ظریف: باقی ماندن در برجام به اراده و خواست مردم ما بستگی دارد

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) و مسئولیت اروپایی‌ها در این زمینه و ایجاد سازو کار مالی «اینستکس» با روزنامه سوئیسی «بازلرتسایتونگ» گفت‌وگو کرد.

ظریف گفت: «وقتی که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده است، کشورهای دیگر مسئولیت‌هایی دارند  که شامل ۱۲ مورد می شود و این سازوکار شامل این موارد نمی‌شود بلکه فقط  مقدمه‌ای برای اجرای وعده‌هاست. در توافق هسته‌ای (برجام) عادی ‌سازی روابط اقتصادی پیش‌بینی شده است.ساختاری مانند اینستکس کانال ارتباط مالی عادی نیست بلکه در جهت خلاف آن عمل می‌کند.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت که اینستکس هنوز اجرایی نشده است دوم اینکه ایجاد آن نه ماه به درازا انجامید و سومین مورد این است که باید پول در آن جریان داشته باشد و تبادل مالی فقط زمانی رخ می‌دهد که تجارت، مبادله نفت و سرمایه گذاری رخ دهد و این موضوعی ضروری است.

این روزنامه سوئیسی در ادامه از ظریف درباره اینکه آیا صادرات نفت ایران از ۲.۵ بشکه در روز به بیش از یک میلیون بشکه کاهش یافته است  و اینکه آیا این مقدار در دراز مدت کافی است هم پرسید که ظریف گفت: «خیر اینطور نیست و کمتر از مقداری است که ما قبل از توافق هسته‌ای و زمانی که تحریم‌های سازمان ملل متحد وجود داشت، می‌فروختیم. اما اکنون آمریکا تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا همه را به زانو در آورد. کلمات زیبا در دراز مدت کارایی ندارند.»

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به اینکه ایران تا چه زمانی در توافق هسته‌ای باقی خواهد ماند هم گفت: «این به خواست مردم بستگی دارد. اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند ولی اگر مردم بیشتر خشمگین شوند این گروه ممکن است به زودی به اکثریت تبدیل شوند. یک نظرسنجی نشان می‌دهد که همچنان  ۵۱ درصد مردم از باقی‌ماندن در برجام حمایت می کنند. اما ما نمی توانیم  در جهت خلاف خواست مردم عمل کنیم.»

خبرنگار این روزنامه به وضعیت داخلی ایران اشاره کرد و گفت که بسیاری از ایرانی‌ها دولت را برای ۴۰ سال  سوء مدیریت مسئول می‌دانند و ظریف گفت: «سال گذشته با وجود ۴۰ سال سوء مدیریت، رشد ۸ درصدی داشتیم  اما چرا اکنون در سراشیبی قرار گرفته ایم؟ به دلیل وجود تحریم‌ها. در غیر این صورت چیزی تغییر نکرده است. سوء‌مدیریت و مشکلات ساختاری اقتصاد در ایران مسئله جدیدی نیست.»

بازلرتسایتونگ از ظریف پرسید که اگر معافیت‌های آمریکا برای فروش نفت ایران تمدید نشوند، آیا این به معنای پایان توافق هسته‌ای است؟ وزیر امور خارجه ایران اینطور پاسخ داد: «گمان نمی‌کنم که این مجوزها برای حمایت از ایران و یا توافق ایجاد شده باشند بلکه طبق ارزیابی آمریکا از بازار نفت  وضع شده‌اند. آمریکایی‌ها به نگرانی‌های اروپایی‌ها هیچ توجهی نمی‌کنند و از آنها می‌خواهند که از توافق خارج شوند. جامعه جهانی باید تصمیم بگیرد که آیا به نفع آنهاست که بگذارند، آمریکا به دیکته کردن غیرقانونی خود ادامه دهد. اروپایی‌ها باید از خود بپرسند که با وجود چنین سابقه‌ای اگر آمریکا خواستار پایان رابطه تجاری با چین باشد، چه خواهند کرد؟»

به گزارش فارس، ظریف در ادامه گفت که اگر همگی مشتریان (نفت) ایران تصمیم بگیرند که در برابر تهدیدهای آمریکا سر فرود آورند در این صورت ایران هم ابزار دیگری خواهد داشت و افزود: «من در این مورد چیزی نمی‌گویم. ترامپ  از غافلگیری خوشش می‌آید و  به همین دلیل ما هم با او همینطور رفتار خواهیم کرد. هم‌اکنون تمامی بازار ما خارج از اروپاست و اروپایی‌ در حال حاضر از ما نفت نمی‌خرد و  با احتیاط به تحریم‌ها توجه دارد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین درباره شرایط داخلی کشور هم گفت: «ایران کشوری بسیار باثبات است چرا که ما به نیروهای خارجی تکیه نداریم. ثبات ما از داخل تامین می‌شود اما مردم در رنج به سر می‌برند. تقریبا هیچ کارشناسی انتظار نداشت که این تعداد از مردم در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به خیابان بیایند. آنها می‌توانستند به تعطیلات بروند اما حمایت خود را نشان دادند.»

وزیر خارجه ایران در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «بخشی از مردم ما با سیاست خارجی ما موافق نیستند و می‌توانند این ناخرسندی را در خیابان و یا در قالب مطالبی در روزنامه‌ها ابراز کنند. اما یک نظرسنجی که ما هم آن را انجام ندادیم بلکه دانشگاه مریلند آن را تهیه کرده است نشان می‌دهد که بیشتر مردم معتقدند که سیاست خارجی ما در سوریه و منطقه برای امنیت ملی ما حیاتی است.»

ظریف همچنین گفت که تنها دلیل حضور ایران در سوریه مبارزه با تروریسم و دعوت دولت سوریه است و با اشاره به اینکه متاسفانه مبارزه با تروریسم پایان نیافته است هم گفت: «بخش اعظمی از شهر ادلب در اختیار جبهه‌النصره است در اطراف دیر الزور هم همچنان تروریست‌های داعشی وجود دارند و در عراق هم همینطور است. تروریست ها  چهره متفاوتی به خود گرفته اند. آنها به خانه رفته اند و منتظرند تا در فرصتی مناسب دوباره به صحنه بیایند. ما باید مراقب باشیم. اگر دیگر به ما نیازی نباشد این پایان حضور ما خواهد بود.»

نشست اخیر در سوچی و آینده ادلب دیگر موضوعی بود که در این گفت‌وگو به آن پرداخته شد. ظریف: «ما در این جهت حرکت می‌کنیم و نمی‌خواهیم که اقدام نظامی در منطقه رخ دهد  به همین دلیل سخت بر روی این مسئله کار کردیم تا از چنین چیزی جلوگیری کنیم. چرا که می‌دانیم هر اقدام نظامی در ادلب به فاجعه منتهی خواهد شد. اما  دیگر رویکردها شکست خورده‌اند و امروزه جبهه‌النصره بخش های زیادی از ادلب راکنترل می‌کند.»

بازلرتسایتونگ همچنین به درگیری‌هایی میان نیروهای رژیم صهیونیستی و ایران اشاره کرد. ظریف در پاسخ گفت: «اسرائیلی‌ها ماجراجویی‌هایی می‌کنند و  ماجراجویی همیشه خطرناک است. ما به دعوت دولت سوریه در این کشور هستیم. اسرائیل حریم هوایی سوریه، لبنان و نیز قوانین بین الملی را نقض می‌کند. اگر دلیلی برای نگرانی باشد، آن (دلیل) رفتار اسرائیل است.»

وزیر امور خارجه ایران با رد نکردن امکان تقابل نظامی با اسرائیل هم گفت: «ما از نیروهای خود حفاظت خواهیم کرد.»

وضعیت جولان و اینکه آیا ایران از آن حمایت می‌کند، آخرین موضوعی بود که روزنامه سوئیسی به آن پرداخت. ظریف گفت: « خیر اینطور نیست اما این یک مسئله داخلی در سوریه است و مربوط به ما نیست. ما به دوستان خود نمی‌گوییم که چه سیاست خارجی را دنبال کنند. ما نمی‌توانیم درباره مسائل احتمالی صحبت کنیم  که دولت سوریه درباره اینکه چه کاری می‌خواهد درباره آنها انجام دهد، تصمیم نگرفته است. حضور ما در سوریه برای مبارزه با تروریسم است،تمام.»

49311

کد خبر 1234565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 0
  اصلا نمی خواهیم که دست شورای امنیت برای تصویب قطعنامه علیه کشور را باز کنیم. هنوز حمله امریکا به عراق را یادمان نرفته. دست شما را هم می بوسیم و مایلیم که همچنان در برجام بمانیم.
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 0
  برجام بیجام باجام بیجامه باجامه مهم نیست مملکت داری یاد بگیرید.
 • DE ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
  0 0
  باز گفتی مردم ؟؟؟ مردم در دولت شما و کل سیستم چه کاره اند ؟ خودتان می بُرید و می دوزید و در بن بست ها ناگهان مردمی می شویدو بدون رفراندوم یا نظر خواهی ، از اراده مردم حرف می زنید، یعنی که تعارف کشک !
 • عبدالکریم IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
  0 0
  اراده و خواست نظام همانا مقبول مردم است