ایناریتو رییس هیات داوران جشنواره کن شد

الخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی برنده جایزه اسکار، رییس‌ هیات داوران جشنواره فیلم کن شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ریاست هیات داوران هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن به الخاندرو گونزالس ایناریتو فیلمساز سرشناس مکزیکی رسید که ۵ جایزه اسکار در کارنامه دارد. تیری فرمو دبیر جشنواره فیلم کن پس از معرفی رییس‌ هیات داوران جشنواره کن او را «هنرمند زمانه خویش و فیلمسازی جسور» توصیف کرد. 

ایناریتو یکی از سه کارگردان برجسته مکزیکی است که در سال‌های اخیر نبض سینمای جهان را در دست دارند. او در کنار آلفونسو کوارون کارگردان «رُما» و گیرمو دل‌تورو کارگردان «شکل آب» در سال‌های اخیر جایزه بهترین کارگردانی اسکار را از آن خود کرده‌اند. 

کارگردان «از گور بازگشته» علاوه بر این یکی از سه فیلمسازی است که در تاریخ سینما ۲ دوره پیاپی اسکار کارگردانی را دریافت کرده است. او ۲ سال پی در پی برای فیلم‌های «بردمن» و «از گور بازگشته» برنده این جایزه شد. 

ایناریتو که از سال ۲۰۰۰ با فیلم‌هایش در جشنواره کن حضور پیدا کرده است، در سال ۲۰۰۶ با فیلم «بابل» برنده جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره شد. 

او به عنوان نخستین کارگردان مکزیکی که ریاست هیات داوران کن را می‌پذیرد در این باره گفت: «سینما همچون خون در رگ‌های جهان جریان دارد و جشنواره فیلم کن قلب آن است.»

سال گذشته ریاست هیات داوران جشنواره کن را کیت بلانشت به عهده داشت و نخل طلایی جشنواره کن را به فیلم «دزدان فروشگاه» به کارگردانی هیروکازو کورئیدا اهدا کرد. 

جشنواره فیلم کن از ۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد برگزار خواهد شد. 

منبع:‌ خبرگزاری فرانسه / ۲۷ فوریه

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1236069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =