صالحی: با فتوشاپ نشان می‌دهند در چاله رآکتور سیمان ریختند و حتی در نمازجمعه هم گفتند!

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برجام اجماع جهانی علیه ما را خنثی کرد و امروز دانش هسته‌ای را با آهنگی پیش می‌بریم و ساخت دو نیروگاه جدید را در دستور کار داریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته ای، امشب درباره عملکرد سازمان انرژی اتمی کشور در دهه های گذشته، در یک برنامه تلویزیونی توضیح داد.

عمده ترین بخش سخنان او به شرح زیر است:

-علم صنعت هسته‌ای را پس از ۳۰ سال مهار کردیم. با تراکم تجارب و قوانین سیالات و فیزیک و دینامیک در قالب نرم افزار درآوردیم و نرم افزار را راستی آزمایی کردیم.

-امروز می‌توانیم هر سفارشی را در دانش هسته‌ای انجام دهیم و به علم هسته‌ای دست یافتیم و در بسیاری از عرصه‌ها امکان طراحی و تولید تجهیزات هسته‌ای داریم.

-تحقیق و توسعه در صنعت هسته‌ای مستمر بوده و امروز به علم هسته‌ای دست یافتیم و جوانان و دانشمندان هسته‌ای می‌توانند سوخت هسته‌ای را با محاسبات فراوان مدیریت کنند.

-تا به امروز روس‌ها به ما می‌گفتند چیدمان سوخت ودر قلب رآکتور چگونه باشد و امروز جوانان ایرانی به این محاسبات دست یافتند.

-در تحقیق و توسعه هیچ محدودیتی نداریم و در ماشین‌های سانتریفیوژ محدودیت‌هایی داشتیم و البته از نظر طراحی نرم افزاری محدودیتی نداشتیم.

-برای تولید انبوه یک سانتریفیوژ برای اروپایی‌ها ۸ سال زمان نیاز است و ما ۱۰ سال زمان نیاز داریم و امروز ۳ سال گذشته و برای آن زمان گرفتیم.

-آمریکایی‌ها سانتریفیوژ ۳۰۰ سو را طراحی کردند و هنوز تولید نکردند و اروپایی‌ها در نوع ۸۰ سو را در دست دارند و ما بر روی ۲۴ سو ۳ سال است که کار می‌کنیم و هر روز به مشکلاتی برخوردیم و انواع تست‌ها را انجام دادیم.

-سانتریفوژ دستگاه گران قیمتی است و در نوع سانتریفیوژ آی آر وان به نرخ خرابی ۲ درصد رسیدیم.

-سوخت هسته‌ای هم مانند بنزین رو بهبود است و سوخت بوشهر ظرف دو سال آینده سوخت بهتری خواهد بود.

-در رآکتور تهران سوخت ۲۰ درصد را شروع کردیم و به سرانجام رساندیم و آن را بر اساس مهندسی معکوس انجام دادیم و کار بسیار دشواری بود.

-خانم شرمن گفت که مهندسان اروپایی حیرت زده شدند و الان برای رآکتور تهران خودمان طراحی را آغاز کردیم و این یعنی بهبود کارکرد و عملکرد رآکتور تهران.

-چاله رآکتور اراک یک کالاندریا که مخزن قرار گرفتن سوخت است را خارج کردیم و از آنجاییکه طراحی عوض می‌شود، مخزن را خارج کردیم تا مخرن جدید را قرار دهیم.

-آن زمان من لوله‌های مشابه را برای مخزن سوخت رآکتور اراک خریداری کردم و فقط یک نفر در کشور اطلاع داشت و همان شخص اول نظام و لوله‌های مخزن سوخت رآکتور را با بتن پر کردیم و لاله لوله‌های دیگری داریم.

-با فتوشاپ نشان می‌دهند در چاله رآکتور سیمان ریختند و حتی در نماز جمعه هم گفتند.

-رآکتور اراک ساخته نشده بود و گفتند می‌تواند ۸ کیلو پلوتونیم می‌تواند تولید کند و برای ساخت سلاح کافی است و در مذاکرات خواستند اقدامی انجام دهند که سوخت سلاح را تولید نکند.

-طراحی رآکتور اراک قدیمی بود. اگر پلوتونیم در اراک تولید می‌شد همزادی داشت که مسئله را پیچیده می‌کرد.

-فرصتی پیش آمد تا رآکتور را بر اساس طراحی جدید انجام دهیم و خودمان طراحی کنیم و ۸ کیلو پلوتونیم را به یک کیلو برسانیم.

-طراحی‌های ما در مورد اراک مُهر تایید بین المللی دریافت کرد.

-اروپایی‌ها نگران بودند ما نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی را روزی در کشور راه ندهیم.

-سوخت نیروگاه بوشهر با نیروگاه تهران فرق دارد و قدرت نیروگاه اتمی بوشهر ۱۰۰۰ این و غلاف سوخت بسیار مهم است و باید جنس خاصی داشته باشد.

-چهار ماه قبل موفق شدیم جنس زیرکورییوم را برای غلاف سوخت نیروگاه اتمی تولید کنیم.

-عده‌ای تخصصی در دانش هسته‌ای ندارد و اظهار نظر می‌کردند و مکاتباتی هم انجام می‌دادند و مدعی تولید و ساخت در صنعت هسته‌ای بودند. با لطف خدا موفق به تولید غلاف سوخت رآکتور شدیم.

-در چاله رآکتور هسته‌ای اراک هیچ اثری از بتن نیست و خبرنگاران هم بازدید کردند.

-مقام معظم رهبری اجازه نمی‌دادند که صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود و همچنان اکتشاف و استخراج ما با قدرت پیش می‌رود.

- ۳۰ تن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می‌کنیم و ساخت نیروگاه‌های جدید را طبق ماموریت در دست داریم.

-بیش از ۱۰ هزار میلیارد سرمایه برای نیروگاه اتمی دو و سه بوشهر را تا تابستان سال آینده بتن ریزی خواهیم کرد.

-تحقیق و توسعه را ادامه می‌دهیم و آی آر چهار و پنج را به تولید انبوه می‌رسانیم و آی آر شش پس از هشت سال در حال تست است.

-با متخصصان هسته‌ای صحبت می‌کنیم و با وجود آنکه می‌توانیم ۳‌ای آر هشت داشته باشیم چند ماه صبر می‌کنیم.

-الان مواد اولیه غنی سازی 20 درصدی را داریم و در حال ساخت سوخت ۲۰ درصد هستیم و مانند سال ۶۶ که از آرژانتین سوخت خریدیم، سال‌ها ذخیره داشتیم و اگر الان ۲۰ درصد تولید کنیم انبار می‌کنیم در حالیکه توانمندی ۲۰ درصد به قوت خود باقی است. در حال حاضر تولید سوخت ۲۰ درصد را داریم و توانایی تولید ۲۰ درصد را هم داریم که البته اگر ۲۰ درصد را تولید کنیم خلاف برجام است.

-رهبری و رئیس جمهور فرامینی را در مورد صنعت هسته‌ای صادر کردند برای پیشران هسته‌ای و ما با سرعت پیش می‌رویم و طوری عمل کردیم که قابل ایراد نیست. ما تنها کشور هستیم که اعلام کردیم پیشران هسته‌ای انجام می‌دهیم.

-حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت ۱۸۰ سو را فراهم کنیم و در چارچوب مقررات آژانس سالن مدرن را ایجاد کردیم. الان می‌توانیم آی آر ۶ را که در در ۱۰ ماه ۱۸۰ هزار سو تولید کند را فراهم کردیم.

-در مجتمع یو سی اف اصفهان  ۴۰۰ تن اورانیوم به تولید خود اضافه کردیم و پس از ۱۱ سال یوسی اف اصفهان را راه انداخیم. سالن مدرن سانتریفوژ را که ۱۱ سال زمان نیاز داشت احداث کردیم.

-اقداماتی که گفتیم در فناوری هسته‌ای روی آن‌ها فکر می‌کنیم و بحث فنی برجام به گونه‌ای بود که خلاف مقررات و توافق‌ها نیست. کشتی‌های ما متوقف بود و صدور نفت ما به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و تلاش می‌کردیم تا دلار منتقل کنیم و مایحتاج مردم با کشتی به کشورهای همسایه می‌رفت و با لنج جا به جا می‌کردیم.

-الان اجماع جهانی علیه ما نیست و قطعنامه سازمان ملل علیه ما نیست و من مسئول فنی هستم و در همین رابطه می‌گویم با فرجام چیزی را از دست ندادیم و همه کارهای خود را طبق یک آهنگ درست انجام می‌دهیم.

60231

کد خبر 1224998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =