هاشمی‌طبا: موسوی‌خوئینی‌ها خودش از همه قانون‌گریزتر است

نامه‌نیوز نوشت: وزیر دولت سازندگی گفت: صحبت‌های آقای خوئینی‌ها این نبود که بگوید آقای هاشمی نقطه ضعف دارد. کما اینکه همه نقطه ضعف دارند و کسی معصوم نیست.

آیت الله موسوی خوئینی ها کم حرف می زند اما با حرف های اخیرش حسابی سر و صدا به پا کرد. بخش دوم مصاحبه او با ایرناپلاس که به انتقاد از آیت الله هاشمی رفسنجانی اختصاص داشت در روزهای اخیر منتشر شد و از قضا مورد استقبال گسترده مخالفان هاشمی قرار گرفت. خانواده، یاران و همفکران هاشمی اما از بیان این اظهارات دلخور شده اند. آنان بیان این حرف ها را آن هم همزمان با سالگرد آیت الله هاشمی چندان منصفانه نمی بییند و به بخش ها مختلفی از اظهارات وی نقد دارند. مثلا محمد هاشمی برادر آیت الله با این نقد که چرا این اظهارات در زمان حیات وی بیان نشده است، در روزنامه شرق نوشت: «به نظر می‌رسد که اظهار چنین سخنانی برای عقب‌نماندن از عرصه سیاسی است. برخی وقتی تصور می‌کنند که دیگر در یاد مردم نیستند با انتقاد به شخصیت‌های برجسته خود را دوباره مطرح می‌کنند که چنین رویکردی منصفانه نیست. »

سید مصطفی هاشمی طبا وزیر دولت هاشمی نیز به خاطر این مصاحبه از موسوی خوئینی ها گلایه دارد. او در گفت و گو با نامه نیز گفت: «حداقل آقای خوئینی ها نباید بگوید که هاشمی قانون گریز بود ، مگر خود او خیلی به قانونی پایبند است؟ به اضافه اینکه تلاش آقای هاشمی برای کسب اجازه از رهبری مصداق قانون گریزی نیست. درست است که این روش برخورد درست نیست اما کسب اجازه از رهبری به خودی خود مذموم نیست. اگر آقای هاشمی هم این کار را نمی کرد به هر حال باب این کار باز شده و خیلی از مسائل به ایشان ارجاع می شد. اصلا مگر این کار ممنوع است؟»

هاشمی طبا با تاکید بر اینکه مرحوم هاشمی کاملا به قانون پایبند بود، گفت: «مساله این است که افراد قانون مدار باشند و از قانون استفاده درست کنند. یکی از کارهایی که آقای هاشمی می خواست انجام دهد بحث آبیاری های مردن در حوزه کشاورزی در کشور بود و قعطعا اگر کاری که شروع کرده بود ، انجام می شد امروز به مشکلات فعلی برنمی خوردیم».

وی ادامه داد: « اگر قرار بر نقد قانون گریزی باشد، خود آقای خوئینی ها از همه قانون گریزتر است».

او با این اعتقاد که مصاحبه مذکور به نفع شخصیت هاشمی رفسنجانی بوده است، گفت: «صحبت های آقای خوئینی ها این نبود که بگوید آقای هاشمی نقطه ضعف دارد. کما اینکه همه نقطه ضعف دارند و کسی معصوم نیست. به نظر من بیان این حرف ها حتی به نوعی آقای هاشمی را تایید کرد».

هاشمی طبا در پاسخ به پرسشی درباره چرایی بیان این حرف ها همزمان با سالگرد مرحوم هاشمی گفت: «نمی توان نیت خوانی کرد اما همین قدر می توان گفت که آقای خوئینی ها کار خوبی نکرد. حرف های او در نهایت به نفع شخصیت آقای هاشمی است اما ظاهرا قصدشان از بیان این حرف ها منکوب کردن هاشمی بوده است.»

وی افزود: « اگر مصاحبه را کامل بخوانید خواهید دید که حرف های ضد و نقیض بسیاری زده اند. خیلی مسائل را انکار کرده و برخی موضوعات را نیز اصلا فراموش کرده است. در مجموع این مصاحبه برای شخصیت آقای خوئینی ها خوب نبود».

هاشمی طبا درباره آن بخش از مصاحبه که آقای خوئینی ها مرحوم هاشمی را به مهندسی انتخابات متهم کرده است، گفت: «من آقای هاشمی را اینطورنمی شناختم و نمی شناسم. اتفاقا ایشان در خیلی ازکارها با مشورت دیگران عمل می کرد اما وقتی به جایی میرسید که تشخیص می داد انجام کاری برای مملکت لازم است، همه تلاش خود را می کرد و بی تفاوت نمی ماند. بسیاری از افراد نسبت به انجام کارهای مفید برای مملکت بی تفاوت هستند اما آقای هاشمی اینطور نبود».

وی به قیاس موسوی خوئینی ها و مرحوم هاشمی در این زمینه پرداخت و گفت: « اگر اقدامات آقای خوئینی ها برای مملکت و آقای هاشمی را در دو کفه ترازو قرار دهیم مشخص می شود که کدام یک کار بیشتری کرده اند. همه این ها حساب کتاب دارد و معلوم می شود که چه کسی چه قدمی برداشته است».

وی از اظهارات موسوی خوئینی ها در مورد برخورد هاشمی با روزنامه سلام هم انتقاد کرد و گفت: « این روزنامه توقیف شد. اگر ایشان قانون گرا هستند نباید طوری رفتار می کردند که روزنامه توقیف شود. برخورد به این شکل با مسائل صحیح نیست و امیدوارم که هم انصاف داشته باشند.»

2929

کد خبر 1222727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =