نگاهی به کشاورزی ایلام بعد از انقلاب؛ اراضی آبی ۸ برابر شد

مهرنوشت:رئیس جهاد کشاورزی ایلام با اشاره به رونق و توسعه بخش کشاورزی ایلام بعد از انقلاب، گفت: اراضی آبی استان نسبت به گذشته هشت برابر شده است.

سید محمد تراب میری در گفتگویی اظهار داشت: یکی از بخش های مهمی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در استان رونق بسیاری گرفته بخش کشاورزی است.

وی گفت: کشاورزی این استان تا پیش از پیروزی انقلاب به شکل کاملا سنتی و بدون استفاده از تجهیزات مکانیزه اداره شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام با اشاره به زیرساخت های بخش کشاورزی  بیان داشت: تنها سازه زیربنایی در بخش تامین آب استان ایلام قبل از انقلاب بند انحرافی کنجانچم بوده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از ده ها سد و بندانحرافی، ایستگاه های پمپاژ و نیز شبکه های مدرن آبیاری در اقصی نقاط استان وجود دارد.

وی افزود: هم اکنون در محروم ترین بخش های استان از جمله زرین آباد، هلیلان، ماژین و مورموری سازه های مدرن آبیاری، شبکه های تامین آب و شبکه های مدرن آبیاری ایجاد و در حال اجرا است.

۲ طرح ویژه زیربنایی در ایلام

میری اضافه کرد: استان ایلام به طور ویژه دو طرح بسیار بزرگ در حوزه زیربنایی کشاورزی در حال اجرا دارد، طرح  احیای دشت های ایلام شامل ۵۰ هزار هکتار که تقریبا فاز اول آن به اتمام رسیده و درحال رفع نواقص است، سامانه گرمسیری شامل ۳۰ هزار هکتار نیز طرح بزرگ دیگر استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام عنوان کرد: در سامانه گرمسیری که شبکه فرعی آن که توسط وزارت جهاد کشاورزی در حال اجراست دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که تا دو ماه آینده به اتمام می رسد.

وی در ادامه گفت: در سایر نقاط استان نیز بندهای انحرافی و ایستگاه های پمپاژ متعددی ایجاد و در اختیار مردم قرار گرفته که در حال تولید و ایجاد اشتغال هستند.

وی ادامه داد: توجهی که به استان ایلام در بخش کشاورزی به خصوص در چند ساله اخیر شده در طول تاریخ استان بی سابقه است.

وی افزود: قبل از انقلاب در حدود ۲۰ هزار هکتار اراضی آبی در استان وجود داشت که به صورت آبیاری سنتی انجام می گرفت، هم اکنون با اتمام شبکه آب گرمسیری و این ۸۰ هزار هکتار به اراضی مدرن استان اضافه شود ما در آینده نه چندان دور بیش از ۱۵۰ هزار هکتار اراضی آبی در سطح استان داریم که با شبکه های مدرن آبیاری است.

میری عنوان کرد: قبل از انقلاب در حوزه زراعت کشت محصولات در استان ایلام به گندم، جو و مقداری برنج خلاصه می شد، هم اکنون در بحث گندم بالای ۲۵۰ هزار تن تولید سالانه در استان است.

وی گفت: تنوع کشت باعث رونق تولید دانه های روغنی ذرت، چغندرقند و سایر گیاهان در استان شده و تولیدی که در این حوزه ها انجام شده به وسیله روش های نوین آبیاری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام عنوان کرد: در روش آبیاری مدرن و تحت فشار تا ۸۰ درصد بهره روی آب است لذا میزان آب مصرفی استان در بخش کشاورزی در مقایسه با گذشته بسیار کم تر شده است.

استارت توسعه کشت پسته در استان ایلام

وی افزود: در حوزه باغبانی، باغات مدرن، باارزش اقتصادی بالا و با مصرف آب پایین سایت های مختلفی را در اقصی نقاط استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: از چند سال گذشته استارت بحث کشت پسته در استان زده شد و گروه های محققین اقلیم و خاک منطقه را بررسی کردند، نتیجه بسیار مثبتی در این خصوص به وجود آمد و به صورت پایلوت این کار را شروع کردیم.

میری اظهار داشت: در نقاط مختلف شهرستان های شمال استان کشت پسته آغاز شد و هم اکنون به تولید رسیدیم که باعث درآمد برای مردم منطقه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: در حال توسعه کشت پسته در استان هستیم، در شهرستان سیروان ۳۰ هکتار در یک نقطه پسته کاشت شده و در ایوان، چرداول و دیگر نقاط استان کاشت این محصول نیز در حال توسعه است.

میری عنوان کرد: در بحث مکانیزاسیون حداکثر ماشینی که در گذشته در استان وجود یک سری تراکتورهای قدیمی بود، هم اکنون کشاورزی آن شغل پرمشقت گذشته نیست زیرا اکثر کارها به وسیله ماشین انجام می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام تصریح کرد: در حوزه کاشت، داشت و برداشت مدرن ترین ماشین آلات کشاورزی در استان وجود دارد که بالای ۹۰ درصد آن تولید داخل و کارخانجات داخل کشور است.

وی گفت: به همین دلیل کشاورزی از آن شغل پرمشقتی که فیزیکی بود به ماشین تبدیل شده است و از ضایعات جلوگیری می شود و هم بهره وری افزایش می یابد.

۴۶

کد خبر 1225126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =