مصرف توتون در ایران ۷ برابر شده است/ مالیات سیگار در ایران کم است

ایرنا نوشت: معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته از ۲ هزار تن به ۱۵ هزار تن رسیده و بیش از ۷ برابر شده است، یکی از راههای کاهش مصرف سیگار افزایش مالیات آن است و نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را ۵ برابر کنند.

عبدالرحمان رستمیان در نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در حال حاضر سقف مالیات سیگار در کشور ۲۸۰۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده که باید به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. مالیات سیگار بسیار مهم است و در بسیاری از کشورهای دنیا عوارض و مالیات زیادی از سیگار گرفته می شود تا مصرف را کاهش دهند. وی اظهارداشت: در کشورهای مختلف عوارض سیگار ۷۵ درصد است اما این رقم در ایران ۲۰ درصد است و باید نمایندگان مجلس به این مساله در بودجه ۹۸ توجه ویژه کنند.

رستمیان با بیان اینکه ۹۰ درصد سرطان ریه به خاطر مصرف سیگار است، ادامه داد: سیگار عامل ۲۵ درصد مرگ و میر و بیماری های قلبی است و مصرف آن به پوکی استخوان منجر می شود. وی افزود: سیگار جهش سلولی ایجاد می کند و باید در کشور از روش های آموزشی و اعلام عوارض آن برای کاهش مصرف سیگار و افزایش مالیات استفاده کرد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاهش عرضه سیگار بسیار مهم است و سیاستگزاران باید دسترسی به این ماده دخانی را به ویژه برای جوانان سخت تر کنند که شامل ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال و ارائه مجوز به عرضه کنندگان سیگار را اجرا کنند. رستمیان گفت: به طور متوسط سالانه ۱۰هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار در کشور هزینه می شود و در عین حال ۳۵ هزار میلیارد تومان در سال برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات هزینه می کنیم که این پول بیت المال است.

وی افزود: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهیم در تالار گفت و گو با مردم صحبت کنند و نظر آنها را در مورد افزایش مالیات دخانیات جویا شوند تا در بودجه ۹۸ افزایش مالیا سیگار تحقق یابد. وی گفت: اکنون ۱۶ کارخانه دخانیات در کشور فعال است که نسبت به گذشته ۲ برابر شده است. در ۱۰ سال گذشته مصرف ۲هزار تن برگ توتون در کشور به ۱۵ هزار تن رسیده است که فاجعه است و ضرورت دارد راههای عدم دسترسی مردم به دخانیات را اجرایی کنیم.

رستمیان به برنامه خود مراقبتی و سبک زندگی سالم اشاره و افزود: این برنامه از ایجاد دو سوم بیماری غیر واگیر جلوگیری می کند و با ارائه مناسب و رفتار درست و عاری از دخانیات می توان از افزایش هزینه های درمانی کاست.

* دانشجویان پزشکی ۲ واحد اختیاری پیشگیری از آسیب های اجتماعی را می گذرانند
سیدعلی جواد موسوی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست گفت: دانشجویان علوم پزشکی دو واحد اختیاری درس پیشگیری از آسیب های اجتماعی که دخانیات را هم شامل می شود، خواهند گذراند. وی با بیان اینکه دانشجویان از اجتماع جدا نیستند، افزود: باید جامعه را کنترل کرد تا دخانیات مصرف نکنند. موسوی ادامه داد: ۶ سال اول زندگی افراد مهم است و باید در مهدکودک ها بتوان شکل درست زندگی را آموزش داد تا از آسیب های اجتماعی به مصرف دخانیات در امان باشند.
وی افزود: وزارت بهداشت ۲۵ درصد در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش دارد و ۷۵ درصد این نقش بر عهده نهادهای مختلف به ویژه رسانه ها است که باید در جهت آموزش و عوارض دخانیات و دوری از آن فعالیت کنند. موسوی اظهارداشت: در حال حاضر برنامه ارتقاء سلامت از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در خانه های بهداشت اجرا می شود و باید برنامه های بیشتری برای افزایش آگاهی عمومی درباره خطرات سیگار داشته باشیم.

وی تاکید کرد: همه سرطانها با دخانیات در ارتباط است. سرطان ریه در بین زنان سیگاری افزایش یافته زیرا مواد سیگار در هورمون های جنسی آنان اثر زیادی می گذارد. همایش سیگار و سیاست های سلامت محور  در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.
۴۲۴۲
کد خبر 1227749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
    0 0
    قیمت سیگار امسال نسبت به پارسال تا 3برابر افزایش داشت باز اینها هتوز میگن کمه؟ حتی سیگار ایرانی مثل بهمن با وجود اینکه کالایی هست که کلا فروشش دست دولته 3 برابر شد و معلوم نبود تفاوت قیمتش با مصوبه افزایش 20درصدی توسط مجلس به جیب چه کسانی رفته و میره و چه کسانی را مولتی میلیاردر کرده