برخی از مشهورترین آثار سالوادور دالی در موزه​ای جدید به نمایش گذاشته شد،این موزه در ایالت فلوریدا قرار دارد.

به گزارش خبرآنلاین، موزه دالی که نمایانگر سبک سوررئال این هنرمند است سه‌شنبه بطور رسمی افتتاح شد. روبان افتتاحیه این نمایشگاه در سن پترزبورگ (با دومین شهر بزرگ روسیه اشتباه نشود) را دختر پادشاه اسپانیا برید.

خورخه دزکالر، سفیر اسپانیا در آمریکا در مراسم افتتاحیه گفت: «امروز روزی بزرگ برای دنیای هنر است.» این ساختمان جدید خانه بزرگترین مجموعه از آثار دالی خارج از مرزهای اسپانیا است و شامل 96 تابلو رنگ روغن و بیش از دو هزار و 200 قطعه اثر هنری است. ساختمان قبلی موزه در سال 1982 از انبار به موزه بدل شده بود. اندازه ساختمان جدید دو برابر ساختمان قبلی است.

از میان آثار مهم این موزه می‌توان به «تجزیه پیوستگی خاطره»، «کشف آمریکا توسط کریستف کلمبوس»، «پرتره آبراهام لینکلن»، «بابا لنگ دراز در غروب--امید»، «تخم مرغ روی ظرفی بدون سطح» و «پرتره برادر مرده من» اشار کرد.

هنک هاین، مدیر موزه در بروشور راهنمای موزه نوشته است: «آثاری از تمامی دوره‌های کاری دالی در اینجا دیده می‌شود، از نقاشی‌هایش تا آثارش روی کاغذ، اشیاء و در سینما. این مجموعه را نمی‌توان جایی دیگر دید.»

آثار این مجموعه را ای. رینولدز و النور مورس اهل کلیولند اوهایو از سال 1942 به بعد جمع‌آوری کرده‌اند. سال 1980 این زوج به دنبال محلی برای برپایی موزه بودند و مقامات شهر سن‌پترزبورگ با آنها به توافق رسیدند. این نمایشگاه دو سال بعد افتتاح شد. رینولدز سال 2000 درگذشت و همسرش نیز جولای گذشته فوت کرد.

چندین سال بود که مسئولان موزه به فکر ساختمانی بزرگتر برای موزه به منظور محافظت از آثار در برابر گردباد بودند. بالاخره سال 2008 این اتفاق رخ داد و آنها توانستند محلی برای این کار پیدا کنند. محل جدید حدود 8 خیابان با محل قدیمی فاصله دارد. بودجه این ساختمان را افراد هنردوست و مقامات فدرال، ایالتی و محلی جمع‌آوری کردند.

مشخصه اصلی این ساختمان گنبدی در ارتفاع 22 متر و نیمی ورودی موزه است که «آینه راز» نام دارد و شامل هزار و 62 قطعه آینه مثلث شکل است که هیچکدام شبیه دیگری نیست. این گنبد موجب می‌شود نور طبیعی به درون موزه بتابد و تصویری زیبا از بیرون دارد. گنبد «آینه راز» شبیه گنبد موزه آثار دالی در فیگورس اسپانیا است.

برای ادای احترام به علاقه دالی به راه پله‌های پیچ در پیچ، پلکان پیچ در پیچی به طول 18 متر در موزه وجود دارد که طبقه اول را به طبقه سوم وصل می‌کند و شبیه پلکان دی.ان.ای. است. ورودی این موزه «آوانگارد» نام دارد و یک هزارتو است. روی زمین ورودی این موزه چهار هزار و 500 عدد سنگ ریخته شده که همگی هدیه روستای کاداکس، محل بزرگ شدن دالی در اسپانیا به موزه است.

در طبقه سوم این موزه نسخه بزرگ شده 96 تابلو نقاشی به دیوار است. این موزه کتابخانه، سالن نمایش، کادو فروشی، اتاق نشست و قهوه‌خانه نیز دارد. موزه دالی می‌تواند روزانه پذیرای چهار تا پنج هزار نفر باشد.هزینه ساخت این موزه 36 میلیون دلار بوده​است.

سالوادور دالی که سال 1989 در سن 85 سالگی درگذشت یکی از مهم‌ترین هنرمندان قرن بیستم و از پیش‌گامان مکتب سوررئالیسم بود.

رویترز / 12 ژانویه / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

52141

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 123030

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =