دکتر حسین باهر، استاد دانشگاه شهید بهشتی در مطلبی روی آوردن جوانان به زندگی مجردی و دوری از ازدواج را زیان آور خوانده است.

دکتر باهر نوشته است : روی آوردن جوانان به زندگی مجردی در 6 کلانشهر تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز به 30 درصد رسیده است و غم انگیزتر آنکه روز به روز دختران جوان تعداد بیشتری از این جامعه آماری را تشکیل می دهند. گرایش به جامعه‌گریزی، تنوع‌طلبی جوانان، مسئولیت‌گریزی، ترس از طلاق و شکست در زندگی آینده، ترس از خیانت همسر، رواج مردسالاری و زن‌سالاری و رقابت بین آنها، مهمترین دلایل اجتماعی هستند که تمایل جوانان را به ازدواج کاهش می‌دهند.

وی درباره تاثیر ماهواره بر این امر عنوان کرده است :
در گذشته دیر ازدواج کردن امر ناپسندی بود اما امروزه این موضوع به یک امر بسیار عادی در جامعه تبدیل شده است.که متاسفانه پخش فیلم‌های مختلف در برنامه‌های ماهواره‌ای موجب الگوبرداری جوانان از فرهنگ غرب شده است و در اثر گرایش جوانان به این فرهنگ، زندگی مجردی و بی‌میلی به ازدواج در جامعه رشد می‌یابد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرده است : با اینکه بنده بنیانگذار ازدواج دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی بودم اما هم‌اکنون می‌بینم انگیزه جوانان از این ازدواج‌ها بیشتر از روی هوس، احساس و دریافت وام یا هدایا از سوی سازمان‌ها است. ازدواج دانشجویی باید با انجام مشاوره و اجازه خانواده‌ها صورت گیرد و تمام امکانات لازم از قبیل خوابگاه و شغل مناسب برای این جوانان پس از اتمام تحصیلات تأمین شود.

وی درباره اثرات منفی ازدواج دیر نوشته است:
دیر ازدواج کردن می تواند بر فرد تاثیرات بدی داشته باشد. عدم مسئولیت پذیری و بی‌توجهی به آن در سایر زمینه‌های زندگی، انحراف جسمی و جنسی جهت ارضای غرایز نفسانی، هدر رفتن سنین جوانی و طراوت، بدخلقی در زندگی به دلیل عدم ارضای نیازهای فرد، فریب آسان دختران در سنین بالا با وعده دروغین ازدواج توسط پسرها، دلنگرانی‌ پدر و مادرها از دیر ازدواج کردن فرزندان و پناه بردن به مصرف مواد مخدر، از مهمترین آسیب‌های ازدواج دیرهنگام است.

دکتر باهر در ادامه پیشنهاد هایی برای کمک به تسریع ازدواج جوانان ارائه کرده است.

متن کامل این مطلب را اینجا بخوانید.

کد خبر 123160

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید US ۱۱:۰۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۴
  1 0
  خسته شدیم از شما راه و بیراه به ماهواره گیر میدید اخه با چه زبانی به شما بگوییم که بی کا ری م م م !!! خودمون هم سربار خانواده ایم؟؟؟؟؟؟
 • سلام IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۴
  0 1
  خوشحالم که توی این کشور یک نفر جرات کرده در مورد مسائل که امار منفی دارن صحبت کنه حتما ایشون یا دل شیر دارن یا یه کسیه که پشتت سفته خلاصه خوشحال شدم یکی پیدا شد درد جوونا رو بگه
 • محمد IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۵
  1 0
  اشتباه نکنید تولیدات سیمای جمهوری اسلامی را می بینند و وازدیدن سوژه های تکراری و نخ نما مجرد می مانند
 • صبا IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۵
  1 0
  این دلایلی که شما گفتید یک صدم دلایل ازدواج نکردن جونها هم نیست شما از مرحله خیلی پرتی . مثلا یه دختر برای ازدواج یه مبلغی در حدود (البته کم کم) بیست میلیون تومن پول نیاز داره از کجا بیاره . خودش هم بخواد ازدواجش ساده باشه طرف مقابل نمی خواد .
 • بدون نام IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶
  1 0
  ما نه کار داریم نه هیچی؟ ماهواره نیگا نکنیم با این وضع بهمون زن میدن؟
 • احسان IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
  1 0
  بابا جان بیکاریم . بی پولیم . سر باریم و از بس بیکاریم اینقد به ماهواره نگا کردیم که همه ی برنامه های اونم واسمون تکراری شده . چیز جدید ندارید ما نگا کنیم حال کنیم؟؟؟؟؟؟؟
 • حسین IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
  1 0
  آخه مجردی چه ربطی به ماهواره داره!!!مشکل جوانان بیکاری این مملکته...اول فکر کنید بعد قضاوت کنید!!!
 • حامد US ۱۱:۵۸ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۲
  2 0
  استاد توهم!!! سربازی را بردار! شغل هم ایجاد کن! بعد ببین ماهواره و مردم مقصر هستند یا دولتمردان؟!