پلیس یارانه ای سالهاست تشکیل شده و جرایم یارانه ای نیز دادسرای ویژه ای دارند. با این حال، رئیس پلیس کشور گفته از این هفته، پلیس مجازی در اینترنت، فعالیت خود را بیشتر خواهد کرد.

فرمانده پلیس کشور می گوید از این هفته، پلیس اینترنتی، فعالیت خود را به صورت گسترده تر آغاز خواهد کرد که شامل گشت زنی در اینترنت هم می شود. ولی برخی از مقامات پلیس می گویند این کار از ابتدای دهه 80 انجام می شده و تاکنون پرونده های زیادی از جرایم یارانه ای که قسمتی از آنها نیز در محیط اینترنتی ارتکاب یافته، در دادسرای ویژه ای تحت تعقیب قرار گرفته است. با این وجود، هشدارهای اخیر رئیس پلیس ایران به مجرمان سایبر، در دنباله هشدارهای وزیر اطلاعات ارزیابی می شود که از اشراف نیروهای این نهاد بر محیط اینترنتی و جرایم امنیتی مرتبط با اینترنت گفته بود. در جدول زیر برخی از اظهار نظرها درباره پلیس اینترنتی و جرایمی که در این رابطه وجود دارد، جمع آوری شده است.

نام

عنوان/سمت

خلاصه اظهارات

اسماعیل احمدی مقدم

فرمانده نیروی انتظامی

در حال حاضر با نوع جدیدی از تروریسم در فضای مجازی روبه‌رو هستیم. در فضای مجازی تروریست استخدام، نقشه عملیاتی طراحی و حتی از طریق اینترنت پروژه تروریستی تأمین مالی می‌شود. امروزه، توسعه فضای مجازی، حریم خصوصی را به‌شدت مورد تعرض قرار داده است؛ در بسیاری از موارد قوانین متناسب با تهدیدهای جدید نیست و در حوزه مجازی قوانین کارآمد نیستند، همچنین در دفاع از حریم خصوصی قوانین دچار نقایص بسیاری است که نیازمند به‌روزرسانی است. به خاطر همین، علاوه بر مواد‌مخدر، مرز، ترافیک، اشراف اطلاعاتی، حل مسائل اجتماعی و امنیتی، فضای مجازی نیز از موضوعات مهمی است که باید در صدر اولویت‌های نیروی انتظامی قرار گیرند. پس از مصوبه هیئت دولت به نیروی انتظامی ما ماموریت خود را آغاز کرده و همکاران ما کار بررسی فضای مجازی را شروع کردند. در این حوزه جرایم زیادی از جمله مداخله در حریم خصوصی مردم با وسعت بسیار زیاد می‌تواند رخ دهد که می‌طلبد نیروی انتظامی فعالیت بسیاری در این راستا انجام دهد. ما اگر در این فضا تاخیر کنیم خسارات بسیاری برای کشور به همراه خواهد داشت.

 

محمدرامین مهدوی کیا

مدیر اماکن عمومی خراسان جنوبی

همان‌طور که در فضای واقعی، پلیس دست به گشت‌زنی زده، همین کار را در اینترنت هم دنبال می‌کنیم و همان قواعد را دنبال می‌کنیم. یعنی همان‌طور که واقعی گشت زنی می‌کنیم و خانه مردم را نمی‌گردیم، در حوزه رایانه و اینترنت نیز بیشتر توجهمان به بخش‌های آشکار است؛ مثل سایت‌هایی که مطالبی نوشته‌اند. در گشت‌های مجازی اگر به موردی بر بخوریم که قرار است جرم شکل بگیرد باید وارد عمل شویم یا در محیط‌هایی مانند تالارهای گفت‌وگو و چت، پلیس مجازی وارد شده و گشت‌زنی می‌کند. ممکن است گزارش‌هایی دریافت شود که مثلاً در فلان سایت مطالبی وجود دارد و در فلان تالار این صحبت‌هاست که پلیس وارد خواهد شد.

بهمن کارگر

رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی

امروز فضاهای مجازی به کانال تهاجم فرهنگی علیه کشورها تبدیل شده و باید در شناخت این بخش اطلاع‌رسانی به مردم بیشتر شود.با این جرایم قاطعانه برخورد خواهیم کرد و پلیس فضای مجازی برای مقابله با تهدیدهای نرم به زودی آغاز به کار می‌کند.اعلام می‌کنم که نیروی انتظامی به هیچ وجه در برخورد با مفاسد اجتماعی کوتاه نمی‌آید. تنها ممکن است روش و ابزار برخورد تغییر کند، ولی اصل برخورد تغییر نمی‌کند.هم‌اکنون در کشور با مسئله تهدید نرم مواجه هستیم و برخورد با این نوع تهدید، ابرازمحور نیست.دشمن در تهدید نرم، ارزش‌ها و باورهای جامعه را خدشه‌دار می‌کند. امروز مردم به امنیت نیاز دارند و در جامعه‌ای که امنیت وجود نداشته باشد یک خلاء احساس می‌شود.با توجه به این که دشمن در جنگ نرم به وسیله ابزارهای مجازی به دل خانواده‌ها رسوخ کرده، لازم است نیروی انتظامی نیز به فضای مجازی وارد شده و مقدماتش در نیروی انتظامی فراهم شود

پرویز رحمتی

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

حوزه‌های محیط سایبر با مسائل و مشکلات زیادی مواجهیم پیشنهاد می‌شود کارگروه مبارزه با این جرایم با حضور نمایندگان دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای، پلیس ناجا، سازمان تنظیم مقررات، سازمان نظام صنفی و نهادهای امنیتی و نظارتی تشکیل شود تا نحوه رسیدگی به جرایم و راهکارهای پیشگیری از جرایم در فضای مجازی را ارزیابی کنیم. این کارگروه می‌تواند راهکارهای موثری در زمینه برخورد با جرایم رایانه‌ای ارائه دهد.

رضا جعفری

سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای

برای سایت‌هایی که به صورت باندی مرتکب جرایم سازمان یافته شوند، مرکز جرایم سایبری را راه‌اندازی کردیم تا در این زمینه اعمال نظر کنند. در مورد انتشار اطلاعات شخصی افراد، چنین پرونده‌هایی در پلیس امنیت رسیدگی می‌شود و به محض این‌که فردی از این قدامات متضرر شود و یا در گشت‌های اینترنتی متوجه این موارد شویم، از طریق آی.پی‌هایی که در اختیار است، شناسایی و پیگیری می‌شود. اگر متهم در داخل کشور باشد، دستگیر می‌شود و اگر در خارج کشور باشد، با کشورهایی که طبق معاهدات بین‌المللی همکاری داریم، اقدام به برگرداندن متهمان می‌کنیم.

روزنامه یهودی "لوما گازین د یسرائیل"

وابسته به یکی از جناحهای منتقد در فلسطین اشغالی

فیس‌بوک یک سایت استخباراتی اسراییلی است که برای جذب مزدور و جاسوس به نفع اسراییل ماموریت دارد. این سایت توسط دستگاه جاسوسی موساد و سیای امریکا با هدف جاسوسی در کشورهای هدف راه اندازی شده است.

 42/133

کد خبر 123252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۵
  0 0
  واقعا برای سایتی خبری با این وسعت جای تاسف و تعجب است که فرق بین یارانه و رایانه نمیتواند تشخیص دهد و هر کلمه را در جای خود به کار بردپس همان کلمه کامپیوتر را بکار برید و مردم را دچار سر در گمی نفرمایید
 • بدون نام IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶
  0 0
  رایانه نه یارانه