پاسخ مدیرکل هنرهای تجسمی به حواشی حراج تهران

مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به برخی حواشی پیرامون دهمین حراج تهران پاسخ داد.

دهمین حراج تهران با ۱۱۴ اثر از هنرمندان معاصر ایرانی، جمعه ۲۱ دی ماه در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و فروش آن از مرز ۳۴ میلیارد تومان گذشت.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد درباره حواشی که پیرامون اصالت و قیمت آثار پیش آمده است، توضیحاتی داد که ماحصل آن را در گفتگوی زیر می خوانید:

آقای مظفری؛ چرا پس از ده دوره برگزاری، جزئیات حراج تهران شفاف سازی نمی شود؟

مسائل مربوط به حراج تهران را باید از برگزار کنندگان آن سوال کنید.

یعنی وزارت ارشاد نظارتی بر چگونگی برگزاری ندارد؟

نظارت می کنیم، اما تشریح جزئیات برعهده حراج گذاران است

بعد از ده دوره هنوز هم سوال های رسانه ها بی پاسخ مانده است. شما در این خصوص صحبتی ندارید؟

حراج تهران دهمین دوره را پشت سر گذاشت، هر دوره هم مسئولین حراج شفاف سازی  و درمورد جزئیات آن صحبت می کنند. در این سالها برای حراج نقدهای زیادی نوشته شده و اینکه شما می گویید شفاف سازی و نظارت وجود ندارد، حرف کاملی نیست.

وزارت ارشاد برای کدام بخش حراج مجوز صادر می کند؟

در وهله اول برگزارکنندگان حراج باید از مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز بگیرند. این مجوز فقط برای زمان، مکان و نوع آثاری است که قرار است فروخته شود. همه این فعالیت ها منوط به مجوز مرکز است که در دهمین حراج تهران  این مراحل طی شده است؛ اما در مورد قیمت گذاری ها ما ورود نمی کنیم. طبق قانون درمورد اصالت آثار هم نمیتوانیم دخالت کنیم،  اگر بعد از برگزاری شکایتی از سوی فرد یا نهادی در خصوص اصالت آثار پیش آید، به درخواست فرد شاکی رسیدگی می کنیم و از مسئولین حراج توضیح می خواهیم.

پس می گویید قیمت ها اصلا برای وزارت ارشاد مهم نیست؟

عرض کردم؛ قیمت گذاری برعهده مسئول حراج است. نظارت بر این بخش جزو وظایف ما نیست نه اینکه نظارتی نمی شود بلکه وظیفه ای برایمان معین نشده؛ وظیفه ما فقط محدود به نوع آثار، محل و زمان است و اصل اثر و قیمت به ما مربوط نمی شود.

اما قیمت ها خیره کننده بود،  یک تابلو به ده برابر قیمت اولیه فروش رفت! در این باره توضیحی ندارید؟

تعریف حراج همین است که در یک روز آثاری به مزایده گذاشته و به بالاترین قیمت ها فروخته می شود. در تمام دنیا هم قانون همین است، اصلا حراج هنری را در نظر نگیرید، مثلا یک اتومبیل که مربوط به چهره سیاسی، ورزشی، ادبی و یا ... است در یک حراج به بالاترین قیمت به فروش می رسد.

شما فکر نمی کنید در شرایط فعلی که وضعیت اقتصادی مردم تعریفی ندارد، چرا این حراج باید برگزار شود؟

حراج یک جنبه جبری ندارد که همه مردم مجبور به شرکت در آن باشند، ده دوره است که برگزار می شود و مخاطبین خود را دارد. این حرف شما مثل این است که بگوییم چرا در این شرایط، عده ای ماشین گران قیمت سوار می شوند؟ و یا در منازل گران قیمت زندگی می‌کنند؟

اما قبلا آقای وزیر قول دادند که نظارت بیشتری بر حراجی ها خواهد شد.

حتما اگر آقای وزیر دستور بررسی در هر مرحله از حراج ها را صادر کنند ما نیز اقدام خواهیم کرد.

آقای وزیر گفتند که جلوی لاکچری شدن هنر را خواهیم گرفت.

بله ما هم در حال برنامه ریزی هایی هستیم که از هنر محافظت کنیم و جلوی لاکچری شدن آن را بگیریم.

۴۱۲۴۱

کد خبر 1222609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
    2 0
    اینکه یک اثر ده برابر قیمت پایه فروش می‌رود امتیاز حراج است نه باعث نکوهش آن متاسفانه عده ای نمیخواهند بازار هنر تجسمی در ایران رونق بگیرد این حراج و امثال ان موتور محرک و لوکوموتوی بازاری هستند که زیر سایه ان هزاران نفر هنرمند میتوانند کار کنند و ارتزاق کنند برای فروش تابولی 300 هزار تومانی باید تابلوی سه میلیارد تومانی به فروش برسد برای یک علی دایی داشتن باید هزاران فوتبالیست توی زمین خاکی باز ی کنند.