خروج آمریکا از پیمان موشک‌های اتمی خطرناک است

هاینز گائرتنر تحلیلگر سیاسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: خروج آمریکا از پیمان موشک های اتمی میانبرد خطر جنگ اتمی را به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گائرتنز در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: نظر شما درباره اقدام متقابل روسیه در برابر اقدام آمریکا به تعلیق پیمان موشک های میان برد هسته ای چیست؛ گفت: همه انتظار این موضوع را داشتند. اگر آمریکا همچنان در این پیمان باقی می ماند روسیه هم اقدام مشابه را انجام می داد و در آن باقی می ماند. به نظرم این اقدام آمریکا در پاسخ به موضع اتمی چین صورت گرفته است. از طرف دیگر آمریکا از نظر فن آوری موشکی بسیار پیشرفت کرده است. این موضوع سبب شده است که نتواند به این پیمان به خوبی عمل کند. آمریکا در سال گذشته کلاهک های اتمی کوچکتر هم تولید کرده است. آنها اعلام کرده اند که تولید این کلاهک ها برای افزایش قدرت بازدارندگی آنها بوده است اما آنها از مرزهای معاهده عبور کردند. اگر این موشک های با کلاهک های کوچک اتمی به اروپا منتقل شوند این بار دیگر به منزله نقض معاهده هزار و نهصد و هشتاد و هفت خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر هم شاهد افزایش تنش ها هستیم. خطر دیگری که وجود دارد این است که روسیه می تواند موشک های خود را به بخش آسیایی خود منتقل کند. این موضوع سبب خواهد شد که آمریکا هم بر متحدان خود در منطقه آسیا یعنی ژاپن و کره جنوبی فشار آورد که موشک های این کشور را در قلمرو خود مستقر کنند. آنگاه کره شمالی هم احساس تهدید شدیدی خواهد کرد و برنامه موشکی بین قاره ای خود را تقویت و گسترش خواهد داد. همانطور که می دانید این کشور می تواند آمریکا را هدف قرار دهد. این موضوع می تواند سبب یک جنگ اتمی در کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: پس از اعلام بیانیه روسیه؛ یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا به رسانه های روسیه اعلام کرد که واشنگتن باید درباره خروج از این توافق در شش ماه آینده فکر کند. به نظر شما چه روی خواهد داد؛ گفت: به نظرم موضع آمریکا تغییر نخواهد کرد. با توجه به موقعیت چین و از طرف دیگر پیشرفت های فنی موجود به نظر نمی رسد آمریکا هیچ تغییری در نظر خود برای خروج از این پیمان در شش ماه آینده ایجاد کند. زمانی که رییس جمهور ترامپ اعلام کرد خواهان یک توافق بزرگتر موشکی همراه با حضور چین است این موضوعی غیرممکن خواهد بود زیرا هشتاد درصد از زرادخانه اتمی چین را موشک های میان برد تشکیل می دهند. آنها در زمره موشک های بالستیک قاره پیما نیستند. چین از زرادخانه اتمی خود دست برنخواهد داشت و خود را به یک معاهده محدود نخواهد کرد. به نظرم این به منزله پایان این معاهده خواهد بود و موضوع کنترل تسلیحات از کنترل خارج خواهد شد.

235252

کد خبر 1228440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =