آیا لهستان می‌خواهد فراتر از قواره خود ظاهر شود؟

لهستان به عنوان کشوری اروپایی برای میزبان یک نشست ضد ایرانی انتخاب شده است. بررسی ورشو در این قالب قابل بررسی است.

آریا زند *

آنچه لهستان را نقطه ای معنا دار نه برای اکنون بلکه برای فردای اتحادیه تبیین می کند. رسیدن ورشو به مرزهایی از جهش یافتگی اقتصادی مرکب از آهنگ رشد اقتصادی و آهنگ جذب سرمایه گذاری خارجی است.که ورشو را در معادلات ژیواستراتژیک در جایگاه گزینه تعویض و یا هدف قرار می دهد. به ترتیبی که می توان در نظر داشت که ورشو در افق بودجه ۲۰۲۵ اتحادیه احتمالا حداقل در زمینه های رهبری مالی و اقتصاد صنعتی تا چه حد با بروکسل دچار اصطکاک  خواهد شد. به این معادله می توان پارامترهای زیادی از دورنمای اقتصاد سیاسی توسعه افزود، تلاش برای اصلاح ضرایب اشتغال از طریق مدولاسیون کارافرینی نواورانه،سایز دولت، تلاش جهت تسهیل فضای کسب وکار، تلاش برای جایگزینی مایندست نسل پیشین برامده از بحران های عهد کمونیسم، بازارایی هویت سرزمینی.

با نوشتن این معادله خواهیم دید ورشو حتی به لحاظ داخلی در چارک های زمانی ۲۰۱۸ لحظه به لحظه در حال تنفس تغییر در هندسه انتظارات، اهنگ مصرف، تورم و اشتغال است.موید این مفهوم به لحاظ تکنیکی نرخ مصرف، تولید و تقاضای داخلی است. به طور دقیق تر می توان رد این تغییر را در نرخ گشایش حساب های بانکی و تنظیمات بدهی عمومی بررسی کرد. و در قیاس با نرخ بدهی خارجی و سطح رزرو به وضوح پیشران ها این اجبار زمانی مکانی تغییر را مشاهده نمود.

در نظر داشته باشیم تراز تجاری ورشو مرکب از سبدی بسیار متنوع است که با دقت، موزون و رو به رشد نگه داشته شده است. این سبد در حال حاضر با شرکای آلمانی، روسی و چینی و فرانسوی به سویی است که بتواند نیازهای مشترک را به ویژه در همسایه شرقی به بالانسی از اشتغال و توسعه محلی/سرزمینی رهنمون سازد.

امروز ورشو میانه راهی است که مقصد احتمالی نظیر هدایت سرمایه به صنعت ۴، جهش تنظیمات مالی/بانکی، توجه به واردات ال ان جی، موضع یابی و موضع گیری در چرخه های استراتژیک ردیف تولیدات خاص نظیر: کشتی، راکتور، هواپیما، خودرو، و همچنین صنایع فولادی، توسعه زیر ساخت در  گیدنیا، سزین، گدانسک و تاثیر بر خطوط طلایی انتقال انرژی در دریای بالتیک برایش دور از دسترس نیست. نورد استریم، ابریشم یخی، نفت نروژ، مثلث لایه های اقتصادی نیرومند ژرمن/روس/اسکاندیناوی حتی به لحاظ تاریخی دورنمای اهنگ رشد و استراتژی سازی رشد این سرزمین را کمابیش نشان می دهد. تا انجا که حتی شاید بتوان در پژوهشی رد سیاست های بوندس تاگ در ایجاد تناسب داخلی شرق و غرب را به قرار تقویت همکاری های بیزنس محور به آزمون سپرد.

و حالا این گام های ایالات متحده است که نه برای نمایش، برای یک مستر پلن جامع اقتصادی قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد. به شرطیکه احتمالا ورشو (بخوانیم درگاه کیو) بتواند به جذب گستره ای از سرمایه ها دست بزند و یحتمل از پس بحران های ذاتی ژیوپولتیکی منطقه زیستش بر بیاید تا بتواند اهنگ رشد را موزون و پایدار نگه دارد. تا بتواند تلاش برای برساخت مزیت رقابتی و اخذ سهم در زنجیره های تامین جهانی را به تاب اور کردن اقتصاد خود پیوند بزند. فراموش نکنیم لهستان دارد معنا دار دستگاه و مواد اولیه وارد می کند. و دارد معنا دار تجهیزات صادر می کند. دارد معنا دار به توسعه شبکه هوایی می پردازد. معنا دار ترافیک بندری اش بالا رفته است. و دارد معنا دار در توریسم سرمایه می پذیرد و رشد می کند.

انچه خواهیم دید پرده نخست از نمایش بین اذهانی است برای روزهای بعد آمدنی. آنچه خواهیم دید یک کمپین مارکتینگ با حضور سلبرتی های سیاست است. با اجرای ریاست جمهوری که خیلی خوب مفهوم توسعه به قرار صنایع سنگین، انرژی و زیر ساخت را می شناسد. آنچه خواهیم دید یک طراحی رویداد، تمام عیار است با سخنان زیبای یحتمل در قداست آزادی و والایی همزیستی فرهنگ محور، یک نما از نقاشی پر از رنگ های تند که وقتی به آن خیره می شوی درونش خود ایران نه تنها می تواند حضور داشته باشد بلکه اصلا خودش هم می تواند رنگ قالب شود، حتی به رنگ اسمی سیاه.

* پژوهشگر توسعه

52312

کد خبر 1222975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
    0 0
    نویسنده در حالت خلسه اینارو نوشته؟!