وزش باد شدید «استارشیپ» را واژگون کرد

ایسنا نوشت: سفینه "استارشیپ" متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس که در تگزاس آمریکا در حال سرهم‌بندی است بر اثر وزش باد شدید صدمه دید.

 فضاپیمای "استارشیپ" که قرار است روزی فضانوردان را به مریخ برساند بر اثر وزش بادهای شدید واژگون و دچار صدمه جدی شد."ایلان ماسک" مدیر و بنیانگذار اسپیس‌ایکس گزارش داد که این فضاپیما بر اثر وزش بادهایی با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت واژگون شده و متأسفانه سخت آسیب دیده است، به طوری که انتظار می‌رود تعمیر و بازیابی آن هفته‌ها طول بکشد.خوشبختانه مخازن سوخت این فضاپیما از آسیب نجات پیدا کرد."استارشیپ" برای ارسال به عنوان یک محموله توسط یک موشک بزرگ به نام "سوپر هوی"(Super Heavy) طراحی شده است و با پوششی قوی از آلیاژ فولاد ضدزنگ ساخته شده است تا بتواند شرایط خشن فضای عمیق را تاب بیاورد.

استفاده از فولاد ضد زنگ یک انتخاب غیر معمول است، اما ماسک می‌گوید که این آلیاژ بسیار مقاوم است و در دمای شدید مقاومت خواهد کرد و برای اولین بار از آب یا سوخت به عنوان سپر حرارتی استفاده می‌کند.ماسک در تاریخ ۵ ژانویه در توئیتر اعلام کرد که امیدوار است آزمایشات اولیه "استارشیپ" را ظرف چند هفته آتی آغاز کند. در حالی که اکنون با این اتفاق حتماً این زمان‌بندی دست‌خوش تغییر خواهد شد.وی در مصاحبه‌ای که سال گذشته منتشر شد گفت ۷۰ درصد احتمال دارد که او در میان اولین انسان‌هایی باشد که راهی سیاره سرخ می‌شوند.ماسک گفت: احتمال مرگ شما در مریخ بسیار بالاتر از زمین است. شرایط سختی خواهد بود.

شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) برای انجام مأموریت‌های فضای عمیق خود هفته گذشته اعلام کرد که ۱۰ درصد ۶ هزار نیروی خود را به منظور تأمین هزینه مأموریت‌های آینده اخراج خواهد کرد که چند روز پیش عذر ۷ درصد از آن ۱۰ درصد را خواست.اسپیس‌ایکس برای برخی پروژه‌های بزرگ در سال جاری آماده می‌شود و تصمیم برای اخراج کارکنانش نیز یکی از راه‌های تأمین هزینه‌های آن است.

5656

کد خبر 1226390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =