شفافیت در وزارت ورزش؛ سوزن در انبار کاه

وزارت ورزش در نهایت میزان پرداختی به فدراسیون فوتبال را که رقمی حدود 4.5 میلیون دلار بوده، اعلام کرد البته در نهایت روشن نکرد آنها چقدر باید برای یکسال به فدراسیون بر اساس بودجه مصوب در لایحه بودجه کشور می پرداختند!

عرفان حاجی بابایی: در دل دعواهای ملی‌پوشان فوتبال و ملی‌پوشان دیگر رشته‌های ورزشی، مازیار ناظمی نظرسنجی گذاشته که آیا کمک های اهدایی به فدراسیون فوتبال رسانه‌ای شود یا خیر. 
این اتفاق درحالی افتاده است که در میان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های متعهد به حضور در سامانه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات ، وزارت ورزش یکی از بدترین‌هاست.
این نمایش برای نظرسنجی درباره شفافیت کمک‌های مالی یکی از بدیهیاتی است که باید انجام پذیرد اما خود مهدی تاج اخیرا اعتراف کرد تیم ملی ایران در جام‌ملتهای آسیا تنها یک میلیون دلار پاداش گرفته است. حرف‌هایی که جنجال فراوانی به پا کرده و باعث شده قهرمانان غیر فوتبالی به فوتبالی‌ها بتازند.
این البته اولین دعوای دو گروه نیست و پیشتر در پایان المپیک لندن جنجالی به راه افتاد!
در نهایت اما این دعوا به فراموشی سپرده شد ولی این بار واژه‌هایی چون غیرت که بهداد سلیمی به کار برده، جنجال به پا کرده است.

چقدر وزارت ورزش پول داده؟
روزنامه همشهری ورزشی مدعی شده است وزارت ورزش در طول جام جهانی ۶۰۰ هزار دلار و در بازی های جام ملتهای آسیا یک میلیون دلار به ملی پوشان پاداش داده است. البته بازیکنان تیم ملی بعد از جام جهانی تاکید داشتند غیر از پاداش صعودشان، پاداش مربوط به تساوی با پرتغال را هم دریافت نکرده بودند. کارلوس کی‌روش برنامه‌ای ریخته بود که به ازای هر برد ، اعضای تیم‌ملی پاداشی بگیرند و بسیاری از منتقدانش حالا می گویند بازی با تیم‌های نچندان قدرتمند به دلیل این پاداش های دلاری بوده است!
البته این پاداش ها برای هر برد ۳ هزار دلار برای بازیکنان بود که قبل از جام ملتهای آسیا مهدی تاج گفت:«چون اکثر بچه های ما لژیونر هستند و این بازی ها هم در تقویم فیفا نیست، برای ملی‌پوشان پاداش های بیشتری لحاظ می کنیم چون آنها به ازای حضور حدودا ۴۰ روزه در تیم ملی هم جایگاه‌شان در باشگاه‌شان را از دست می دهند و هم فرصت استراحت شان در زمستان.»
فارغ از همه این بحث ها، مسئله میزان کمک های دولتی به فدراسیون فوتبال از بحث‌های کلیدی این روزهاست.
اینکه قانون بازنشستگی شامل فوتبال ایران شده است، به دلیل استفاده از بودجه دولتی ست. البته بودجه‌هایی که باید طبق قانون به صورت شفاف اعلام شود.
اگرچه داورزنی ادعا کرده ۴/۵ میلیون ارز به فوتبال داده اند اما مشخص نکرده از چه ردیفی و به چه عنوانی این ارقام پرداخت شده است؟

منتظر پاسخگویی از وزارت ورزش نباشید

این اولین بار نیست که وزارت ورزش در انتشار اسناد مالی کوتاهی کرده است.
پیشتر در مرداد ماه سرویس ورزشی خبرآنلاین برای روشن سازی ابهام‌ها درباره قراردادهای بازیکنان استقلال و پرسپولیس و درآمدهای این تیم‌ها و پول‌هایی که از اسپانسرها می‌گیرند، درخواستی را در سامانه شفافیت ثبت کرد. نامه‌ای که تازه در نیمه مهرماه از سوی وزارت ورزش پاسخ گرفت:«درخواست شما درحال بررسی است .»
با گذشت دو ماه از این پاسخ، همچنان خبری از انتشار جزئیات قراردادها و درآمدهای این تیم‌ها نیست . اتفاقی که نشان می‌دهد وزارت ورزش خیلی به قانون شفافیت عمل نمی کند و همین حالا هم به جای بازی توئیتری می‌توانست خیلی ساده میزان پرداخت‌ها را اعلام کند.

256 43

کد خبر 1228997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =