اندر حکایت بیش‌فعالی سیاسی عزت‌الله‌ خان

نامه‌نیوز نوشت: عزت الله ضرغامی بعد از آن مشاجره با رئیس جمهوری حسابی سر زبان ها افتاده و این امر بی تردید به او کمک می کند تا یک چهره منتقد وضع موجود از خود به نمایش گذارد. چهره ای که فرصت ورود به انتخابات های بعدی را به او خواهد داد.

همین طور پیش برود عزت الله ضرغامی گوی سبقت را در جنجال آفرینی از احمدی نژاد می رباید و در رقابت موجود برای تبدیل شدن به «ستاره منتقد وضع موجود» برنده می شود. درگیری لفظی با رئیس جمهور را در واقع می توان دومین تلاش وی در این زمینه به حساب آورد. او بمب اول را وقتی ترکاند که مدعی شد وحید حقانیان  بدون کسب اجازه از مقام معظم رهبری در انتصاب عاملی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی دخالت کرده است. 

شباهت رویکرد ضرغامی با احمدی نژاد درهدف گرفتن افراد و بیان اظهارات تند است. وجه تمایزش اما این است که هنوز وارد حوزه قوه قضاییه نشده و از آن مهم تر اینکه چشم انداز متفاوتی برای آینده سیاسی خود دارد. احمدی نژاد می داند که دیگر جایی در ساحت سیاسی ایران نخواهد داشت و به گفته برخی سودای رهبری اپوزیسیون را در سر می پروراند. ضرغامی اما تنها به چند حیاط آن سو تر نظر دارد و می خواهد رئیس جمهور شود. این رویا برایش تازگی ندارد و حداقل از بهار 96 تا کنون برای تحقق آن می کوشد. 

شاید اگر فعالان سیاسی در ارودگاه اصولگرایی یکباره او را غال نگذاشته بودند و اجازه می دادند همان طور که برنامه ریزی شده بود یکی از کاندیداهای اصلی جمنا در انتخابات 96 باشد و پایش به مناظرات انتخاباتی برسد، به ایفای نقش پاسور رضایت می داد و می توانست شانس پیروزی رئیسی یا قالیباف را افزایش دهد. بازیگردانان سیاسی در این جریان اما تصمیم دیگری گرفتند و همین هم ضرغامی را به فرد دیگری تبدیل کرد. 

او بعد از انتخابات 96 رویکرد تازه ای در پیش رفت و سعی کرد که به هر نحوی خبرساز شود. از صبحانه های کاری جنجالی گرفته تا توییت های پر سر و صدا. مهم ترین جنجال ها را اما بعد از انتصاب دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی و بعد از اظهارات روحانی در مورد حجاب ساخت. 

ضرغامی به خواست همفکران خود در جریان اصولگرا از پیش از شروع رقابت های انتخاباتی 96 کنار گذاشته و فرصت حضور در این کارزار را نیافت. از همین رو سعی کرد به شکلی مستقل تر عمل کرده و در انتقاد کردن های خود فراجناحی عمل کند. مصداق این مدعا آن بود که وقتی به خواسته خود یعنی دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسید، سکوت پیشه نکرد. او مدعی شد که وحید حقانیان، با اعضای شورا تماس گرفته تا به گزینه پیشنهادی روحانی یعنی عاملی رأی بدهند. ضرغامی در صفحه توییتر خود نوشت: «درحالی که رهبر معظم انقلاب مسئولیت بررسی صلاحیت نامزد دبیری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را مشخصا برعهده نظر کارشناسی اعضای این شورا گذارده بودند، متأسفانه، در جلسه دیشب مکررا به صورت علنی و غیرعلنی از تماس‌های آقای وحید حقانیان به منظور رأی مثبت به این نامزد محترم سخن به میان آمد».

بیش فعالی سیاسی عزت الله خان؛ اول وحید حقانیان و حالا حسن روحانی

ادعای ضرغامی چنان سر و صدا به پا کرد که اصولگرایان نیز لب به انتقاد او گشودند. برای مثال محمد مهاجری فعال رسانه ای اصولگرا در این باره نوشت: «دبیر جدید شورای انقلاب فرهنگی را نمی‌شناسم. اما این‌طور که برادر ضرغامی علیه او خیز برداشته، آدم یاد جمله پشت کامیونی «الحسود لایسود» می‌افتد. لابد او برای کرسی دبیری شورای انقلاب فرهنگی کت و شلوار دوخته و ناگهان دیده به درد نمی‌خورد. کت و شلوار را نگه دار سردار؛ انتخابات ۱۴۰۰ نزدیک است!» علی جنتی نیز مدعی بود که ضرغامی از حضور فردی با گرایش سیاسی متفاوت در سمت دبیری شورا شاکی است.

واکنش اصولگرایان نسبت به جنجال تازه ضرغامی یعنی درگیری لفظی با روحانی نیز همان قدر انتقادی است، چنانچه مدیر مسئول روزنامه جوان از موضع ضرغامی در جلسه شورای عالی فضای مجازی علیه رئیس جمهور انتقاد کرد و نوشت: ‏« شان حقوقی رئیس جمهور (هر کس که باشد) از ملت و نظام است. نباید در جمع زیر دست یا زمانی که مدیر جلسه است چشم در چشم یا انگشت در چشم و دو به دو تا مرز شکستن او پیش‌رفت، اشتباه است. نگوییم این روحانی با اون مواضع حقش هست. شان حقوقی ارجح است. ادبیات فاخر و کوتاه آمدن طرف مقابل معقول‌تر است.»

اظهارات اخیر روحانی درباره فیلترینگ و شیوه اجرای حجاب مورد پسند ضرغامی واقع نشده و این ماجرا را ساخت. او با لحنی که به گفته خود اصولگرایان در شان رئیس جمهور نبوده از وی توضیح خواسته و بعد از پاسخ ندادن وی نیز به او اهانت کرده است. انتشار روایاتی از این بگو مگو در رسانه ها ضرغامی را حسابی سر زبان ها انداخت و این وضعیت حتی اگر موجب محبوبیت وی و هموار شدن راه ریاست جمهوری اش نشود، نشانگر عزم ضرغامی برای تبدیل شدن به یک « ستاره منتقد وضع موجود» است و لازم به گفتن نیست که این ویژگی یکی از اصلی ترین الزامات یک کاندیدای ریاست جمهوری قدر است.

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1228260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =