بیماری‌هایی که همراه با دیابت به سراغتان می‌آید

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک متخصص غدد و متابولیسم گفت که دیابت حاملگی، هایپرگلیسمی است با مقدار قند خون بالاتر از حد نرمال، اما پایین‌تر از مقدار تشخیص دیابت و در دوران بارداری اتفاق می‌افتد.

حمید محسن زاده متخصص غدد و متابولیسم در گفت‌وگویی اظهار کرد: دیابت حاملگی، هایپرگلیسمی است با مقدار قند خون بالاتر از حد نرمال، اما پایین‌تر از مقدار تشخیص دیابت و در دوران بارداری اتفاق می‌افتد؛ زنان مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر عوارض در دوران بارداری و زایمان هستند؛ زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در سال‌های بعد هستند، تشخیص دیابت حاملگی معمولا از طریق غربالگری دوران بارداری امکان پذیر است.

عواقب شایع دیابت

این متخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: دیابت با گذشت زمان می‌تواند به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب آسیب برساند، همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد، در درجه اول بیماری قلبی و سکته همراه با کاهش جریان خون و آسیب‌های عصبی در پا احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام را افزایش‌ می‌دهد.

وی با اشاره به کوری چشم به‌عنوان یکی از عوارض دیابت، افزود: کوری به دلیل آسیب طولانی مدت به عروق خونی کوچک در شبکیه چشم رخ می‌دهد و یک درصد از کوری جهان را می‌توان به دیابت نسبت داد، دیابت از علل اصلی نارسایی کلیه است، خطر کلی مرگ در میان افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر ابتلا به همسالان خود بدون دیابت خواهد بود.

چگونه می‌توان عوارض بیماری دیابت را کاهش داد؟

محسن زاده با تاکید بر اینکه برای کاهش بار دیابت باید در مرحله اول سعی در پیشگیری این بیماری کرد، گفت: ثابت شده است که تغییرات ساده در سبک زندگی در جلوگیری یا به تأخیر انداختن شروع دیابت نوع ۲ موثر است؛ برای کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن، مردم باید مواردی را رعایت کنند.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

وی با اشاره به اینکه دستیابی به وزن نرمال بدن و حفظ آن، افزایش میزان فعالیت بدنی در پیشگیری دیابت موثر است، گفت: بدین منظور حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط، به طور منظم حداقل پنج روز در هفته باید انجام شود؛ به عبارت دیگر ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته برای کنترل وزن لازم است.

این متخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج وعده میوه و سبزی‌ها در روز و کاهش مصرف قند و چربی‌های اشباع، اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

آیا دیابت قابل درمان است؟

محسن زاده با اشاره به اینکه با تشخیص زود هنگام می‌توان دیابت را کنترل کرد، ادامه داد: تشخیص زود هنگام می‌تواند از طریق آزمایش خون که نسبتا ارزان است، انجام شود؛ درمان دیابت شامل پایین آوردن قند خون و کنترل عوامل خطر شناخته شده است که به عروق خونی آسیب می‌رسانند، ترک مصرف دخانیات برای جلوگیری از عوارض نیز از جمله موارد موثر خواهد بود.

دیابت؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش/قند خون بالا چه بلایی سر اعضای مختلف بدن می‌آورد؟

وی یادآوری کرد: مداخلات امکان پذیری که باعث صرفه جویی در هزینه‌های افراد دیابتی می‌شود عبارت هستند از کنترل قند خون، کنترل فشار خون، مراقبت از پا، کنترل چربی خون (برای تنظیم سطح کلسترول) غربالگری برای نشانه‌های اولیه، بیماری‌های کلیوی مرتبط با دیابت؛ این اقدامات باید توسط یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1234167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =