از هشدار نظامی ظریف تا هشدار به جهان درباره جنگی خطرناک

کنفرانس مونیخ در حالی آغاز به کار خود کرد که نظریه پردازان روابط بین الملل هشدار جنگی خانمان سوز تر از جنگ سرد را داده اند. کنفرانس امنیتی مونیخ امسال نیز تهدید جدی خود را یکجانبه گرایی آمریکا اعلام کرده است.

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ روز گذشته وارد آلمان شد.(اینجا)

در برنامه سفر وزیر امور خارجه کشورمان آمده است که او علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس مهم بین المللی با مقامات و شخصیت های حاضر در این نشست دیدار و گفتگو خواهد کرد. که برخی دیدارهای دیپلماتیک در حاشیه این نشست انجام شده است.

سردار دیپلماسی در حالی وارد مونیخ شد که دشمنان ایران در ورشو به دور هم جمع شده بودند(اینجا). و حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در راستای صلح و ثبات منطقه در سوچی روسیه به سر می برد.(اینجا)

کنفرانس امنیتی مونیخ چیست؟

این کنفرانس همه ساله از 15 تا 17 فوریه (26 تا 28 بهمن ماه) در شهر مونیخ آلمان و با حضور مقامات کشورهای مختلف برگزار می‌شود. بیش از یکصد تن از مقامات و شخصیت های سیاسی، امنیتی و بین المللی اعم از روسای کشورها، وزرای خارجه، دفاع و برخی مقامات سازمان های بین المللی در نشست امسال حضور دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان سال گذشته هم در این نشست حضور یافت و در حاشیه آن با مقامات کشورهای مختلف دیدار و رایزنی کرد.

ظریف در نشست سال گذشته کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: با شکست قلمرو داعش، تهدید افراط گرایی از بین نرفته است.

وی همچنین با دفاع از توافق هسته ای یادآور شد: منطقه ما نیازمند یک ساختار امنیتی منطقه ای جدید است. برای ساختن یک منطقه قوی باید واقع بین باشیم و تفاوت ها را بپذیریم. ما نیازمند حرکت از شکل بندی های امنیت جمعی ائتلافی به سمت مفاهیم در بر گیرنده مانند 'شبکه سازی امنیتی' هستیم که یک رویکرد 'غیر حاصل جمع صفر' است.

توافق هسته ای نمونه ای چنین تفکر غیر حاصل جمع صفری بود. به رسمیت شناختن تفاوتها و در عین حال شناسایی یک هدف مشترک و حفظ احترام برای منافع همه طرف ها هدایتگر مذاکرات دشوار منتهی به توافق هسته ای بود.

کنفرانس مونیخ سال گذشته در بحبوحه اتهامات و ادعاهای دولت دونالد ترامپ علیه توافق هسته ای با ایران، به صحنه دفاع اروپا و روسیه از برجام در برابر آمریکا تبدیل شد.

«ارنست مونیز» وزیر انرژی دولت باراک اوباما در حضور «جان سولیوان» معاون وزارت خارجه دولت ترامپ با دفاع از برجام گفت: نقصی در برجام وجود ندارد که بخواهید اصلاحش کنید.

در گزارش سالانه این کنفرانس که پیش از آغاز نشست جاری متنتشر شد ضمن انتقاد از مواضع دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال ایران، خروج کاخ سفید از برجام و آغاز تحریم ها علیه ایران فاقد اثرات مدنظر واشنگتن اعلام شده است.

 پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور و مشارکت 35 رییس دولت و 50 وزیر خارجه و همچنین 30 وزیر دفاع برگزار می‌شود.

کنفرانس دفاعی و امنیتی مونیخ از سال 1963 تا کنون هر سال در شهر مونیخ آلمان برگزار شده است و هدف کنفرانس گفت وگوی مسوولان و روسای سیاسی، اقتصادی، علمی و نظامی سراسر جهان درباره حفظ صلح و برقراری امنیت است.

بنابراین روز جمعه در هتل بایریشرهوف مونیخ با حضور جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این کنفرانس آغاز به کار کرد.

وزیر خارجه آلمان نیز در آغاز این کنفرانس به اظهارات مایک پنس معاون ترامپ در نشست ضدایرانی ورشو واکنش نشان داد و صراحتا در این کنفرانس امنیتی و بین المللی اعلام کرد که آلمان در برجام می ماند.(اینجا)

در جلسه روز جمعه همچنین 'اورسولا فان در لاین' وزیر دفاع آلمان در سخنانی با بیان اینکه 'ناتو بیش از یک اتحاد نظامی است و یک اتحاد سیاسی نیز به شمار می رود' افزود: ما بطور یکسان در کنار ضعیف ترین و قوی ترین متحدان می ایستیم.

وزیر دفاع آلمان در اشاره ای به اختلافات کشورهای اروپایی با دولت آمریکا در خصوص هزینه های نظامی گفت: ما به عنوان متحدان، با هم درخصوص گام های بعدی تصمیم می گیریم و این تنها راه تضمین اعتبار و مشروعیت ما است.

دیدارهای ظریف

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در این اجلاس بین المللی و امنیتی در مونیخ به سر می برد طبق برنامه ای که از سوی وزارت خارجه اعلام شد، در حاشیه این نشست قرار است با دیپلمات ها و مقامات دیگر کشورها دیدار کند در حاشیه روز جمعه نشست امنیتی مونیخ،  فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگوی وزارت امور خارجه، آخرین تحولات برجام و مسائل منطقه ای از محورهای گفت و گوی ظریف و موگرینی بوده است.(اینجا)

موگرینی همچنین در سخنرانی خود رد نشست امنیتی مونیخ به توافق اتمی ایران اشاره کرد و گفت: اگر ما نبودیم برجام مرده بود.(اینجا)


همچنین وزیر خارجه کره جنوبی صبح جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امورخارجه ایران دیدار و درباره روابط اقتصادی و شرایط منطقه ای و برجام تبادل نظر کرد.(اینجا)

 وزیر خارجه همچنین با دانکن لوئیس دیدار کرد. رئیس سازمان امنیت و اطلاعات استرالیا (ای‌اس‌آی‌او) ضمن ابراز خشنودی از ملاقات مجدد ظریف بر نقش مهم ایران در امنیت منطقه ای تاکید کرد و خواهان گسترش همکاری های امنیتی دوجانبه استرالیا و ایران شد.(اینجا)این دیدار با حواشی جالبی نیز همراه بود. (اینجا)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امروز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با مری رابینسون و اخضر ابراهیمی از گروه ریش سفیدان بین المللی (ELDERS) دیدار و گفت وگو کرد.(اینجا)


ظریف: جنگ با ایران، خودکشی خواهد بود

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه این اجلاس امنیتی نیز در روز جمعه  با شبکه خبری آمریکایی ان بی سی(NBC) ، مصاحبه کرد و به آمریکا و متحدانش هشدار داد که آغاز جنگ با ایران، به مثابه یک خودکشی خواهد بود.

براساس آنچه سایت اینترنتی شبکه NBC از این مصاحبه که در حاشیه نشست امنیتی مونیخ انجام شد، منتشر کرده است، ظریف گفته است همان کسانی که در سال 2003 جنگ عراق را راه انداختند، بدبنال راه انداختن جنگی با ایران هستند و این کار، خودکشی خواهد بود.

« نمی گویم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بلکه می گویم برخی افراد در دولت ترامپ در تلاش برای آغاز چنین جنگی هستند که برای آنها همانند خودکشی خواهد بود.»

ظریف همچنین هرگونه احتمال تجدید مذاکره در باره برجام را رد کرد.

احتمال خرابکاری آمریکا در برنامه موشکی ایران وجود دارد

براساس گزارش سایت ان بی سی ، وی در این مصاحبه درباره برنامه موشکی ایران و موفقیت آمیز نبودن دو مورد اخیر پرتاب ماهواره از سوی ایران گفت که ممکن است موفقیت آمیز نبودن پرتاب این ماهواره ها نتیجه خرابکاری احتمالی آمریکایی ها باشد اما هنوز در این باره مطمئن نیستیم.

ظریف در باره نشست ورشو هم گفت که این نشست یک شکست بزرگ بود و نشان داد که آمریکا در مواضع خود در قبال ایران، به شدت در انزوا قرار گرفته است.

کنفرانس ورشو شکست بزرگ برای آمریکا بود

وزیر امور خارجه ایران کنفرانس ورشو که با میزبانی آمریکا در پایتخت لهستان برگزار شد را «شکست بزرگ» دانست و آن را نشان انزوای کامل واشنگتن در جهان توصیف کرد.

ظریف در پاسخ به پرسش مجری ان بی سی درباره احتمال باز مذاکره توافق هسته ای گفت که هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد، چراکه برجام توافقی پیچیده و مذاکره شده در فرآیندی طولانی بود.

وی تصریح کرد: توافق هسته ای نتیجه 13 سال مذاکره بود، ما سند دوصفحه ای که رئیس جمهوری ترامپ با رهبر کره شمالی امضا کرد را تولید نکردیم، بلکه سندی 150 صفحه نوشتیم.

اشاره ظریف به توافق ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در دیدار خردادماه آنان در سنگاپور بود که انتقادهای وسیعی را به دلیل خلاصه و مبهم بودن برانگیخت.

وزیر امور خارجه ایران به توافق هایی که رئیس جمهوری آمریکا تاکنون از آنها خارج شده مثل پیمان موشک های هسته ای میان برد، توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی و توافق آب و هوایی پاریس اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها از هر چه نام ببری، خارج شده اند.

ظریف همچنین درباره اتهام هایی که برخی کشورهای اروپایی درباره ترور برخی افراد در خاک آن ها مطرح می کنند، ضمن رد اینگونه اتهامات تاکید کرد: وقتی به این ادعاها نگاه می کنید، آدرس دهی غلط را در همه جا می بینید.

وی با بیان اینکه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به معنای اعلام پیروزی کشورهای حامی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است، تصریح کرد: همه باختند، مردم سوریه باختند. اما بخش اعظم خونریزی ها پایان یافته و این دستاورد بزرگی است.

وزیر خارجه ایران خواستار حمایت آمریکا و دیگر کشورها از نشست سوچی درباره سوریه شده و این نشست را تنها راه کار صلح در سوریه دانست.

وی اظهار داشت: امیدوارم دیگر کشورهای جهان بفهمند که اگر ما در پایان دادن به این جنگ پیروز شویم، پیروزی ما (به معنای) شکست آنان نیست.
 

چه کسانی و با چه اهدافی در این کنفرانس شرکت می کنند؟

به گزارش ایرنا، در کنفرانس امسال مونیخ همانند سال های گذشته شمار زیادی از شخصیت ها و مقامات جهانی حضور خواهند داشت. 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان که سال گذشته در بحبوحه تلاش های سیاسی تشکیل دولت در آلمان نتوانسته بود در کنفرانس مونیخ شرکت کند امسال بار دیگر حاضر خواهد بود.

'محمد اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان، 'عبدالفتاح السیسی' رئیس جمهوری مصر ، 'کلاوس یوهانیس' رئیس جمهوری رومانی، 'پترو پوروشنکو' رئیس جمهوری اوکراین، 'پل کاگامه' رئیس جمهوری رواندا، 'شیخ حسینه واجد' نخست وزیر بنگلادش، 'شیخ تمیم بن احمد آل ثانی' امیر قطر از جمله شرکت کننگان هستند.

از چین نیز یکی از اعضای ارشد هیات سیاسی حزب کمونیست این کشور در مونیخ حضور خواهد داشت. 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، 'ینس استولتنبرگ' دبیر کل ناتو ، 'کریستین لاگارد' رییس صندوق بین المللی پول و 'کریستالینا جئورجیوا' رئیس موقت بانک جهانی از جمله دیگر شرکت کنندگان کنفرانس مونیخ هستند.

شمار زیادی از وزیران خارجه و دفاع کشورهای جهان در کنفرانس مونیخ حاضر خواهند بود. هایکو ماس و اورسولا فان در لاین وزیران خارجه و دفاع آلمان در کنار بیش از 40 تن دیگر از وزیران خارجه و دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو حاضر هستند.

علاوه بر ظریف، سرگئی لاوروف، محمد علی الحکیم و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیران خارجه روسیه، عراق و قطر از جمله شرکت کنندگان هستند. وزیران خارجه پاکستان و فیلیپین و وزیران دفاع کشورهایی از جمله انگلیس، فرانسه، کانادا و سنگاپور و ترکیه نیز در این کنفرانس شرکت دارند.

موضوعات مورد بحث در نشست امسال کنفرانس امنیتی مونیخ شامل مواردی از جمله خوداتکایی اتحادیه اروپا، همکاری فرا آتلانتیکی و همچنین پیامدهای احتمالی احیای دوره ای از رقابت قدرت های بزرگ خواهد بود.

همچنین کارشناسانی از سراسر جهان درباره موضوع آینده کنترل تسلیحات و همکاری در زمینه سیاست های دفاعی، بحث و گفت وگو خواهند کرد.

موضوع درهم آمیختگی تجارت و امنیت بین المللی و همچنین تاثیرات تغییرات آب و هوایی و نوآوری های فنی بر امنیت بین المللی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در گزارش سالانه این کنفرانس که هفته گذشته منتشر شد تاکید شد که بررسی‌های انجام شده حاکی است که اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تأثیر مورد نظر کاخ سفید برای تغییر سیاست های ایران را نداشته است.

 ولفگانگ ایشینگر دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس یک کلمه طولانی در زبان آلمانی را معرفی کرد و گفت که کلمه Weltpolitikfähigkeitsverlustvermeidungsstrategie که 48 حرف دارد به این معناست که 'ما نیازمند یک راهبرد هستیم تا توانایی تاثیرگذاری بر امور جهانی را از دست ندهیم'.

ایشینگر در حالی که لباسی با طرح پرچم اتحادیه اروپا بر تن داشت که یک ستاره از آن به نشانه برگزیت حذف شده بود، افزود: تنها کافی نیست که بنشینیم و منتظر باشیم تا ادامه مناقشه ها بر آینده جوانان و نسل های آینده در سرتاسر جهان تاثیر بگذارد و همچنین کافی نیست که بنشینیم و دعا کنیم که به بدترین ها دچار نشویم.

در همین حال، وزیران خارجه آلمان و فرانسه پیش از کنفرانس امنیتی مونیخ در مقاله مشترکی که در روزنامه زدویچه زایتونگ منتشر شد بر لزوم تقویت و کارآمدتر شدن چندجانبه‌گرایی جهانی تاکید کردند.

بخش انگلیسی زبان خبرگزاری دویچه وله آلمان در این خصوص گزارش داد: هشدار ایشینگر درباره 'دوره جدیدی از رقابت قدرت های بزرگ' هشداری درباره جنگ سرد جدید است.

اما مناقشه های بالقوه ای که در کنفرانس درباره آنها بحث می شود فراتر از جنگ سرد قرن بیستم است.

گزارش جدید کنفرانس مونیخ درباره این پرسش است که اگر آمریکا از صحنه جهانی خارج شود و نخواهد تضمین کننده نظم جهانی باشد چه اتفاقی برای نظام جهانی خواهد افتاد؟

مسائلی از جمله ناتو و روسیه و ظهور چین و بسیاری از مسائل دیگر از جمله مسائل آفریقا و تاثیر مهاجرت بر امنیت در جهان و مانند همیشه مسائل خاورمیانه مورد بررسی خواهد بود.


ایالات متحده آمریکا با بزرگترین هیات سال های گذشته در کنفرانس امنیتی امسال مونیخ حضور دارد. 'مایک پنس' معاون رئیس جمهوری، 'پاتریک شاناهان' سرپرست وزارت دفاع  نیز به همراه هیات کنگره آمریکا با رهبری سناتور لیندزی گراهام و سناتور شلدون وایت هاوس و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان حضور دارند.

دویچه وله در خصوص مشارکت گسترده آمریکا در کنفرانس مونیخ گزارش داد: هیات آمریکایی در کنفرانس امسال سه برابر شده و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جمله شرکت کنندگان است که این مساله از نظر ایشینگر رئیس کنفرانس مونیخ، نشان می دهد در آمریکا نیز علاقه به همکاری و جلوگیری از انحلال نظام بین المللی وجود دارد.

کنفرانس مونیخ امسال یک روز پس از نشست مورد حمایت آمریکا در ورشو لهستان با عنوان آینده صلح و امنیت در خاورمیانه برگزار می شود که بدون حضور بازیگران اصلی منطقه ای برگزار شد و مقامات آمریکایی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این نشست و در حاشیه آن اتهام هایی را علیه ایران مطرح کردند. از این رو کنفرانس امنیتی مونیخ فرصتی برای تبیین سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران و بیان ریشه های ناامنی در منطقه غرب آسیا است.

در کنفرانس امسال مونیخ نیز علاوه بر مباحث اصلی، شمار زیادی برنامه های جنبی برگزار می شود که از برنامه های امسال میزگردهایی درباره امنیت سایبری، قطب شمال، انرژی، سلامت، تهدیدهای فراملی، فناوری و دفاع اروپایی اعلام شده است.

بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، سازمان امنیت و همکاری اروپا و ناتو از کنفرانس امنیتی مونیخ به عنوان فرصتی برای برگزاری میزگردها استفاده می کنند.

52310

کد خبر 1232652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  5 0
  اگر یک اتحاد امنیتی نظامی بین ایران، پاکستان، ترکیه و عراق تشکیل بشه خودبخود منطقه آرام میشه و کشورهای عربی منطقه هم مجبور هستند رویه فعلی رو متوقف کرده و به این پیمان بپیوندند و منطقه روی آرامش بخودش میبینه.
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  0 0
  ظریف وقتی هرکس مسئول و غیر مسئول در این گاه و بیگاه از نابودی اسرائیل و برد موشکهای ایران تا اروپا و تمام خاورمیانه صحبت میکنند طبیعتا آنها هم گل روی ایران نمی ریزند