تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

ایرنا نوشت: داستان، همان ماجرای تکراری تحریم یک فیلم توسط حوزه هنری است که حالا دیگر به یک عادت برای اهالی سینما تبدیل شده، فقط این‌بار این تیغ بر گردن فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» قرار گرفته است.

از مقابل سینما آزادی که بگذرید، فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» را در اکران این سینما که به‌تازگی روی پرده رفته نمی‌بینید اما تا دیروز شنبه، درست مقابل همین سینما، بنر بزرگی از تبلیغ این فیلم، توجه رهگذران را به خود جلب می‌کرد.

«آشغال‌های دوست داشتنی» که از روز چهارشنبه ۲۴ بهمن اکران شده و اتفاقا مورد استقبال مردم قرار گرفته حالا مشخص نیست چرا حوزه هنری بار دیگر یک فیلم دارای پروانه نمایش را در سینماهای زیرمجموعه خود اکران نمی‌کند اما همین تصمیم ادامه سریال دنباله‌دار تحریم فیلم‌های سینمایی دارای مجوز اکران توسط حوزه هنری است که حال به قسمت «آشغال‌های دوست داشتنی» رسیده است.

حوزه هنری که سابقه تحریم فیلم‌های متعددی همچون «خصوصی»، «گشت ارشاد»، «من مادر هستم» و «عرق سرد» و همچنین برخی آثار دیگر را در کارنامه خود دارد، حال تازه‌ترین ساخته محسن امیریوسفی را در سینماهای زیر مجموعه خود ممنوع کرده است؛ فیلمی که صدور مجوز اکران آن ۶ سال طول کشیده است.

محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری دراین‌باره می‌گوید که «مایل نیست در این مورد گفت‌وگو کند چرا که این موضوع برایش اهمیت ندارد». همچنین تلاش خبرنگار فرهنگی ایرنا برای گفت‌وگو با محمد حمزه‌زاده، رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری و غلامرضا فرجی مدیر پخش سینماهای حوزه هنری نیز بی‌نتیجه ماند.

در همین راستا، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» در پی تحریم فیلم‌شان در سینماهای حوزه هنری، دسته گلی به برخی سینماهای مربوط این نهاد از جمله سینما «آزادی» ارسال کرد که روی آن نوشته شده بود: «از طرف آشغال‌های دوست داشتنی».

محسن امیر یوسفی گفته است خواستیم با توجه به مضمون و داستان فیلم که در راستای آرامش، گفت‌وگو، صلح، دوستی و وحدت است، مقابل این تصمیم حوزه هنری واکنش نشان دهیم و دسته گلی بفرستیم که تماشاگران سینماهای حوزه هنری بدانند، «آشغال‌های دوست‌داشتنی» اکران شده است و آنها از تماشای آن محروم هستند.

البته شنیده‌ها حاکی است که مسئولان تعدادی از سینماهای زیر مجموعه حوزه هنری از این تصمیم خرسند نیستند. مگر می‌شود سینمایی به راحتی از سود استقبال مردمی از این فیلم سینمایی بگذرد ولی ناچار به رعایت دستورات حوزه هنری است.

اما روند دریافت پروانه نمایش برای یک فیلم چگونه است؟ دریافت مجوز برای یک فیلم متضمن گذر از هفت خوانی است که از زمان ثبت فیلمنامه برای دریافت پروانه ساخت، آغاز می‌شود که خود شامل تایید تک تک عوامل فیلم و داستان است. دریافت پروانه نمایش در واقع بدان معناست که بخش‌های متعدد فیلم را از لحاظ شرعی، قانونی و عرفی بررسی می‌کنند تا سرانجام مجوز نمایش آن برای عموم صادر شود. صدور این مجوز نیز بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بالاترین و عالی ترین مرجع امور فرهنگی و هنری است.
حال سوال اینجاست توقیف خودسرانه فیلم‌های دارای پروانه نمایش در سالن‌های تحت پوشش حوزه هنری آیا به دلیل عدم تمکین این نهاد به قانون و بی‌احترامی به پروانه نمایش صادر شده از سوی وزارت ارشاد است یا دلیل دیگری دارد؟ آیا عبور فیلم از فیلتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیاز به عبور از فیلتر حوزه هنری نیز دارد؟ و آیا حوزه هنری تایید وزارت ارشاد را قبول ندارد و خود آستین‌ها را بالا زده و اقدام به توقیف فیلم‌های دارای پروانه نمایش می‌کند؟

موارد متعدد اقدام‌ حوزه هنری در منع اکران فیلم‌های سینمایی دارای مجوز در سینماهای زیرمجموعه خود چندی پیش اعتراض کانون کارگردانان سینما را نیز به دنبال داشت. این کانون در مهر ماه ۹۷ به منع اکران فیلم سینمایی «عرق سرد» اعتراض کرده و گفته بود که ممنوعیت بلاموضوع و غیرقانونی نمایش برخی از فیلم‌های اجتماعی در تعدادی از سالن‌های سینما که به عنوان بخشی از بیت‌المال در اختیار ارگان‌ها و نهاد مختلف قرار دارد، تضییع حقوق سازندگان و مالکان فیلم و مخاطبان سینما است.

فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی درباره مادری با بازی شیرین یزدانبخش است که سال ۸۸ چند نفر به خانه‌اش می‌روند و از روی قاب‌ عکس‌های مادر اسرار خانواده‌اش برملا می‌شود. حبیب رضایی، هدیه تهرانی، نگار جواهریان، صابر ابر و شهاب حسینی از دیگر بازیگران فیلم هستند.

۵۷۵۷

کد خبر 1235045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =