امسال زمین و ملک کلنگی چقدر گران شد؟

مرکز آمار ایران از افزایش ۷۹.۳ درصد قیمت زمین طی پاییز امسال در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: اجاره‌بها در پاییز ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۵.۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین مرکز آمار ایران در گزارشی که از افزایش قیمت زمین در کشور منتشر کرده است نوشت: بر اساس سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی گردیده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ به‎روز شده است.

بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده طی پاییز امسال از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی کل کشور ۲۰۹۷۵ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۹۲ مترمربع بوده که نسبت به فصل قبل (تابستان ۹۷) ۲۱.۶درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته (پاییز ۹۶) بالغ بر ۷۹.۳ درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۲۶۲۳۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۰۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده که نسبت به تابستان ۹۷ بالغ بر ۱۷.۸ درصد و در مقایسه با پارسال گذشته ۶۰.۳درصد افزایش بافته است.

همچنین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در کل کشور ۱۰۹۱۲۳ ریال با میانگین مساحت ۹۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده که نسبت به فصل قبل ۰.۹ درصد و نسبت به پاییز سال ۹۷ بالغ  بر ۲۵.۴ درصد افزایش یافته است.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1237055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =