عرضه غیرقانونی لاک‌پشت برکه‌ای و مار آبی در ماهی‌فروشی‌های زاهدان

ایسنا نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان از کشف و ضبط تعداد ۳۴ لاک ‌پشت برکه‌ ای و تعداد ۴۴ حلقه مار آبی طی گشت و کنترل ماموران یگان حفاظت محیط زیست از یک مرکز عرضه ماهی قرمز خبر داد.

وحید پورمردان گفت: با عنایت به نزدیک شدن ایام پایانی سال، گشت وکنترل  یگان حفاظت محیط زیست از اماکن عرضه ماهی قرمز به منظور جلوگیری از نگهداری و خرید و فروش جانوران وحشی به ویژه لاک پشت برکه ای، مارآبی و سمندر لرستانی افزایش یافته است. در طی بازدید از یکی از مراکز عرضه ماهی قرمز در شهرستان زاهدان تعداد ۳۴ قطعه لاک پشت برکه ای و ۴۴ حلقه مار آبی کشف و ضبط شد.

پورمردان افزود: همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن برخی از گونه های آبزی از زیستگاههای طبیعی می کنند تا با انتقال به سایر مناطق کشور به عنوان یک گونه تزئینی به فروش رسانند و موجبات ازبین رفتن این گونه ها و تغییر زیستگاه شان می شوند.

پورمردان با اشاره به اینکه مطابق قانون صید وشکار خرید، فروش و نگهداری حیوانات وحشی غیر قانونی است، ادامه داد: به استناد مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست، ضرر و زیان وارده به محیط زیست برای هر لاک‌پشت برکه‌ ای ۳۰۰ هزار تومان و هر مار آبی ۲۰۰ هزار تومان است. در همین رابطه نیز متخلف مذکور  جهت رسیدگی به پرونده تخلف خود به مراجع قضایی معرفی شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خرید و فروش جانوران وحشی ممنوع بوده و شهروندان در صورت مشاهده، موضوع را به نزدیک ترین اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

46

کد خبر 1235016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =