معافیت خرید نفت ایران به برخی کشورها تمدید می‌شود؟

در روزهای اخیر بازار نفت یکی از خبرسازترین بازارها در دنیا بود. تحریم نفتی ونزوئلا زمینه را برای افزایش قیمت نفت فراهم کرد و از طرف دیگر  اخبار از کاهش صادرات نفت ایران به اسیا در ماه های اخیر خبر داد.

مونا مشهدی رجبی- در این شرایط خبرگزاری ها و کارشناسان اقتصادی اعلام کردند که احتمال افزایش قیمت نفت در بازار جهانی بسیار زیاد است.

 سایت اویل پرایس با اشاره به سیاستهای امریکا که زمینه ساز تنش در بازار نفت شد نوشت: در ماه نوامبر امریکا ۸ کشور را از  تحریم خرید نفت معاف کرد ولی تاکید کرد که بعد از پایان ۶ ماه از اجرای این سیاست  یعنی در ماه می این معافیت ها لغو خواهد شد. ولی با توجه به وضعیت ایجاد شده در بازار نفت به نظر می رسد بازهم باید در این سیاست انعطاف به خرج دهد.

تحریم نفتی

این وب سایت خبری ادامه داد:دولت هند در ماه های اخیر مداکراتی با امریکا را اغاز کرده است که هدف ان تمدید معافیت از خرید نفت ایران بعد از ماه می است. چند کشور دیگر هم در این مسیر گام برداشته اند و این نشان می دهد که دنیا هم به مساله غیر ممکن بودن رساندن صادرات نفت ایران به صفر واقف است.

 برایان هوک سخنگوی دولت امریکا در مورد ایران در هفته گذشته تاکید کرد با اجرای طرح تحریمی ایران صادرات نفت این کشور از ۲.۷ میلیون بشکه در روز به کمتر از ۱ میلیون بشکه تقلیل پیدا کرده است. او بر این مساله تاکید کرد که امریکا قصد دارد صادرات ایران را به صفر برساند ولی سی ان بی سی یکی از رسانه های مطرح این کشور  این طرح را غیر قابل اجرا خواند. سی ان بی سی نوشت: در شرایط کنونی که سطح روابط سیاسی عربستان با امریکا تقلیل یافته است و  تحریم نفتی ونزوئلا، عرضه در بازار را کاهش خواهد داد، نمی توان سخن از به صفر رساندن صادرات ایران کرد. ایران بازیگری مهم در بازار نفت است  و حذف ان در شرایط کنونی کار نادرستی است و می تواند بستر ساز سه رقمی شدن قیمت نفت در بازار شود.

این شبکه در ادامه گزارش خود نوشت:عربستان دیگر شریک قابل اعتمادی برای امریکا است. در ماه های قبل این کشور متعهد شده بود که تولید و صادراتش را افزایش دهد ولی این سیاست را اجرا نکرد. به همین دلیل بود که امریکا طرح معافیت ۸ کشور از خرید نفت را در دستور کار قرار داد.

 اویل پرایس در انتهای این گزارش از سیاستهای اخیر دولت امریکا به عنوان بازی جدید نفتی این کشور نام برد  و نوشت: همان طور که امریکا  در عرصه تجاری جنگ تازه ای را اغاز کرد، در بازار نفت هم همین سیاست  را اجرا کرد. جنگ نفتی به دنبال تحریم پی در پی در کشورهای مختلف، تحریم عدم خرید نفت و دست کاری در بازار اتفاق افتاد و  اقتصاد دنیا را با چالش های بزرگی روبرو کرد. این چالشها می تواند زیر ساخت مالی و صنعتی  جهان را ویران کند.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1228583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
    0 0
    ما بابیستی به خودمان متکی باشیم نه اینکهامریکا معافیت میدهد ما اجرا می کنیم نه باید نفت صادر کرد تا قیمت ان چند برابر شود