چرا خشکسالی عامل سیل در خوزستان است؟

یکی از پیامدهای تغییراقلیم افزایش بی‌نظمی و پدیده‌های شدید زیست‌محیطی است، گرمایش زمین باعث ایجاد تغییرات فراوانی در اقلیم شده و این خود پیامدهای مختلفی به همراه دارد؛ از خشکسالی تا سیل.

نیو صدر: ۲ سال پیش همین موقع، خشکی، گردوخاک را مهمان زندگی خوزستانی‌ها کرد و حالا باران، سیلی عظیم را در این منطقه راه انداخته؛ سیلی که باعث تخلیه کامل یک شهر شده.

به طور کلی در دو روز گذشته ۲۰ استان در غرب و جنوب غرب کشور درگیر سیل شدیدی شده‌اند، تا حدی که تعدادی از اهالی ۱۱ روستا در شوش، ۶ روستا در شوشتر، ۱۲ روستا در دشت آزادگان، ۶ روستا در دزفول و شهر رفیع در هویزه تخلیه شده‌اند و در منازل اقوام، مساجد و مدارس و اردوگاه‌های اسکان اضطراری، ساکن شده‌اند، برخی از سیل‌بندها تخریب شده‌اند و...

وقوع چنین حادثه‌ای در این موقع از سال در استان خوزستان باعث تعحب افراد زیادی شده، به طوری که برخی این میزان بارش را اتفاقی بی‌سابقه در ۴۰ سال گذشته دانستند و انگشت اتهام را به سمت تغییراقلیم گرفتند.

از سوی دیگر گروهی از متخصصان هم معتقدند نمی‌توان سیل اخیر خوزستان را به طور قطع به تغییراقلیم و گرمتر شدن کره زمین ربط داد، ‌آن‌ها می‌گویند انگشت اتهام سیل اخیر همچنان به سمت تغییراتی است که انسان به طور مستقیم در طبیعت ایجاد کرده.

تغییراقلیم، آمار سیل ‌های را غرب و جنوب غرب ایران افزایش می‌دهد

تغییراقلیم و تاثیر آن روی رخ دادن رویدادهای شدید زیست‌محیطی مثل سیل، موضوعی است که در چند سال گذشته در رابطه با پیامدهای آن در ایران بحث‌های فراوانی شده.

اعضای این تیم تحقیقاتی کریم عباسپور، دکترای علوم طبیعی، محقق و رئیس گروه خاک، آب‌های زیرزمینی و زباله در موسسه فدرال علوم و تکنولوژی مرتبط با آب سوئیس، در این رابطه چند سال پیش مطالعه انجام داده بودند و به این نتیجه رسیده بودند که تغییراقلیم منجر به خشکسالی‌های مداوم و افزایش سیل در ایران می‌شود.

نتایج مطالعات آن‌ها نشان می‌داد که احتمال وقوع سیل‌های مرگبار در جنوب غرب و غرب کشور در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۵۰ افزایش پیدا می‌کند.

ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم؛ «آسمان» مقصر است؟

این موضوعی است که بهلول علیجانی، استان اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی هم نتایج آن و ارتباطش با سیل‌های اخیر را تایید می‌کند.

 این استاد دانشگاه در گفتگویی با خبرآنلاین در این رابطه گفت: « ببینید کشور ما در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد. در این مناطق یا یک سال اصلا باران نداریم یا به طور ناگهانی باران می‌بارد. در همین خوزستان، که اکنون سیل این همه خسارت به همراه داشته در سال‌های پیش این مواقع درگیر گردوخاک بود، مشکلی که از خشک بودن ناشی می‌شود. از سویی در این موقع سال ما در اطراف خوزستان باید انتظار بارش برف را داشته باشیم و نه باران. حالا وقتی این دو موضوع را کنار هم می‌گذارید به این نتیجه می‌رسید که تغییراقلیم عامل ایجاد این وضعیت است.»

در واقع یکی از پیامدهای تغییراقلیم افزایش بی‌نظمی و پدیده‌های شدید زیست‌محیطی است، گرمایش زمین باعث ایجاد تغییرات فراوانی در اقلیم شده و این خود پیامدهای مختلفی به همراه دارد؛ از خشکسالی تا سیل.

علیجانی در این رابطه توضیح داد: « الان داریم پدیده‌های این چنینی را مشاهده می‌کنیم، باران نمی‌بارد اما ناگهان به طور شدید می‌بارد.»

اما برخلاف علیجانی برخی از کارشناسان هم معتقدند که حادثه‌ای که در چند روز گذشته اتفاق افتاده موضوعی طبیعی بوده که بارها در خوزستان مشاهده شده و نمی‌تواند به سادگی آن را به تغییراقلیم ارتباط داد. احد وظیفه مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی از این گروه است.

او در این رابطه به خبرآنلاین توضیح داد: ببینید به هرحال اقلیم تغییر کرده و تغییرات آن هم ملموس است. یکی از این تغییرات هم در زمینه بارش است، موضوعی که باعث شده کاهش میانگین بلندمدت باران  به اندازه ۵۰میلی‌متر است.اما در رابطه با بارش‌های اخیر باید این را بگویم که این بارش‌ها اصلا ناگهانی نبود، ما از ۱۰ روز قبل انتظار آن را داشتیم، قبل از اطلاعیه دادیم و حتی بارش را به شکل کمی برآورد کردیم. اگر بارش‌های خوزستان را به شکل بلندمدت ببینیم سال‌های قبل هم این میزان بارندگی را در این استان تجربه کرده بودیم.

به گفته وظیفه مجموع بارندگی‌های استان اهواز در سال ۲۰۱۸ و ابتدای ۲۰۱۹ کمتر از سال ۱۹۹۷ میلادی است و به طور کلی این اظهار نظر که این بارش‌ها در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده اظهار نظر درستی نیست.

وظیفه توضیح داد: «به طور کلی یک فصل یا یک سال بارش زیاد را نمی‌توان به تغییراقلیم نسبت داد. تغییراقلیم یک موضوع بسیار فراگیر است و نمی‌توان هر تغییر کوچکی را به این موضوع ربط داد. از سویی موضوع بی‌سابقه بودن بارندگی در ۲ روز هم باید بررسی شود، نباید مثل افراد عادی هیجان باشیم و وقتی یک باران آمد آن را به تغییراقلیم ربط بدهیم و بگوییم این نوع بارندگی‌ها بی‌سابقه بودند.»

راه حل بحران؛ ایجاد تغییرات در «زمین»

اما با وجود اختلاف نظراتیی که در رابطه با ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم وجود دارد، اکثر کارشناسان معتقدند به هر حال در آینده سیل‌های ایران به دلیل تغییراقلیم بیشتر می‌شود و این بحران با ایجاد تغییراتی در برخی از سیاست‌ها ایجاد می‌شود.

مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی در این رابطه توضیح داد: ببینید باران یک مسئله است و سیلی که روی زمین جاری می‌شود یک مسئله دیگر. از نظر بارش اتفاقی که افتاده بی‌سابقه نبوده، اینکه این بارش منجر به سیل شده عوامل مختلفی می‌تواند داشته باشد، عواملی مثل میزان باز کردن دریچه سدها، از بین رفتن جنگل‌ها و ...

خشکسالی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باعث جاری شدن سیل روی زمین می‌شود، نبود منابع آبی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود، نبود پوشش گیاهی منجر به فرسایش خاک.

مجموعه این اتفاقات باعث می‌شود تا دیگر آب کمتری توسط خاک‌ها جذب شوند و در نتیجه به با بارش باران سادگی سیل در مناطق مختلف جاری و از سوی دیگر با وزش باد، گردوخاک در هوا پخش شود.

این اتفاقی است که اهواز هم با آن درگیر شده به طوری گزارش‌ها نشان می‌دهد که سالانه در هر هکتار از اراضی این منطقه ۲ تا ۵۰ تن خاک فرسوده می‌شود.

استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی در همین رابطه یک راهکار پیشنهاد می‌کند:‌ « ما چون در یک منطقه خشک هستیم، باید آمادگی این را داشته باشیم که آب، این بارش‌های شدید را ذخیره کنیم. اگر بتوانیم اینکار کنیم حداقل آب سفره زیرزمینی بالا می‌آید.یعنی با وجود پیامدهایی که این بارندگی‌ها دارند، ما می‌توانیم به نوعی از آن‌ها ب رای ذخیره آب زیرزمینی استفاده کنیم.»

42237

کد خبر 1227487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  6 0
  بهرحال دلیل هرچه باشد، انسانها همیشه مجبور به سازگاری با محیط بوده اند. نحوه بارش ها به سمت باران های سیل آسا رفته و باید آمادگی مهار و استفاده صحیح آنها را داشته باشیم. یکی از روشها میتواند هدایت این آبها از طریق کانال به سمت مناطق دیگر باشد
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  6 0
  چرا سیلاب ناشی از باز کردن بدون اخطار درچه سد را بروی مزارع و خانه مردم هدایت کردید نه مناطق اکتشافی نفت؟ این اب الوده به نفا برای همیشه مزارع را از بین برد
 • عباس IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  8 0
  عامل خشکسالی ها و آلودگی فقط قطع درختان به عنوان های مختلف و افزایش بی رویه خودروهای شخصی و رشد شهر نشینی می باشد اگر دولت عزم جدی برای حل این مشکلات دارد باید هزینه های زندگی در روستا ها را پایین بیاورد همچنین سیاست های تشویقی برای کسانی که به روستا می روند در نظر بگیرد بقیه طرح ها شکست خورده می باشد
 • تغییرات مصنوعی آب و هوایی افسانه نیست IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  1 1
  ۱_ دراواخر دهه نود میلادی ویلیام کوهن وزیر دفاع وقت آمریکا موضوع ایجاد تغییرات مصنوعی آب وهوایی با امواج الکترومغناطیسی را عنوان ودتایید کرد ، که این امواج میتوانند باعث طوفان و آتش فشان و .... هم شوند ۲_ در سال ۱۳۸۹معاون وقت سازمان محیط زیست دستیابی ایران به تکنولوژی امواج الکترومغناطیسی هارپ را عنوان کرد ، که از جمله کاربردهای آن جابجایی مصنوعی ابرهاست ، و از عواقب آن ایجاد لرزه هایی در زمین است ۳_به نوشته ایسنا در سال ۹۵تاسیسات احتمالی هارپ در ترکیه وآذر بایجان در ایجاد تغییرات مصنوعی آب و هوایی و خشکسالی در ایران دخیل هستند
 • علل سیل اخیر و ریزگردهای قبلی در خوزستان و غرب IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  0 0
  ۱ - به احتمال زیاد بارانهای شدید اخیر خوزستان و غرب کشور طبیعی هستند ، یا اگربر اثر تغییر اقلیم باشند ، این تغییر اقلیم طبیعی است ، نه مصنوعی ۲ - انتقال و البته نه شکل گیری اولیه ریزگردها در جنوب غرب و غرب ، احتمالا ناخواسته بر اثر یک تغییر مصنوعی آب و هوایی شکل میگیرد ، و این تغییر جابجایی مصنوعی ابرهاست ، از غرب کشور و کوههای زاگرس ، به سمت مناطق مرکزی کشور ، تا در آنجا باروری ابرها روی آنها صورت گیرد ، چون مناطق مرکزی کشور بطور طبیعی فاقد ابر کافی هستند این پروژه احتمالا از سال ۷۵ و با شکل گیری گسترده باروری ابرها در مناطق مرکزی کشور بخصوص یزد انجام میشود ، و احتمالا ازاواسط دهه هشتاد با تقویت امواج مذکور و تاثیراتی مثل امواج مخابراتی ماهواره ای و مغناطیس های طبیعی زمین و خورشید و غیره ، انتقال ریزگرد ها بطور نا خواسته از بیابانهای کشورهای همسایه و بیابانهای کشور ما به داخل کشورصورت گرفته است ۳ - برای توضیح این انتقال باید گفت طبق بررسی های صورت گرفته ، جنس این ریزگردها از مواد فرو مغناطیس مثل آهن و مواد پیزو الکتریک مثل کوارتز است که به دیگر عناصر خاک چسبیده اند ،
 • علل سیل اخیر و ریزگردهای قبلی در ..........۲ IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  0 0
  بنابراین ذرات فوق بسادگی در میدان های مغناطیسی و الکتریکی قبلی شناور می شوند و بدین ترتیب انتقال ریزگردها شکل میگیرد. درست مانند حالتی که در یک اتاق تلویزیون و جاروبرقی همزمان روشن باشند ، بعد از مدتی ذرات گرد وخاک روی صفحه تلویزیون روشن جمع میشوند ، در این مثال صفحه تلویزیون روشن مانند یک قطب مغناطیسی ذرات گردو خاک را به سمت خود جذب میکند از دیگر عواقب ناخواسته امواج الکترومغناطیسی قبلی ، تخریب یونوسفر ، افزایش گازهای گلخانه ای به شکل بخار آب ، زلزله ، طوفان ، و .... است
 • جلالی IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  0 0
  مهمترین عامل سیل در خوزستان بستن مسیر رودخانه به تالاب هور العظیم بخاطر اکتشافات نفت است وظیفه شرکت نفت است که این مشکل را حل وتمامی خسارات وارده را به مردم مظلوم آسیب دیده پرداخت کند .