تفریحی که بوی مرگ می‌دهد؛ «بازی با شاهرگ»

تفریح جدید نوجوان‌ها حالا به‌ بازیِ مرگ رسیده است؛ شاهرگ هم را برای چند ثانیه محکم فشار می‌دهند، به حالت خلسه می‌روند و بعد بیهوش می‌شوند.

فاطیما فردوس: تفریح جدید نوجوان‌ها حالا به‌ بازیِ مرگ رسیده است؛ شاهرگ یکدیگر را برای چند ثانیه محکم فشار می‌دهند، به حالت خلسه می‌روند و بعد بیهوش می‌شوند. مثل کشیدن قلیانی سنگین بدون اینکه دودی وارد ریه شود یا یک حالت نشئگی که برایشان لذت ایجاد می‌کند. در این فرآیند چه اتفاقی می‌افتد؟ با فشاردادن شاهرگ، خون برای لحظاتی به مغز نمی‌رسد، جریان خونی مغز کم و فرد بیهوش می‌شود. برای بیرون آمدن از آن وضعیت هم باید شوک دیگری مثل ضربه به صورت و .. به فرد وارد شود تا به‌هوش بیاید. چه عوارضی دارد؟ عوارض اصلی آن به مغز وارد می‌شود و علاوه بر عوارض کوتاه‌مدت مانند سردردهای شدید، عوارض بلندمدت غیرقابل جبرانی نیز دارد.

چرا اینکار را می‌کنند؟ لذت‌طلبی! هرچند که این تفریح به یک اپیدمی تبدیل نشده اما می‌تواند با جان یک فرد بازی کند؛ تا پیش از این نیز اگر در هر تفریح نامتعارفی بین این نسل، اثری از موادمخدر بود، حالا می‌بینیم که فراتر رفته و برای لذت‌طلبی از هیچ راهی بدون امتحان‌کردن آن عبور نمی‌کنند. راه‌هایی که اغلب بدون آگاهی از نتیجه و فرآیند آن نتایجی به‌همراه دارد که شاید قابل جبران نباشد. این تفریح جدید هم همین است؛ اگر فرد شانس زنده ماندن داشته باشد، آسیب‌هایی که به مغز وارد می‌شود آنقدر زیاد است که مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند.

«دار زدن»ِ نمایشی برای لذت!

در همین میان هومان نارنجی‌ها، پزشک و پژوهشگر اعتیاد درباره تفریح جدیدی که بین جوانان رواج یافته، به «خبرآنلاین» می‌گوید: «وقتی شاهرگ را برای مدت کوتاهی فشار می‌دهند، هایپوکسی اتفاق می‌افتد و حالت خلسه‌ای برای فرد ایجاد می‌شود. برخی هم حالت نیمه‌دار زدن برای خودشان ایجاد می‌کنند؛ به این صورت که روی نردبان می‌روند، طناب دار را به گردنشان آویزان می‌کنند و با فشار به گردن در حالت نیمه‌خفه‌ای قرار می‌گیرند و برخی در آن حالت حتی استمنا هم می‌کنند که لذت را چندبرابر کنند. در واقع حالت خلسه و نشئگی برای فرد ایجاد می‌شود؛ چه بسا در آن وضعیت نردبان از زیر پای فرد خارج و حلق‌آویز می‌شود. در اکثر اوقات هم فرد تصمیمی برای خودکشی نداشته و صرفا به‌خاطر لذت این کار را کرده ولی وقتی این اتفاق می‌افتد دیگر راهی برای بازگشت ندارد.»

چه عوارضی دارد؟

نارنجی‌ها درباره روند فیزیولوژی این اتفاق می‌گوید: «وقتی خون به مغز نمی‌رسد، ممکن است شوک و یک فراموشی به مغز وارد شود. در واقع این افراد با فشاری که به رگ وارد می‌کنند، جریان خونی مغز را کم می‌کنند و این شوک عوارض بسیار زیادی دارد. در هر صورت ایجاد اختلال در آن قسمت ممکن است کشنده باشد. به‌این صورت که اگر فرد در ناحیه گردن پلاک داشته باشد، این پلاک ممکن است آزاد شود و در رگ‌های مغز رسوخ کند. البته این اتفاق هنوز اپیدمی نشده و من احساس خطر نمی‌کنم.» او درباره حالتی که با این عمل برای فرد ایجاد می‌شود، می‌گوید: «وقتی این اتفاق می‌افتد حالتی مانند کشیدن یک قلیان بسیار سنگین به فرد دست می‌دهد بدون اینکه دودی وارد ریه شود.»

نارنجی‌ها معتقد است این کار تنها برای لذت‌طلبی است و عوارض بسیار زیادی دارد. او می‌گوید: «اینکه چرا این کار را هم می‌کنند به‌دلیل لذت‌طلبی است؛ به هر طریقی می‌خواهند یک لذت متفاوت را ایجاد کنند. پیش از این هم مد بود که در مدرسه‌ها، بچه‌ها برای هم خواب مصنوعی ایجاد می‌کردند. به یکی می‌گفتند ده بار نفس عمیق بکش و دست‌هایت را پشت گردنت بگذار. بعد یک‌نفر از پشت او را بلند می‌کرد و فرد در حالت بیهوشی می‌رود و حالت سرگیجه و خواب‌آلودگی پیدا می‌کند. این بازی‌ها بازی‌های بسیار خطرناکی است که از عوارض آن بی‌خبر هستند. در مورد فشار دادن شاهرگ هم احتمال آسیب مغزی زیاد است زیرا ما نمی‌دانیم تا چه اندازه جلوی جریان خون را گرفته‌ایم.»

از خون‌بازی تا بازی با شاهرگ 
این اما نخستین باری نیست که اتفاقات و چالش‌های از این دست در میان گروهی از نوجوانان رخ می‌دهد و در شبکه‌های اجتماعی بازخورد دارد. پیش از این پدیده «خون‌بازی» هم در برخی مدارس و برخی جمع‌های نوجوانان وجود داشت و نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده بود. عمده کارشناسان دلیل این اتفاق را در میان عواملی چون خودنمایی تحلیل کردند و حالا فضای موجود در شبکه‌های اجتماعی نیز به این ماجرا دامن زده است. در واقع بخشی از این اتفاقات برای خودنمایی در شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد و در بسیاری از موارد با تایید گروه‌های هم‌سال همراه می‌شود. 

۴۲۲۳۸

کد خبر 1225130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  123 7
  دیونگی که شاخ و دم نداره
  • آیس IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   41 3
   فراتر از دیوونگیه..نمیدونم چه واژه ای براش مناسبه ..
  • IT ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   41 75
   بازم بگین ایسنتاگرام خوبه.. این وحشی گریها نتیجه اینستاگرامه
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   الان باز این نسل سوخته دهه 60 که اکثرشون با فوق لیسانس فنی دارن با پراید مسافرکشی میکنن میان میگن وااای چقد زشت، ما همسن اینا که بودیم خیلی با حیا بودیم و از این حرفا...
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   78 13
   آقای بی نام ۱۷:۱۱... دهه شصتی ها به فرض که مسافرکشی میکنن.. دارن نون بازوشون را میخورن.. مثل دهه هفتادی ها و دهه هشتادی ها دستشون در جیب بابا ننه شون نیست که صبح تا شب روی کاناپه ولو شدند و گوشی دستشون باشه
  • دهه 60 IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   75 15
   مثل اینکه بچگیات زیاد مورد لطف دهه 60 تایی ها قرار گرفتی ؟
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  80 6
  حماقت
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  82 9
  عیب ندارد، رویشها بیشتر از ریزشها بوده است!
 • هادی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  71 14
  وقتی همه ی راه ها برای تخلیه انرژی نوجوانی و جوانی بسته میشه خلاقیت به شکلی خطرناک خودنمایی می کنه. وقتی برای نوجوانمون هویتی قائل نیستیم کار به اینجا میکشه.
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  60 7
  مال ایران نیست این خبرا.با انتشارش دارید تبلیع می کنید برای جوونای ما؟ مثلا هم مد روزه تفریحات جوانان را معرفی می کنید که سایت به روزی باشید هم نقدش میکنید؟
 • آیس IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  39 2
  اینقدر که این خبر تهوع آور بود حتی نتونستم تا آخر بخونمش..
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  26 2
  در این مملکت بی صاحب از هیچ چیزی نباید تعجب کرد..
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  44 3
  لطفا شما نیز گسترش اطلاعات ریانبخش نفرمایید
 • بی نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  21 9
  خیلی ممنون یاد گرفتم.امشب تو دورهمی تجربه می‌کنیم.کاشکی اینفوگرافیک شما میگردید درست تر یاد می‌گرفتم به هر حال ممنون
 • اشکان IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  30 4
  راه حل مناسب شامل: ایجاد اشتغال، تاسیس مراکز تفریحی و یا در ساده ترین صورت، عدم تبعیض جنسیتی است. بد بختی مگه یکی دو تاست تو مملکتی که 80% جمعیت زیر سی سال سن دارن. نسل ستم دیده، پر از کمبود و افسرده بعد از انقلاب درمان شدنی نیست. یا صاحب ذوالفقار وقت مدد است
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  33 1
  از بی هویتی این چیزا باب میشه
 • محسن IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  73 3
  مولف مقاله نشته اند "هرچند که این تفریح به یک اپیدمی تبدیل نشده". قطعا با تبلیغاتی که شما و دوستان می کنید به زودی اپیدمی هم خواهد شد.
  • نادر ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   25 0
   دقیقا. یکی از بزرگترین گناهان، عادی جلوه دادن اون هستش. خبرآنلاین در این زمینه فعاله ماشالله.
  • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   13 0
   من اصلا نمیدونستم همچین چیزی رو الان دارم با گردنم ور میرم
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  14 0
  کسانی که دم از افزایش جمعیت می زنند و هیچ تاکید می کنم هیچگونه برنامه ای برای نسل های آینده ندارند باید خجالت بکشند. سیستم های اقتصادی- اجتماعی همه داغون سیستم آموزشی از همه داغونتر و فشل تر. نیازی به تحریم نیست با همین فرمون بریم جلو خودمون به دست خودمون نابود میشیم.
 • آرش IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  32 0
  اين كار يكي از انحرافات جنسي شناخته شده در روانپزشكي هستش كه با نام "اختناق شهواني " معروفه. جالبه بدونيد افراد بسياري كه بعضا مشهور بودند با امتحان اين روش دچار مرگ و خفگي ناخواسته شدند ، ماند David Caradine بازيگر فيلم Kill bill
 • مهدی IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  27 11
  این دهه هشتادی ها دیگه واقعا دارن شورا از مزه میبرن
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  11 13
  این نتیجه تربیت اینستایی ست میخواستم به اون نظر راجع به اینستا مثبت بدم اما قفلش کرده بودین نشد به تعداد لایک ودیس لایکهای سایتتون اعتباری نیست
 • محمدرضا IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  11 3
  تصادفی یه بار تا مرز خفگی رفتم.ولی هیچ لذتی نداشت!اکثرش جو مجازیه.
 • دير شده IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  11 1
  سلام خدا قوت سي سال پيش يه خبري آمد بود از امريكا سه نوجوان در اظاق خانه اي غرق شده بودند بدون اينكه ابي باشه . ما آن زمان باور نكرديم 20 سال بعد فهميديم شيشه و قرص بود و افكار اونها را اين كار كرد جالب بود در ديوار اطاق خطوط كشيده شده بود تا سقف اون خطوط سطح اب بود بعد كه اب رسيد بود به سقف خف شده بودند .
 • محمد IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  9 12
  آقا‌ ما ۲۵ سال پیش تو مدرسه این کارو میکردیم هیچ‌خلسه ای نداره فقط بی هوش میشی همچینم جدید نیست یا ما خیلی پیشرفته بودیم(:
  • US ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   10 0
   نه عزیز! اگر اونموقع هم انجام میدادی، حماقت بوده پیشرفته بودن تعریف متفاوتی داره
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  14 0
  جای بسی تاسفه که نوجوانان بدلیل نداشتن تفریحات سالم،دست به کارهای به این خطرناکی میزنن!!!!!!
 • ناشناس IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  6 1
  حالا الان یه کاری می کنن که بگن بابا برید همون شیشه و علف بکشید جان مادرتون
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   2 0
   شیشه با علف قابل مقایسه ست؟