عملیات آبخیزداری موجب افزایش عمر مفید سدها می شود

مدیرکل آبخیزداری استان کرمان: اجرای عملیات آبخیزداری می تواند از تولید ، انتقال و انباشت رسوب به دریاچه سدها جلوگیری کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین استان کرمان گفت: پروژه های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی در استان کرمان در  حوزه آبخیزهای مشرف به سدهای استان  و در دیگر حوزه های فاقد سد ،جانمایی و در حال اجرا هستند.
مهدی رجبی زاده با بیان اینکه انباشت رسوب دریاچه سدها را تهدید می کند ، اظهار داشت : عملیات آبخیزداری می تواند از تولید و انتقال رسوب به دریاچه سدها جلوگیری و موجب افزایش عمر مفید سدها و تأمین منابع آبی شود.
وی خاطرنشان کرد: پروژه های آبخیزداری موجب مدیریت اکوسیستم های طبیعی و منابع آب های زیرزمینی و سطحی ودر نهایت  نفوذ آب و افزایش سطح سفره های زیرزمینی می شود.
این مقام مسوول افزود: رویکرد این اداره کل در حوزه های آبخیز ،حفظ تعادل حوزه ها از بالادست حوزه تا پایین دست حوزه است و به همین خاطر ، مواردی از قبیل:فرسایش خاک،پوشش گیاهی، توان افزایی جوامع محلی و استفاده از دانش بومی آنان،مسادل اقتصادی ، اجتماعی،کنترل سیلاب ها و رواناب ها در انجام عملیات آبخیزداری مدنظر قرار گرفته است.
مهدی رجبی زاده اضافه کرد: پروژه های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی بالای ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

۴۶

کد خبر 1224735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =