۰ نفر
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
نگاهی به تحرکات تازه آمریکا در عراق

ایسنا نوشت: نظامیان آمریکایی با ادعای مبارزه با گروه‌های تروریستی، حضور خود در عراق و منطقه کردستان را گسترش داده و در حال حاضر حدود ۱۰ پایگاه نظامی در مناطق مختلف این کشور دارند.

 به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، آمریکا از سال ۲۰۱۱ تاکنون تعدادی از پایگاه‌های خود در عراق را حفظ کرده است و در حال حاضر حدود ۱۰ پایگاه در این کشور دارد که در مناطق مختلف این کشور ایجاد شده‌اند.

این پایگاه‌ه‌ها عبارتند از:

۱ـ پایگاه "النصر" یا "ویکتوری" که در داخل مرزهای فرودگاه بین‌المللی بغداد واقع شده و برای فرماندهی، کنترل، تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌شود.

۲ـ پایگاه هوایی "بلد" که بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در عراق است و در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد واقع شده است.

۳ـ پایگاه "عین الأسد" که دومین پایگاه هوایی بزرگ در عراق است و در منطقه "البغدادی" در استان الانبار و در نزدیکی رود فرات ایجاد شده است.

۴ـ پایگاه "التاجی" که در ۲۵ کیلومتری شمال بغداد واقع شده و شباهت زیادی به پایگاه بلد دارد.

۵ـ پایگاه "الحبانیه" یا "التقدم" که در مرز دو شهر "فلوجه" و "الرمادی" بنا شده و شامل چند دانشکده نظامی برای آموزش نظامی و همچنین مقرهایی برای کنترل و تسلط است.

۶ـ پایگاه هوایی "القیاره" که در استان نینوا و در ۳۰۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده و در حال حاضر مرکز فرماندهی عملیات مشترک نبرد "قادمون یا نینوی" (نینوا ما می‌آییم) است.

۷ـ پایگاه کرکوک یا "رینج".

۸ـ پایگاه اربیل که اخیرا و به منظور مقابله با داعش با کمک ریاست اقلیم کردستان عراق ایجاد شد.

این در حالی است که فرحان محمد الدلیمی، عضو شورای الانبار نیز پیشتر اعلام کرده بود که ارتش آمریکا برای خود دو پایگاه جدید را در این استان واقع در غرب عراق ایجاد کرده است. الدلیمی حدود دو ماه پیش گفته بود که پایگاه اول در شمال بخش "الرمانة" از توابع منطقه القائم و در ۳۶۰ کیلومتری غرب الرمادی واقع شده و پایگاه دوم نیز در شرق شهر "الرطبة" واقع در ۳۱۰ کیلومتری غرب الرمادی و در ۱۰۰ کیلومتری مرزهای سوریه تأسیس شده است.

همچنین آمریکا قصد دارد تا دو پایگاه دیگر را برای نیروهای "عملیات ویژه" خود در منطقه "عکاز" در نزدیکی شهر مرزی "القائم" و منطقه "الحمیرة" در نزدیکی الرمادی تاسیس کند.

52311

کد خبر 1229205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =