میرسلیم: تمایلی به دیدن فیلم‌های خنده‌دار ندارم

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که تمایلی به دیدن فیلم‌های خنده‌دار ندارد، اما با تهیه فیلم‌های شاد برای مسرور کردن مردم مخالفتی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مصطفی میرسلیم وزیر ارشاد دولت سازندگی در گفت‌وگو با ستاد خبری سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه فیلم یا هنر هفتم یکی از ابزارهای مهم آگاهی رسانی و انتقال مفاهیم و آموزش و پرورش به ویژه در صحنه فرهنگ عمومی است، گفت: انقلاب اسلامی ایران پیام‌آور ارزش‌هایی بود که نه فقط برای خود ما ایرانیان که برای تمام آزادی‌خواهان جهان مهم است. یکی از مؤثرترین ابزارهای آگاهی‌رسانی درباره ارزش‌های انقلاب و نیز انتقال گفتمان انقلاب سینما است و تأثیرگذاری آن به قدرت نفوذ این هنر در ذهن و دل مردم برمی‌گردد.

او در ادامه درباره تاثیرگذاری سینما گفت: در نیل به موفقیت هنگام ایفای این وظایف تمام مراحل باید در نظر قرار گیرد، این‌ها شامل اندیشه اولیه، داستان‌نویسی براساس واقعیت‌ها یا بر پایه قدرت تخیل و آفرینش هنری، صحنه‌پردازی، کارگردانی، استفاده از آثار ویژه و بازیگری است. ارائه تصویر درست از انقلاب و ارزش‌های انقلاب وابسته است به قدرت هنری و فنی ما در فضای خلاقیت سینمایی. 

تحسین ابتکار برگزاری جشنواره فیلم در ایام دهه فجر

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در این زمینه البته کوشش‌های فراوانی صورت گرفته است، گفت: موفقیت‌هایی هم به دست آمده که تحسین‌برانگیز بوده ولی نه در تراز انقلاب اسلامی و ارزش‌های متعالی آن. نگرانی که در این مورد به چشم می‌خورد به نیت نامبارک برخی تهیه‌کنندگان و همکاران‌شان بر می‌گشت که هدف‌شان نشان دادن مسائل و مشکلات کشور به ویژه بعد از پیروزی انقلاب به منظور برانگیختن تحسین کسانی بود که در خارج از کشور، در کمینگاه فرهنگی، برنامه‌شان در استفاده از سینما، تحقیر جمهوری اسلامی، توهین به انقلاب و خفیف جلوه‌گر ساختن انقلابی‌ها بود و در این راه تا آنجا پیش رفتند که برای دریافت جایزه از بیگانگان با خوار نشان دادن کشور و انقلاب از هم سبقت گیرند.

عضو حزب موتلفه با تحسین ابتکار برگزاری جشنواره‌های فیلم، تئاتر و موسیقی در ایام دهه فجر، گفت: دهه فجر برای ما ایرانیان بسیار مبارک است و چه بهتر که به همان مناسبت آثار فاخر فرهنگی و هنری پس از نقد و بررسی‌های اولیه، در همان حال و هوای جشن‌های مردمی پیروزی انقلاب، به معرض بهره‌برداری توأم با داوری مردم هم گذاشته شود. این ابتکار خوبی بود و باید قدر آن را دانست.

در دوران وزارتم پیگیر امور جشنواره بودم

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد درباره تجربه در صف ایستادن برای دیدن فیلم در جشنواره گفت: در دوران وزارت به صورت منظم پیگیر امور جشنواره بودم و هر سال برای آن و ارزیابی کارهای ارائه شده وقت می گذاشتم البته نه در صف جشنواره.

میرسلیم در پاسخ به این سوال که کدام فیلم جشنواره شما را شگفت‌زده کرده است؟ با کدام فیلم بغض کردید و با کدام فیلم از ته دل خندیدید؟، گفت: فیلم‌های «حضرت مریم» و «داستان اصحاب کهف» از کارهای موفق جمهوری اسلامی بوده است. فیلم «محمد رسول الله» مجیدی هم با نیت خوبی طراحی شد هرچند انعکاس عظمت شأن آن حضرت کار ساده ای نیست و من باید جرأت او را تمجید کنم. فیلم «آدم برفی» پیامی داشت که متناسب با خیال‌پردازی داستانی‌اش نبود. اما صادقانه می‌گویم به دنبال آثاری که خنده‌ام را برانگیزد نرفته‌ام و اساساً تمایل نداشته‌ام؛ البته مخالف تهیه فیلم‌های شاد برای مسرور کردن دل مردم نیستم ولی خودم جایگاه سینما را رفیع‌تر از اینها می‌دانم.

تجمع اهالی هنر و نقادان در میان مردم بسیار خوش یمن است

میرسلیم با تاکید براینکه رسالت سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی، دیگر نمی‌تواند در فیلم ایرانی قبل از انقلاب نمایان شود، خاطرنشان کرد: هم بینش هنری تغییر ماهوی پیدا کرده و هم توقع از هنر متعهد این است که شاهد تهیه و تدوین فیلم‌هایی باشیم که نمایش‌دهنده جایگاه انسان و کرامت او، هدف آفرینش او و بازکننده گره‌هایی باشد که با تدابیر سیاسی و اقتصادی و انتظامی گشودنی نیست. کمک دولت باید در این مسیر باشد. البته تجمع اهل فن و اصحاب هنر و نقادان، در میان مردم، به مناسبت دهه فجر و ایام جشنواره، بسیار خوش یمن است چه از نظر رفع کاستی‌هایمان و چه ان شاءالله، اثرگذاری بر روند سینما در کشورهای همسایه و سپس در جهان.

او در بازگویی خاطراتش از حضور در جشنواره فیلم فجر نیز گفت: خاطره من به دورانی بر می‌گردد که دهه فجر مصادف شده بود با عاشورای حسینی و چگونگی تلفیق مراسم عزاداری با جشن‌های پیروزی انقلاب و اوج گرفتن عشق به عدالت‌خواهی و آزادگی که هم میراث قیام حسینی و هم سرمنشأ انقلاب اسلامی در خرداد ۴۲ و سپس دهه فجر پیروزی انقلاب در ۱۳۵۷ بود، در آن روزها چند ابتکار جالب به روی صحنه رفت که بر دل می نشست و شایان تقدیر بود.

۲۴۱۲۴۳

کد خبر 1220567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  38 0
  اصلا اعتقادی به نیاز به خندیدن داری؟
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  28 0
  فقط فیلم سئوالی دوست داره
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  31 2
  کسی که خودش افسرده است و روحیه غمگین داره چطور میتونه برای ایجاد فضای شاد دیگران صحبت کند یا تصمیمگیری نماید. خدایا به مارحم کن.
 • علی IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  22 0
  خنده ؟؟؟؟!!!
 • AE ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  24 0
  از بس افسرده هستی اعصابشو نداری
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 0
  تاحالا خندیدی؟
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 0
  فیلمهای شاد هم همین حسو نسبت به شما دارن :)
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 0
  ایشون یه زمانی وزیر فرهنگ این مملکت هم بودن!
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  0 0
  برای جنابعالی طبیعیه که تمایل نداشته باشید !!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  0 0
  آقای روحانی اینو چی میگی خخخ