خراسان نوشت: محاسبات جدید نشان می دهد که جامعه پزشکی باید در سال 7200 میلیارد تومان مالیات پرداخت کند اما فقط حدود 2 تا 3 درصد این مقدار یعنی 150 تا 200 میلیارد تومان مالیات می دهد.

 سه شنبه شب برنامه گفت و گوی ویژه خبری به موضوع فرار مالیاتی پزشکان که به تازگی موردتوجه قرار گرفته است، اختصاص داشت. در این برنامه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور در دفاع از وضعیت مالیات پرداختی پزشکان گفت: ۸۵ درصد خدمات بستری تاکنون در بخش دولتی انجام و مالیات این ۸۵ درصد مانند حقوق و ... کسر و پرداخت می‌شود. به گفته وی در موسسات خصوصی هم مالیات پرداخت می‌شود و سازمان امور مالیاتی هم اعلام کرده بود که مطب ها و دیگر مشاغل رقم ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات می دهند.

اما در ادامه امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس، محاسباتی ارائه کرد که نشان دهنده ناچیز بودن این مقدار مالیات پرداختی است. وی گفت: مجموع درآمد پزشکان متخصص در سال ۱۷ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان، پزشکان عمومی سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و دندان پزشکان ۸ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان و جمع مالیات آن‌ها 7200 میلیارد تومان است. البته این ارقام حدودی و حداقل نرخ است. وی تاکید کرد که با این حال، جامعه پزشکی فقط ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.به این ترتیب با احتساب مالیات پرداختی فعلی یعنی 150 تا 200 میلیارد تومان در کنار رقم 7200 میلیارد تومان، پزشکان بیش از 97 درصد فرار مالیاتی دارند.

در ادامه این برنامه، عرفان قمی کارشناس امور مالیاتی وجوه جدیدی از این مسئله را تشریح کرد و گفت: سال ۹۴ اصلاحاتی در قانون مالیات مستقیم صورت گرفت و تبصره ماده ۱۰۰ اعلام کرد سازمان امور مالیاتی برای برخی از اصناف می‌تواند بدون اظهار نامه و بدون دریافت رسیدهای درآمدی مالیات تعیین کند، شرطی که شامل قشر پزشک نمی‌شود، زیرا میانگین درآمدها ۳۰ میلیون به بالاست. وی با اشاره به تفاهم نامه‌های غیرقانونی بین نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: تا سال ۹۳ این تفاهم نامه‌های غیرقانونی امضا می‌شد، سال ۹۳ دیوان عدالت اداری حکم می‌دهد که از این به بعد این تفاهم نامه‌ها غیرقانونی است، اما با این حال از سال ۹۳ تاکنون این تفاهم نامه‌های غیرقانونی امضا و براساس آن مالیات گرفته می‌شود. این کارشناس مالیاتی همچنین با اشاره به سه منبع درآمدی پزشکان یعنی حقوق، درآمد مطب و کارانه گفت: از کارانه مالیاتی دریافت نمی شود و به صورت عمومی مورد غفلت قرار می‌گیرد.

2323

کد خبر 1225391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
  0 2
  باز که از نام مقدس پزشک استفاده کردید. این نام حرمت داره، لطفاً برای به اصطلاح پزشک‌های وطنی از لقب دلال جان استفاده کنید
 • رضا IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  1 2
  با سلام و عرض ارادت خواهش میکنم جهت اطلاع آن رسانا محترم از شفافیت جریان اطلاعات این متن را دقیق مطالعه فرمایید. اول اینکه پزشکان عمدتا در بخش دولتی فعال هستند و حدود سی درصد درآمدشان را با محاسبه پلکانی محاسبه و در نوبت بعدی بصورت پلکانی مالیاتشان را کسر ( بالی ۸ میلیون ۲۰% بالای ۱۶ میلیون ۳۵%) و حدود یکسال بعد در واقع ۲۵% درآمدشان را دریافت میکنند حال آنکه هنرمندان، سلبریتیها، فوتبالیستها ، تاجرها ، طلافروشها و استارت آپها که درآمدهای میلیاردی مشخص دارند ریالی مالیات پرداخت نمیکنند . البته در صورتیستکه پزشکان ما تحصیلات آکادمیک داشته و در تمام دنیا مطرح می باشند اما بقیه دوستان میلیاردر و از مالیات معاف در حال بازی در فیلمهای کمدی میتهجن بوده و عمدتا با توجه به بی ارزش بودن پاسپورت ایرانی دنبال ترک وطن بعنوان الویت میباشند. شما با انتشار اطلاعات کذب پزشکان زحمت کش را رنجیده خاطر و اعتماد مردم را به این قشر خرفه ای و زحمت کش دچار خدشه مینمایید که این عمل شما صدمات جبران ناپذیری به بار خواهد داشت. با آرزوی موفقیت و انتشار اطلاعات با ارزش و معتبر