.

وی ادامه داد: قطعنامه ۵۹۸ که از قطعنامه‌های قبلی سازمان ملل کامل‌تر بود و بخش زیادی از خواسته‌های ملت ایران را تأمین می‌کرد، منجر به اعلام عراق به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ شد که همه این‌ها از برکات کربلای چهار و کربلای پنج است.

این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس گفت: مجاهدت شهدای گرانقدر این ۲ عملیات، تلاش‌های ایثارگران و حمایت‌های ملت ایران برای پشتیبانی این عملیات‌ها منجر به پیروزی ایران شد.

سرلشکر باقری افزود: اینکه ما بیایم در این روزها با ۲ سه جمله دلسردکننده راجع به این عملیات‌ها حرف بزنیم، واقعاً ناسپاسی است و کار صحیحی نیست. توصیه ما این است که در این‌گونه موضوعات، پژوهشکده دفاع مقدس و پژوهشکده‌های نیروهای مسلح و دانشگاه‌ها با دقت و حوصله، اسناد را بررسی و با پیشکسوتان مشورت کنند و جمع‌بندی سنجیده و واقعیت‌ها را در اختیار ملت بگذارند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مراکز فرهنگی دفاع مقدس در حال گسترش هستند، تصریح کرد: باید تاریخ سربلند ملت ایران را به خوبی به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

سرلشگر باقری بر انجام کارهای تحقیقاتی در حوزه دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: با همکاری رزمندگان دفاع مقدس و پیشکسوتان حوزه ایثار، واقعیت‌های دفاع مقدس به خوبی تحلیل و زوایای پنهان آن آشکار شده است.

وی ضمن حضور در این نمایشگاه از شناختنامه ۱۴۰ امیر و سردار استان مازندران، ۴۰ عنوان کتاب صوتی دفاع مقدس و پرتره سردار شهید حسن باقری (برادر سرلشگر باقری) رونمایی کرد.
۲۹۲۹

کد خبر 1220530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =