هشدار روسیه به آمریکا درباره وقایع اخیر ونزوئلا: از سیاست ویرانگر دست بردارید

فارس نوشت: وزیر امور خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن درخواست واشنگتن از مردم برای شورش در ونزوئلا، سیاست آمریکا در این کشور را ویرانگر توصیف کرد.

«سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه  روسیه روز جمعه در سخنانی سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا را «ویرانگر» توصیف کرد و افزود که درخواست واشنگتن از مردم ونزوئلا برای شورش «غیرقابل قبول» است.

به گزارش اسپوتنیک، وی که در جمع خبرنگاران در مراکش  صحبت می‌کرد، افزود: ما موضع آمریکا را می‌دانیم. ما موضع کسانی که به دنبال حرکت کردن در مسیر سیاست‌های آمریکا هستند را می‌دانیم. واقعیت این است که این سیاست ویرانگر بوده و دعوت برای کودتا برای همه آشکار است.

وی افزود: ما این چنین رفتاری را غیرقابل قبول می‌دانیم و آن را تضعیف اصول مشخص شده در منشور سازمان ملل و همچنین معیارهای ارتباطی میان کشورها می‌دانیم.

«خوآن گوآیدو» رهبر مخالفان روز چهارشنبه خود را رئیس جمهور موقت خودخوانده ونزوئلا معرفی کرد اما هیچ کدام از سازمان‌های دولتی و نظامی وی را برسمیت نشناخته و همچنان به مادورو وفادار مانده‌اند.

پس از آن، آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند. این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبرو شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تأکید کرده‌اند.

اقدام آمریکا در مداخله مستقیم و آشکار در امور داخلی ونزوئلا سبب شد تا مادورو دستور اخراج دیپلمات‌های آمریکایی در کاراکاس را صادر کرده و سفارت ونزوئلا و تمام دفاتر دیپلماتیک این کشور در آمریکا را تعطیل کند.

خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه گزارش داد که تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی سفارت این کشور در کاراکاس را به مقصد فرودگاه ترک کرده‌اند.

64231

کد خبر 1225807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =