آینده روشن پیوند کلیه با آزمایش موفق رشد این ارگان در موش

ایرنا نوشت: دانشمندان ژاپنی روز چهارشنبه اعلام کرده اند که مرحله نخست آزمایش رشد کلیه با استفاده از سلول های بنیادی موش در جنین این حیوان را با موفقیت انجام داده اند و در صدد استفاده از این تکنیک برای رشد کلیه در بدن انسان هستند.

محققان هشدار داده اند که این تنها نخستین مرحله آزمایشات مورد نظر است که با موفقیت انجام شده است و پیش از انجام این آزمایش بر روی بدن انسان با موانع جدی فنی و مسائل اخلاقی پیچیده مواجه خواهیم شد.
این تحقیق که روز چهارشنبه در مجله ارتباطات طبی منتشر شد با یافتن و پرورش یک میزبان مناب برای رشد کلیه ها آغاز شد. این تکنیک پیشتر نیز بر روی موش به منظور رشد پانکراس استفاده شده بود، اما مطالعات جدید می تواند مشکل کمبود اهدای کلیه را برای مبتلایان به بیماری کلیوی فراهم کند.
محققان دریافته اند که سلول های بنیادی موش، کلیه های فعالی را در موش ها به وجود میاورند. اما زمانی که همین سلول های بنیادی به جنین موش تزریق شد چنین نتیجه ای حاصل نشد.
«ماسومی هیرابایاشی» استادیار دانشکده علوم فیزیولوژی دانشگاه ژاپن که مسئول نظارت بر این مطالعه است، می گوید: سلول های بنیادی موش به راحتی به دو نوع اصلی از سلول های مورد نیاز برای تشکیل کلیه تقسیم نشده اند بلکه سلول های بنیادی موش به طور موثری تمایز پیدا می کنند و ساختار ابتدایی کلیه را تشکیل می دهند.
وی افزود: دلیل این تفاوت هنوز کاملا مشخص نیست، اما محققان معتقدند که 'نشانه های زیست محیطی' بدن موش ها بیش از سلول های بنیادی بر این موضوع تاثیر می گذارد.
ژاپن تایمز نوشت، اگر این آزمایش ها به طور کامل موفقیت آمیز باشد، محققان آزمایش های بیشتری برای سلول های ترکیب شده انجام خواهند داد و برای انتقال این سلول از بدن موجود میزبان به دیگر حیوانات آزمایش خواهند کرد و در نهایت این تلاش ها می تواند منجر به رشد این اندام در بدن انسان شوند.
البته رشد کلیه در یک میزبان از گونه های دیگر می تواند منجر به 'آلودگی' ارگان با سلول های میزبان (حیوانات) شود.
خوک ها معمولا بهترین میزبان برای احیای ارگان انسانی هستند اما زمان رشد جنین خوک تنها 25 هفته است بر خلاف جنین انسان که 40 هفته نیاز به رشد دارد؛ بدین معنی که این گونه، ممکن است برای رشد اندام در جنین ها مناسب نباشد.
«هیرابایاشی» می گوید امیدوار است که در طول عمر خود شاهد رشد اندام انسانی در بدن حیوانات میزبان باشد.

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1229631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =