۷ هزار هکتار از اراضی آذربایجان‌شرقی رفع تداخل شد

ایرنا نوشت: مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۷ هزار و ۱۲۶ هکتار از زمین‌های ملی، دولتی و مردم در کمیسیون رفع تداخلات استان حل و فصل و رفع تداخل شده است.

قاسم جعفروند با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی جزو استان های برتر و پیشرو در رفع تداخل اراضی در کشور است ، افزود: این استان در اجرای برنامه ابلاغی سال جاری بعد از استان یزد در رفع تداخل اراضی رتبه دوم کشور را دارد و فراتر از تعهدات خود عمل کرده است.

وی با بیان اینکه فعالیت اجرایی کمیسیون رفع تداخلات اراضی ناشی از اجرای مقررات موازی در اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و همچنین مواد مصوب قانون برنامه ششم توسعه از سال ۹۴ در وزارت جهاد کشاورزی آغاز شده است، افزود: از ابتدای سال ۱۲۴ هزار و ۱۴۴ هکتار از اراضی ملی و غیرملی در کارگروه های شهرستان و کمیسیون رفع تداخلات استان رسیدگی نهایی و تعیین تکلیف شده است.

وی با بیان اینکه رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات کشاورزان یکی از بزرگترین اقدامات دولت است که از ۳ سال گذشته با جدیت در حال پیگیری است، گفت: هدف اصلی از طرح رفع تداخلات، برطرف سازی موانع تولید در بخش کشاورزی و سنددار کردن اراضی و در عین حال حفظ و حراست اراضی ملی و منابع طبیعی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی به اختلافات ملکی بین کشاورزان و دولت در زمینه تداخلات اراضی ناشی از قوانین ضعیف و موازی کاری ها در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: با تصویب ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و تدوین و ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل ها، نیازی به مراجعه افراد و کشاورزان به دستگاه قضایی نیست.

وی با بیان اینکه سنددار کردن زمین های کشاورزان نیز در دستور کار مدیریت امور اراضی سازمان است، گفت: رفع تداخلات در زمین های ملی، مسیر را برای سنددار کردن زمین های کشاورزان باز می کند.

مساحت کل اراضی کشاورزی استان یک میلیون و ۲۲۲ هزار هکتار است که از این میزان ۸۰۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت دیم و ۲۹۴ هزار هکتار نیز اراضی زیر کشت آبی است؛ اراضی زیر کشت محصولات دائمی نیز ۱۲۳ هزار هکتار وسعت دارد.

۴۶

کد خبر 1235072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =