حمید سوریان: بازیکنان تیم‌ملی به خاطر پاداش‌ها تقصیری ندارند

پرافتخارترین فرنگی‌کار تاریخ کشتی ایران به خبرورزشی گفت: به نظر من ادبیات بهداد تند بود ولی با این وجود در واقعیت ماجرا تغییری به وجود نمی‌آید.

حمید سوریان یک قهرمان واقعی است که نامش خاطرات بسیار خوبی را برای ما تداعی می‌کند. او بهترین کشتی‌گیر تمام ادوار تاریخ ایران است. ۶ مدال طلای جهانی دارد و در سال ۲۰۱۲ هم قهرمان المپیک لندن شد. اخیراً و بعد از شکست ایران در جام ملت‌های امارات، برنامه ۹۰ کلیپی پخش کرد از باخت تیم ملی برابر ژاپن و در لابه‌لای تصاویر، لحظه شکست سوریان در المپیک ریو و مقابل حریف ژاپنی را نشان داد. بعد از این اتفاق کشتی‌گیران و چهره‌های غیرفوتبالی به دفاع از حمید پرداختند و عادل و ۹۰ را شماتت کردند. به همین بهانه گفت‌وگویی با حمید سوریان داشتیم. سوریان باز هم از عادل دفاع می‌کند... 
*آقای سوریان بعد از ویدئویی که برنامه ۹۰ از شکست ایران در جام ملت‌ها پخش کرد، لحظه شکست شما را هم در المپیک ریو مقابل حریف ژاپنی نشان داد. این ویدئو بازخورد زیادی داشت و کشتی‌گیران زیادی از شما حمایت کردند. خودتان توضیح می‌دهید که دلخور شدید یا نه؟
نه باعث دلخوری من نشد. ولی در ابتدا باید از اینکه خانواده کشتی آن‌طور از من حمایت کردند، تشکر کنم. کلاً ممنون خانواده ورزش هستم. وقتی این تصاویر پخش شد برای خانواده کشتی خوشایند نبود. بازخورد آن هم عکس‌العملی بود که از خودشان نشان دادند. من واقعاً از تمام آن‌ها ممنون هستم، چون محبت، اتحاد، همدلی و همبستگی بین خانواده ورزش وجود دارد. راستش به شخصه از اتفاقی که افتاد، ناراحت نشدم، چون به هر حال جزو کارنامه ورزشی من به حساب می‌آید. اینکه برنامه ۹۰ تصویرش را پخش کرد... باعث ناراحتی‌ام نشد. نهایتاً احساس می‌کنم امروز باید بیشتر از گذشته کنار هم باشیم. چه خانواده ورزش و چه کل جامعه ما نیاز به اتحاد و همدلی بیشتری دارد. ورزش، فوتبال و منهای فوتبال ندارد. به هر حال فوتبال هم ورزشی است که از آن به عنوان صنعت یاد می‌شود و این روزها هم ببیننده زیاد دارد. ما هم خودمان دوستدار و طرفدار فوتبال هستیم. امیدوارم، اما بتوانیم همه کنار هم اتحاد داشته باشیم. 
*در برنامه دوشنبه شب هم عادل دوباره درباره این ماجرا توضیح داد. برنامه را دیدی؟
به صورت زنده نه ولی در صفحات اجتماعی دیدم. 
*نظر خاصی ندارید؟ 
من که به عادل فردوسی‌پور ارادت دارم. 
*ظاهراً بعد از همان برنامه، اول به شما زنگ زده بود. 
آقاعادل که همیشه به من محبت داشته است. در المپیک لندن هم تشریف داشتند و با هم جشن قهرمانی را گرفتیم. بالاخره یک دوستی دیرینه بین ما وجود داشته است. من به ایشان ارادت خاصی دارم. آقا عادل هم همیشه به من محبت داشته است. او در آن برنامه واقعاً قصد و غرضی نداشت. ما هم باید بپذیریم دیگر شکست جزئی از ورزش است. من همه خاطرات دوران ورزشی‌ام را دوست دارم، بالاخره چه روزهایی که تلاش کردم و برنده شدم و چه روزهایی که نتیجه نگرفتم و شکست خوردم. این را می‌دانم که هیچ‌وقت در دوران ورزشی‌ام کم‌کاری نکردم. به خاطر بردها و حتی شکست‌ها خدا را شاکرم. 
*سر ماجرای پاداش بازیکنان تیم ملی در جام ملت‌ها بحث‌هایی پیش آمد و بهداد سلیمی اولین کسی بود که به آن واکنش تندی نشان داد. نظر شما درباره این اتفاق چیست؟ 
به نظر من ادبیات بهداد تند بود ولی با این وجود در واقعیت ماجرا تغییری به وجود نمی‌آید. بچه‌ها بابت پاداش فوتبالی‌ها ناراحت نیستند. بازیکنان تیم ملی فوتبال هم تقصیری ندارند. انتهای ماجرا حقی است که واقعاً به خاطرش تلاش کرده‌اند و زحمت کشیده‌اند و طبیعتاً پرداخت می‌شود. دغدغه بهداد سلیمی این است که چرا منهای فوتبال و قهرمان‌هایی که در آوردگاه‌های مهم و بزرگ مثل المپیک افتخارآفرینی کرده‌اند، مورد توجه قرار نمی‌گیرند. صحبت آن‌ها این است که چرا متولی ورزش و در رأس آن وزارت ورزش این نگاه حمایتی و نگاه درستی که نسبت به فوتبال دارند، به رشته‌های دیگر ندارند. ما دو گود داریم. یکی ورزش قهرمانی و یکی ورزش حرفه‌ای. ورزش حرفه‌ای که شخص از آن امرار معاش می‌کند و این ورزش درآمدزا هم هست. ورزش قهرمانی، اما برای کسب افتخار است و درآمدی ندارد و طبیعتاً متولیان ورزش باید به آن‌ها توجه بیشتری کنند. 
*شاید اظهارات مسئولان وزارت ورزش درست نبود چراکه بعد اعتراف کردند این پولی است که خود فوتبال از قبال صعود به جام جهانی به دست آورده است. 
به نظر من موضوعات این چنینی زیبنده و قشنگ نیست. مطرح شدن آن هم به نظر من کار درستی نیست. از این جهت که به هر حال جایگاه و ارزش قهرمانان ورزشی بالاتر از مسائل مالی است. باید مسئولان به این مسائل رسیدگی کنند و به عنوان وظیفه آن را انجام دهند نه اینکه حالا در مطبوعات مطرح شود. وقتی چنین بحث‌هایی مطرح می‌شود، قطعاً بزرگترهای ورزش باید ورود کنند. تا جایی که من در عرصه ورزش بودم و دیدم همیشه وقتی اختلاف سلیقه‌ای مطرح می‌شد، بزرگترها ورود می‌کردند تا مشکل حل شود. بالاخره وزارت ورزش به عنوان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیرنده اول و آخر ورزش باید درباره مسائل اینچنینی بهترین تصمیم را بگیرد. 
*بازی‌های جام ملت‌ها را چقدر دنبال می‌کردید؟
مگر می‌شود دنبال نکرده باشم؟ تیم ملی کشورم است... 
*با فوتبالیست‌ها هم ظاهراً رابطه خوبی دارید. درست است؟ 
من زیاد در صفحات مجازی و اجتماعی فعال نبودم ولی در مسابقات جام جهانی برای بچه‌ها پست‌هایی می‌گذاشتم و پیگیر بازی‌هایشان بودم. به قول معروف کنار مردم ما هم برای تیم ملی کف و سوت می‌زدیم و هورا می‌کشیدیم. با بچه‌ها هم ارتباطم خوب است. من به بزرگان این رشته از جمله علی‌آقا پروین، آقای دایی، آقای کریمی و امثالهم ارادت ویژه‌ای دارم. رابطه خوبی هم با بچه‌های جوان تیم ملی دارم. به هر حال جوان هستند و واقعاً تلاش می‌کنند. من هم به عنوان یک بازنشسته پیگیر کارشان هستم و با آن‌ها ارتباط دارم. 
*نظرتان درباره عملکرد ایران در جام ملت‌ها چیست؟ 
دیگر بضاعت ما همین بود. بپذیریم که باید روی فوتبال پایه بیشتر کار کنیم. باید کار بلندمدت انجام دهیم. باید برنامه‌ریزی کنیم تا پایان کارمان این نباشد. نزدیک به نیم قرن است که ما نتوانسته‌ایم قهرمان آسیا شویم. با اینکه شایستگی و لیاقتش را داریم و پتانسیلش هم در کشور هست، به قهرمانی نرسیده‌ایم. شما قطر را دیدید. با اختلاف تیم‌های قوی را برد و قهرمان شد. ما هم این همه پتانسیل داریم. وقتی آن‌ها توانسته‌اند با برنامه‌ریزی برای اولین بار قهرمان شوند، ما با این سابقه اگر برنامه‌ریزی کنیم، می‌توانیم به قهرمانی رقابت‌ها دست پیدا کنیم.

43255

کد خبر 1232140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
    0 4
    درود بر پهلوان دوست داشتنی و تکرار نشدنی حمید سوریان