۰ نفر
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
کاهش ۴۵ درصدی صادرات نفت به هند  

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: واردات نفت هند از ایران ۴۵ درصد در ژانویه کاهش یافت و به ۲۷۰۵۰۰ بشکه در روز رسید. 

واردات نفت هند از ایران ۴۵ درصد در ژانویه کاهش یافت و به ۲۷۰۵۰۰ بشکه در روز رسید. این مقدار کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه ای بود که برای این ماه پیش بینی کرده بودند. برخی محموله‌ها تاخیر داشتند.

آمریکا در ماه نوامبر تحریم هایی علیه ایران با هدف فلج کردن اقتصاد وابسته به نفت این کشور اعمال کرد. ولی یک معافیت ۶ ماهه به هشت کشور از جمله هند داد تا نفت ایران را وارد کنند . 
هند می‌توانست تا ۱.۲۵ میلیون بشکه نفت در ماه معادل ۳۰۰ هزار بشکه در روز وارد کند. واردات ماه ژانویه از ایران ۱۰.۴ درصد کمتر از ماه دسامبر بود . 

صادرات نفت به هند


ایران هفتمین عرضه کننده بزرگ نفت به هند در ژانویه بود، درحالیکه در دسامبر رتبه ششم را داشت و سال گذشته سومین عرضه کننده نفت به هند بود. سهم ماه گذشته تهران در واردات نفت هند، از ۱۰ درصد سال گذشته به ۶ درصد کاهش یافت .
در ۱۰ ماهه سال مالی جاری که از آوریل شروع شد، واردات هند از ایران ۱۴.۵ درصد رشد کرد و به ۵۰۷ هزار بشکه در روز رسیده بود چون پالایشگاه‌های هند پیش از آغاز تحریم های ایران، خرید نفت از این کشور را به خاطر تخفیف هایی که تهران داده بود بالا بردند . 
ایران امیدوار بود در ۱۹-۲۰۱۸ بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت به هند بفروشد و برای تقویت فروش به این کشور، کشتیرانی رایگان و یک دوره اعتباری طولانی را پیشنهاد داده بود . 
پالایشگاه‌های هیندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم، شرکت پالایشگاهی مانگالور و شرکت نفت هند در مارس هم به اندازه فوریه نفت می خرند . 
شرکت نفت ملی هند در فوریه ۵ میلیون بشکه نفت سفارش داد، پالایشگاه مانگالور ۲ میلیون بشکه و هیندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم هر کدام یک میلیون بشکه نفت سفارش دادند . 
طی سال مالی قبلی که در ۳۱ مارس ۲۰۱۸ پایان یافت، پالایشگاه‌های هند بخاطر نزاع بر سر اعطای حق توسعه یک میدان گازی بزرگ، خرید از ایران را کاهش داده بودند . 
واردات نفت هند از ایران در سال مالی جاری بیشتر از ۴۵۰ هزار بشکه در روز یا ۲۲.۶ میلیون تنی خواهد بود که در سال مالی گذشته وارد شده بود . 
واردات کل هند در ژانویه حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز بود یعنی حدود ۱۰.۴ درصد کاهش نسبت به سال قبل . 

۱۷۲۲۴

کد خبر 1232523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =