پیش بینی خشک‌سالی با استفاده از فناوری فضایی

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه ملی استرالیا یک فناوری فضایی جدید را توسعه دادند که امکان پیش بینی خشکسالی را از 9 ماه قبل فراهم می کند.

محققان برای اندازه گیری دقیق میزان آب زیر سطح زمین از اطلاعات به دست آمده از ماهواره ها استفاده کردند و توانستند این داده ها را به خشکسالی که چندین ماه بعد رخ داد مرتبط کنند. 
محققان برای این منظور از ماهواره های GRACE Follow-On بهره گرفتند که توسط متخصصان آمریکایی، آلمانی و استرالیایی طراحی و تولید شده اند. با استفاده از این ماهواره ها محققان توانستند تغییرات میزان آب در دسترس را که بر توسعه چراگاه ها، رشد محصولات دیم و جنگل ها اثرگذار است، با دقت بسیار زیادی تشخیص دهند. همچنین از طریق ترکیب این داده ها با مدل سازی کامپیوتری چرخه آب و رشد گیاهان توانستند تصویر تمام قدی از نحوه توزیع آب در زیر سطح زمین و رشد گیاهان در ماه های بعد به دست آورند. 
این اطلاعات در کنار اطلاعات مربوط به اندازه گیری آب های سطحی و رطوبت خاک توسط سایر ماهواره ها، امکان اطلاع از میزان آب دردسترس در اعماق مختلف خاک را فراهم می کند.
قرار است نتایج پیش بینی خشکسالی با استفاده از این روش با آخرین نقشه های ماهواره ای از آتش سوزی گیاهان در استرالیا تطبیق داده شود تا امکان پیش بینی آتش سوزی های غیرقابل کنترل در ماه های آینده از این طریق فراهم گردد. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

5656

کد خبر 1227001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =