داروهای وارداتی از پروسه درمان در ایران حذف می‌شوند؟

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۷۰ درصد ارزش ریالی بازار دارویی کشور در اختیار صنعت تولید داخلی دارو است، گفت: ما قصد حذف داروهای وارداتی را نداریم اما در زمان تحریم صنعت داروسازی کشور می تواند به ما کمک کند.

به گزارش خبرآنلاین، مهدی پیرصالحی در نشست خبری که به مناسبت معرفی توانمندی‌های صنعت دارویی در چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شد، گفت: آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که ۹۵ تا ۹۷ درصد نیاز کشور را داروهای تولید داخلی تامین میکنند. از نظر ارزش ریالی نیز تولید داخلی دارو ۷۰ درصد نیاز دارویی کشور را تامین می‌کند و سه درصد داروهای وارداتی هم ۳۰ درصد ارزش بازار را در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه ما قصد حذف داروهای وارداتی را نداریم، تاکید کرد: قطع واردات اصلا شدنی نیست. زیرا با توجه به نیاز بیماران باید واردات دارو وجود داشته باشد. از این به بعد هم واردات داروهای مورد نیاز کشور ادامه می یابد اما در زمان تحریم صنعت داروسازی کشور می‌تواند به ما کمک کند.

پیرصالحی با اشاره به اینکه در حوزه دارو دسترسی به دارو و قیمت مناسب داشتن، مهم است،گفت: اگر نتوانیم داروهای مورد نیاز داخل را تامین کنیم، نظام سلامت توانایی مالی برای واردات همه آن‌ها را ندارد. بر همین اساس تولید داخلی داروهای وارداتی در اولویت شرکت‌های داروسازی کشور است البته این کار فرایندی زمان‌بر است.

وی تاکید کرد: از زمانی‌که یک دارو وارد چرخه درمانی در دنیا و فهرست دارویی می‌شود، صنعت دارویی از تولید داخلی آن‌ها استقبال می‌کند. در سال گذشته هم خوشبختانه ۱۲۰ قلم دارو را شرکت‌های داخلی دارو تولید کردند. این داروها پروانه گرفته و به بازار عرضه شده‌اند. از این ۱۲۰ قلمی که قرار است روز شنبه مورد تقدیر قرار گیرند، ۴۰ مورد داروی شیمیایی، ۴۰ مورد گیاهی و سنتی و ۴۰ مورد بایولوژیک هستند.

۴۲۴۲

کد خبر 1235467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  2 0
  لطفا تو هرچي صرفه جويي ميکنيد بکنيد تو اين مورد نه با جون مردم بازي نکنيد کسي پول نداره بره کشورهاي اروپايي درمان کنه بيچاره مردم که تو کشور درمان ميشن اينم ازشون نگيرين خواهشن
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
  2 0
  با اينکار ببينين دارو رو هم مثل خودرو و طلا گرون ميکنين تا راحت بشينين لطفا با جون مردم بازي نکنين